Kisgyerek

Ezt tedd, ha nem szimpatikus a gyereked barátja!

Van jogunk beleszólni? Vagy hagyjuk, hogy azzal barátkozzon, akivel csak szeretne? Mi helyes, és mi egyáltalán nem célravezető egy ilyen kellemetlen helyzetben?
2024. Október 01.

Semmiképp ne hidd, hogy egyedül vagy: ez egy olyan probléma, amibe szinte minden szülő belefut, mert a gyereke olyasvalakivel barátkozik, akiért finoman szólva nem rajong. Fokozatok persze itt is vannak. A „nem szimpatikus” és a „rossz hatással van a gyerekemre” között nagy a távolság, de való igaz, hogy mindkettő feladja a leckét nekünk, felnőtteknek!

Ezt tedd, ha neked sem szimpatikus a gyereked barátja!

A szakértők szerint fontos, hogy mielőtt bármit is tennél vagy mondanál, végezz egy kis önreflexiót! Nézz magadba és gondold át, mi zavar tulajdonképpen? Lehet, hogy nem is a másik gyerekkel, sokkal inkább a szüleivel van bajod? Sokféle válasz lehetséges, egy biztos, mielőtt mélyebben belemennél, gondold át, mi állhat a rossz érzések hátterében.

Kérdezd meg az illetékest!

Kérdezd meg a gyereked arról, mi a barátságuk alapja, mozgatórugója. Tedd félre egy pillanatra az előítéleteket, és beszélgess vele erről a barátról. Kérdezd meg, miért szeret vele lenni, és mit szeretnek együtt csinálni. Légy kíváncsi, és hallgasd meg, mit mond. Módod lesz így más aspektusból, mélyebben belelátni ebbe a kapcsolatba.

Ne légy felszínes!

Ismerd meg jobban a barátot és a szüleit. Próbálj időt tölteni a gyerekkel és az új baráttal, esetleg a szülőkkel is, lehet, hogy megváltozik a véleményed. Egy esélyt mindenképp érdemes adni ennek a fordulatnak!

A viselkedésről mondj véleményt, ne a barátról!

Ha valami olyasmit tesz vagy mond az új brát, ami szerinted nem fér bele, akkor nyugodtan mondd meg a gyerekednek, hogy a viselkedése aggaszt téged. De ne a barát jelleméről kezdj el beszélni! Ha például csúnyán beszél, és ezt a te gyereked is örömmel átveszi tőle, helyesebb, ha azt mondod, hogy „Tudod, hogy nem szeretem a trágár beszédet!”, mint azt, hogy „Olyan neveletlen ez a gyerek, folyton csúnyán beszél!” 

Ha viszont úgy látod, hogy a barátság veszélyt jelent a gyermekedre, lépj közbe. Különbség van aközött, hogy nem kedveled különösebben a gyermeked barátját, és aközött, hogy úgy érzed, valódi veszélyt jelenthet a gyermekedre. Ha ez utóbbi áll fenn, azonnal közbe kell avatkozni, ez nem kérdés!

És ezt mégis hogy?

Beszélgethetsz a gyerekeddel arról, hogy mit jelent jó barátnak lenni, mit jelent a támogatás, a szeretet, mitől egészséges egy kapcsolat. Térj rá arra is, hogy vajon mennyire fér bele a barátságba, ha nem állnak ki a felek egymásért, ha a barátság szorongással, nyomással jár, ha olyan dolgokat kell megtennünk, amiket nem is szeretnénk. 

Mindenképp emlékeztesd magadat arra, hogy milyen volt gyereknek lenni, másokkal barátkozni és megtalálni az identitásodat, azt, hogy ki is vagy valójában. Ebben valószínűleg akadtak olyan barátságok is, amelyek csalódással végződtek, de ezek a tapasztalatok is kellettek ahhoz, hogy megtaláld és jobban megismerd önmagad.

Fotó: Getty Images, Forrás: Via