
Fotó: Getty Images
Már másfél millió megtekintésnél jár az a TikTok videó, amin egy kislány békésen alszik az ágyában a kedvencét ölelve. Nem véletlen a dolog, ugyanis Georgia-nak egészen szokatlan alvótársa van.
Létezik még egy ötéves kislány a világon, aki egy életnagyságú Chucky babával alszik? Vagy csak az enyém…
– olvasható a videóban az anyuka kommentárja.
És igen, arról a Chuckyról van szó, a horror műfaj egyik ikonikus karakteréről, a kertésznadrágos, vörös hajú, véres-szétszabdalt arcú Chucky babáról, akitől mi minimum gyomorgörcsöt kapunk vagy néhány álmatlan éjszakát.
A kislány rajongása ráadásul nem csak az alvós kedvencben merül ki, édesanyja a Newsweeknek nyilatkozott: „Leginkább Chucky az, akihez nagyon ragaszkodik. Minden Halloweenkor muszáj Chucky-nak öltöznie, Chucky-s szülinapi tortát kér, és amikor kétéves volt, fél éven át nem engedte, hogy megfürdessem, csak ha a víz ‘Chucky-víz’ volt, ami annyit jelentett, hogy egy kis narancssárga arcfestéket cseppentettem a fürdővízbe.”
Az óvodás természetes még sosem látta a filmeket, de a teljesség kedvéért azt hozzá kell tenni, hogy az anyukája profi sminkes és nagy Halloween rajongó, ami miatt gyakran lát a gyerek „ijesztő arcokat”.
Az átmeneti tárgyak jelentősége
A megnyugtató, vagy más néven átmeneti tárgyak kulcsfontosságúak a gyermek érzelmi fejlődésében. A fogalmat Donald Winnicott gyermekorvos és pszichoanalitikus vezette be, és olyan tárgyakat ír le, amelyek segítik a gyermeket az út során a teljes függőségtől az egyre növekvő önállóság felé. Ezek a tárgyak stabilitást és megnyugvást nyújtanak, különösen stresszes vagy változással teli időszakokban.
Kutatások szerint a nyugati kultúrákban a gyermekek körülbelül 60%-a alakít ki erős kötődést valamilyen megnyugtató tárggyal. A szakértők szerint ezek a kötődések egészségesek és hasznosak: segítik a szorongás kezelését, az önnyugtatást, és erősítik az érzelmi ellenállóképességet. Legyen szó egy bolyhos nyusziról, egy kopott takaróról vagy egy horrorfilmben szereplő vigyorgó babáról, ezek a tárgyak kézzelfogható érzelmi támaszt nyújtanak.
Így kezeld gyermeked kötődését – bármilyen furcsa is legyen a tárgy
Meglepő lehet, amikor gyermeked egy szokatlan tárgyhoz kötődik, de ez a kötődés valódi, és a támogatásod sokat jelenthet az érzelmi jóllétében. Íme néhány tipp:
- A biztonság az első: Győződj meg róla, hogy a tárgy nem jelent fulladásveszélyt, nincs éles része, és nem tartalmaz mérgező anyagokat.
- Tartsd tisztán: Rendszeresen mosd ki vagy töröld át a tárgyat – különösen, ha nem hagyományos vagy nehezen tisztítható.
- Érvényesítsd gyermeked érzéseit: Mutass érdeklődést és kíváncsiságot, ne ítélkezz. A gyermek érzelmi kötődése valóságos.
- Lépésről lépésre történő leválás: Ha valamiért szükségessé válik a tárgy elhagyása, tedd azt fokozatosan, miközben új megnyugtató forrásokat kínálsz helyette.