Milyen műszerek, berendezések hiányoznak leginkább a magyar gyermekegészségügyből? Mik azok a gyakran filléres eszközök, amikre az orvosoknak, ápolóknak szükségük van a hatékonyabb gyógyításhoz?
Íme azon műszerek listája, amiket a K&H gyógyvarázs támogatottjai az elmúlt 11 évben leggyakrabban igényeltek.
A K&H gyógyvarázs 2004 óta támogatja a magyar gyermekegészségügyet. A kezdeményezés országos pályáztatás keretében méri fel, hogy a gyermekeket ellátó intézményeknek milyen orvosi eszközökre van leginkább szüksége, majd egy szakértői zsűri részvételével kiválasztja a nyerteseket. Ennek eredményeként az elmúlt 11 évben 152 kórház 464 millió forint értékben kapott műszereket, valamint 150 mentőállomás 67 millió forint támogatásban részesült.
„A K&H gyógyvarázs pályázati felhívására évente átlagosan 100 pályázatot kapunk” – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója. „Ezeknek körülbelül 30%-át tudjuk támogatni, évente átlagosan 40 millió forinttal, hogy a gyermekek mielőbb újra teljes életet élhessenek. Az intézmények minden évben hasonló eszközöket igényelnek, így egyértelműen meghatározható, milyen műszerekből szenvednek leginkább hiányt.”
A K&H gyógyvarázs nyertes kórházai leggyakrabban a vér oxigénszintjét mérő pulzoximétert, gyógyszeradagolásra és folyadékpótlásra alkalmas infúziós pumpát, valamint csecsemőmérleget kaptak. Egy pulzoximéter ára nagyjából 50 000 forint, míg egy infúziós, fecskendős pumpát 400 000 ezer forintért, egy csecsemőmérleget pedig 180 000 forintért lehet venni.
A támogatott mentőállomások szintén pulzoximétert kaptak a leggyakrabban, amelyet a gyermekek szállítását segítő vákummatrac, valamint a felnőtt műszereket gyermekek számára átalakító mandzsetták követnek. Egy mandzsetta körülbelül 9000 forintba kerül, de a mentősök sokszor hiányt szenvednek az 1000 forintos baleseti ollókból is.
A K&H gyógyvarázs 2013-as kutatása alapján a kórházak és mentőállomások átlagosan évi 483 ezer forintot tudnak eszközbeszerzésre fordítani, egyharmaduknak azonban egyáltalán nem áll rendelkezésre saját forrás, és további 16%-uk is mindössze 100 ezer forint alatti összeggel gazdálkodhat e téren. Így lehet az, hogy ezeknek a pár ezer vagy néhány tízezer forintos tételeknek a beszerzése is komoly problémát jelent számukra.
„A kórházak és mentőállomások munkáját 2015-ben is szeretnénk tovább segíteni. A K&H gyógyvarázs 12. alkalommal meghirdetett pályázatára május 29-ig jelentkezhetnek az OEP által támogatott, fekvő-, és/vagy járóbeteg ellátást biztosító intézetek, valamint mentőállomások” – tette hozzá Horváth Magyary Nóra.
Részletes pályázati információ
Forrás: K&H gyógyvarázs program