Jó hír számukra, hogy van megoldás, hiszen szülőként tehetjük a legtöbbet azért, hogy gyermekünk pozitív viszonyba kerüljön a nyelvvel. A jó példamutatás meghatározó, sokkal többet számít, hogy mit teszünk, mint az, hogy mit mondunk, mert a gyermek utánzással tanul. Vagyis ha azt látja a szüleitől, hogy szívesen tanulnak nyelveket, esetleg napi szinten használják, ha nem is a munka során, de egy-egy angol dal meghallgatásával, angol film nézésével, akkor ez a példa rájuk is átragad és nekik is természetes lesz egy másik nyelv használata.
Ez olyan, mint amikor a szüleit sportolni látja a gyermek és később együtt élvezhetik a mozgás örömét. Ugyanezt tehetjük az angol (vagy más nyelvek) esetében is. Mutassuk meg a nyelv szépségeit, hasznosságát!
A különböző életkorokban erre más-más lehetőségek, módszerek állnak a szülő rendelkezésére, egy közös van mindegyikben: a szülő hozzáállása, hogy jó példát mutassunk gyermekünknek a nyelvhez való pozitív viszonyulás szempontjából.
Születéstől az iskoláskorig
A legkisebb életkorban a gyerekek egyébként is az anyanyelvhez hasonló módon sajátítják el a nyelveket. A szakemberek a 10 éves kor utáni nyelvtanulást nevezik tényleges nyelvtanulásnak, a 10 éves kor előtti időszakban nyelvelsajátítás történik, ami egy komplex fejlesztés, nincs külön idegen nyelvi nevelés, hiszen az összes képesség, készség, a személyiség fejlődése a nyelvvel együtt fejlődik, beleérte az idegen nyelveket is. Ezért ebben az időszakban a szülő „feladata”, hogy olyan körülményeket biztosítson a gyermekének, amivel az idegen nyelvet játékosan bevezetheti az életükbe.
Bizonyított, hogy a magzat már az anyaméhben is hall, sőt az egyes nyelveket is képes megkülönböztetni. Így akár már a születés előtt is hallgathatunk angol nyelvű mondókákat, gyerekdalokat, ezekre később egészen biztosan fel fog figyelni a babánk. Ezzel pedig mi magunk is tanulhatunk, megismerhetjük ezeket a mondókákat, dalokat. Itt nem is igazán számít, hogy tanultuk-e a nyelvet, hiszen ezek a dalanyagok sehol sem képezik a nyelvvizsga részét. Amikor a babánk már láthatóan érdeklődik a külvilág felé (de akár a születése pillanatától is) bátran hallgathatunk angol nyelvű mondókákat, dalokat együtt s később, ahogy mi szülők is megtanuljuk őket, énekelhetjük a gyermekkel.
Amíg még nem beszél, nem sok visszajelzést fogunk kapni, de ha napi szinten foglalkozunk a nyelvvel egy-egy dal erejéig, illetve beszélünk a gyermekünkhöz angolul, akkor nagy valószínűséggel egyszerre fog beindulni a beszéd mindkét nyelven. Amikor egy kis időd adódik, akkor pedig képezd magad, akár a dajkanyelv, akár a mondókák terén – ezzel te is rengeteget fejlődsz, vagy szinten tartod magad, illetve magabiztosabban adod elő a gyermekednek.
A társas kapcsolatoknak is nagyon jót tesz, ha lehetőség szerint angol nyelvi foglalkozásra viszed a gyermeked, így te is közösségben lehetsz és egymástól is tanulhattok, valamint látja a kicsi, hogy mások is használják a nyelvet rajtad kívül.
A korai évek meghatározó szereppel bírnak a gyermek fejlődése szempontjából, itt különösen fontos, hogy pozitív példát lásson, te vagy számára az elsődleges minta, amit követni fog.
Tippek:
Iskolások
Iskolások esetén már kicsit nehezebb dió, ha szeretnénk a gyermekünknek a nyelvben segíteni, főként, ha nem beszéljük azt, de nem lehetetlen vállalkozás.
Ahogyan azt a cikk elején említettem, a 10 évesnél idősebb gyerekek már valóban a nyelvet tanulják: nyelvtani szabályokat, szavakat, kifejezéseket és keresik is az összefüggéseket, fordítanak. Az ő esetükben is érdemes szem előtt tartani, hogy mi a szülei vagyunk és nem a tanárai. Ne akarjuk mi „megtanítani” neki az iskolai anyagot, az maradjon a tanár dolga. Segíthetjük különböző játékokkal, de a szülő lehetőleg maradjon inkább idegen nyelvi játszópajtás a gyermeke számára, és pozitív élményekhez kösse a vele való angolos időt.
Ha mindig a szigorú értelemben véve próbáljuk meg kikérdezni, akkor azzal pont az ellenkező hatást érjük el. Inkább bújtassuk játékos formába akár a szavak kikérdezését is!
Néhány egyszerű tipp az iskolások szüleinek:
Összefoglalva a legtöbb, amit a szülő gyermeke angol nyelvi fejlődése érdekében tehet, ha támogatja és pozitív példával áll előtte, legyen pici baba vagy már iskolás kamasz a csemeténk.
A cikk szerzőjétől saját weboldalán még több írást találtok.
Kapcsolódó cikkeink: