Azt mesélik a szülők a gyerekeknek, hogy a Mikulás minden évben egy napon, a sötétség leple alatt beoson az otthonukba és ajándékot hoz azoknak, akik megérdemlik. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, szép, tiszta csizmát, cipőcskét kell az ablakba készíteni, mert ebben rejti el az ajándékokat. Sokan úgy tartják, hogy a Mikulás a kéményen ereszkedik le, sőt vannak, akik tejet, kekszet készítenek ki neki. Jogosan merülhet fel a kérdés: hogyan hihetnek ennyire abszurd dologban a gyerekek? Csak azért, mert a szüleik teljes átéléssel ezt mesélik nekik?
A válasz pedig az, hogy igen. A The conversation cikke felidéz egy kutatást, amely Alice hercegnő néven vált ismertté. A kutatók egy láthatatlan hercegnőről, Alice-ről meséltek a gyerekeknek, akiről azt mondták, hogy jelen van a szobában, ahol ők is, és a közelükben lévő széken ül. A kutatás célja az volt, hogy megfigyeljék, hogyan reagálnak a gyerekek arra, ha azt mondják nekik van még ott valaki, csak nem látszik. Ha a felnőtt kimegy a szobából, megpróbálják-e megérinteni, elhiszik-e hogy ott ül láthatatlanul, csalnak-e egy feladatban, ha egyedül maradnak és „csak” egy láthatatlan felügyelő van a szobában, nevezetesen Alice hercegnő. A kutatásban részt vett gyerekek közül csak egyvalaki csalt a teszten, sokan közülük Alice hercegnő széke felé is néztek, sőt volt olyan is, akik megpróbálták megérinteni. Azaz elhitték, amit a felnőtt mondott nekik, bármennyire is abszurd volt az.
A gyerekek számára különösen fontosak a rituálék, az ünnepek, nincs szükségük konkrét bizonyítékokra ahhoz, hogy higgyenek a Fogtündér, a húsvéti nyuszi vagy a Mikulás létezésében. Mi lehetne nagyobb bizonyosság, mint az, hogy anya és apa ezt mondják, és minden évben megtisztítják a cipőiket, az ablakba teszik, és másnapra ott vannak benne az ajándékok?
Aznap vagy előző nap?
Megkérdeztük olvasóinkat, mikor érkezik meg hozzájuk a Mikulás. Szent Miklós napja ugyebár december hatodika, de akkor mikor lesz tele csokival a csizma? Hatodikán reggel? Hatodikán este, esetleg napközben? Olvasóink döntő részénél hatodikán reggel találják meg a gyerekek az ajándékokat, de a válaszokból az is kiderül, hogy sok családban így nagyon rohanóssá válik az ünnep, hiszen időre óvodába, iskolába kell menni. Ezt többen is úgy oldják meg, hogy nem hatodika reggel érkezik meg a Mikulás. Brigitta ezt írta: – Ha hétvégére esik akkor 6-án reggel, ha hétköznap, akkor 5-én este. Ovi előtt nincs idő bontogatni és most annyira jó, hogy még hullott egy kis hó is… így olyan igazi Mikulásos hangulat van ma. Kislányom ma reggel oviba menés előtt megtakarította a kis bakancsát és várja a Mikulást – írta olvasónk december 5-én.
Hasonlóan vélekedik Barbara is: – Mivel mindenkihez holnap reggel ér oda, így itt fog nálunk kezdeni ma este. Mivel holnap suli, így ma estefelé jön, mert reggel így is mindig kapkodás van, amíg elindulunk a suliba…este meg kényelmesen meg tudják nézni a csomagot. Tehát Barbara családjában is december 5-én este érkezik meg a Mikulás.
– Tanulva az eddigi eseményből, most 6-án délután mire hazaérnek suliból, oviból. Mert ha reggel ébredésre jön aznap, az édesség sokkkkkkk lesz egész nap, írta Bernadett.
– December 6-án reggelre ott voltak az ajándékok eddig. De mivel most dolgoznom kell, december 6. délután fog érkezni, osztotta meg velünk Alexandra olvasónk.
– Nálunk technikai okok miatt, meg mert S-sel kezdődik a nevünk, később ér ide és csak 6-án napközben volt érkezni, írta Krisztina Réka.
Beátáéknál azonban így alakul:– 5-én éjjel teszi a csizmába a csomagot, 6-án reggel a gyerekek alig várják, hogy megnézzék, mi van a csizmában.
– Nálunk az óvoda miatt 6-án délután jön, hogy nyugodtan meg tudják nézni a csomagokra, írta meg nekünk olvasónk, Daniella.
Úgy tűnik tehát, hogy a december 6-a egyáltalán nem kőbe vésett dátum. Egy biztos: a Mikulás minden gyerekhez megérkezik, kihez előbb, kihez később. És az is biztos, hogy mi, felnőttek is izgatottak vagyunk, mi is várjuk a Mikulást és a csillogó szemű, boldog gyerekeinket, ahogy megpillantják a csizmákba rejtett ajándékokat.