Néhány kisebb baleset nemhogy belefér, de természetes része a kisgyerekes létnek. Ilyenek például a horzsolások, amelyek elkerülhetetlenek amikor a kisgyerek járni, biciklizni vagy korcsolyázni tanul. De vannak olyan helyzetek és sérülések, amikor nem egyértelmű, hogy mekkora a baj.
Dr. Jen Trachtenberg gyermekorvos a HuffPostnak elmondta, hogy a “légutak, légzés és keringés (pulzus)” az, amire figyelni érdemes: ha a gyermek légútja tiszta, lélegzik és a szíve is rendesen ver, akkor tovább léphetsz az egyéb sérülések felmérésére. Ha nem így van, akkor azonnal hívni kell a mentőt.
További tünetek, amelyek miatt mentőt kell hívni, a következők lehetnek: “tartós görcsroham, súlyos fejsérülés, eszméletlen állapot, sok vérzés, amely nem áll el, súlyos légzési nehézség” – mondta Trachtenberg.
Akármennyire is megijedünk szülőként, a körülményeket próbáljuk megjegyezni: leesésnél például biztos, hogy megkérdezi majd az orvos, hogy milyen magasságból és milyen felületre esett a gyerekünk, ahogy azt is, hogy melyik testrésze ért először földet.
A legtöbb esés nem életveszélyes, de vannak jelek, amelyek alapján azonnal orvoshoz kell menni vagy mentőt kell hívni. Ezek:
- eszméletvesztés (akár csak pillanatokra)
- rohamok
- hányás
- érzékeny a hangokra, fényre
- erős fejfájás
- zavartság, bódultság, kábultság
- homályos vagy kettős látás
- esetlen mozgás, egyensúlyvesztés
- zavaros beszéd
- csillapíthatatlan sírás
- csillapíthatatlan vérzés
- csonttörés
Különösen nehéz megállapítani szülőként a bokasérülés súlyosságát. Ha nem tud ráállni a lábára, akkor egyértelműen orvoshoz kell fordulni, de sajnos az sem zárja ki a törést, ha tudja használni a sérült végtagot. Ha a sérült terület elszíneződik, bedagad és fájdalmas, akkor képalkotó eljárásra, magyarán röntgenre van szükség ahhoz, hogy egyértelműen kiderüljön zúzódás, rándulás, ficam vagy törés áll a háttérben.
Alapszabályként elmondható, hogy a fentebb felsorolt tünetek mellett minden olyan helyzetben is menjünk a sürgősségire, amikor bizonytalanok vagyunk: inkább forduljunk feleslegesen orvoshoz, minthogy ne kérjünk segítséget, amikor nagy szükség van rá.
forrás: HuffPost