Éjszakai terrorként, éjszakai felriadásként, illetve pavor nocturnus néven ismert az a gyerekkori alvászavar, ami leginkább a rémálmokhoz hasonlít, de annál sokkal erőteljesebb. Ilyenkor a gyerek hirtelen felriad, felül, hangosan kiabál, sír, feldúltan viselkedik, majd néhány perc elteltével egyszerűen megnyugszik magától és visszaalszik.
A rémálmokkal ellentétben, amit gyakran fel tudnak idézni a kisgyerekek, az éjszakai terrorra nem emlékszik másnap a kisgyermeked, mert valójában mélyen aludt, amikor ez történt, és nincsenek felidézhető mentális képei róla.
Mikor fordulhat elő az éjszakai felriadás?
Az éjszakai felriadás leggyakrabban 2-4 éves kor közötti gyerekeknél történik, 3,5 éves korban tetőzik, de egészen a gyerek 12 éves koráig is előfordulhatnak. Nagyjából 90 perccel az elalvás után jelentkeznek, a nem REM alvási fázisban. (Az álmodás, a rémálmok ezzel szemben a REM, azaz gyors szemmozgásos alvási fázisban fordulnak elő.)
Milyen tünetei lehetnek?
A kísérő tünetek lehetnek a gyors légzés, a gyors szívverés, az izzadás, a kitágult pupillák. Az epizód során a gyerek felülhet, forgolódhat az ágyban, sikítozhat, kiabálhat, csapkodhat, sírhat, olyan, mintha ébren lenne, de zavart, nem beszél és válaszol, amikor a szülő próbálja megvigasztalni. A legtöbbször csak néhány percig tart, amíg a gyerek ismét el tud lazulni, de lehet valamivel hosszabb idő is.
Az éjszakai terror nem veszélyes, de megzavarhatja a gyermek alvását. Általában öröklődik a családban, és a legtöbbször nincs konkrét oka, de szerepet játszhat benne néhány dolog, mint:
- alvásmegvonás
- stressz
- depresszió vagy szorongás
- láz
- túl sok koffein
- más helyen alszik, nem otthon
- alváshiány
- olyan alvási problémák, mint az alvási apnoé
- nyugtalan láb szindróma
- a központi idegrendszerre ható gyógyszerek
Ha az éjszakai terror légzési problémákkal, horkolással együtt jelentkezik, javasolt beszélni a gyermekorvossal.
Mi a teendő?
Az éjszakai rémület nagyon felkavaró lehet szülőként, de a legjobb, amit tehetsz, ha türelmesen kivárod, amíg vége, és gondoskodsz róla, hogy a gyermeked ne tudjon megsérülni közben. A gyerekek általában megnyugszanak ilyenkor maguktól, és visszaalszanak. A legjobb, ha nem próbálod meg felébreszteni, mert ez általában nem működik, és tovább tarthat, amíg lenyugszik és visszaalszik.
A megelőzést segítheti a stressz csökkentése, az egyszerű és pihentető elalvás előtti rutin, az elegendő mennyiségű pihenés.
Felhasznált források: kidshealth.org, raisingchildren.net.au, webmd.com
Nyitókép forrása: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu