Csütörtökön a Dunántúlra fokozatosan megérkezett a hűvösebb levegő és vele együtt a frontrendszer felhő- és csapadéksávja is, de ekkor az ország középső és keleti tájain még 20-29 fok között alakult a csúcsérték. Pénteken az ország északkeleti részén, Szamosújlakon mérték a legmelegebbet, 29,9 fokot, ezzel szemben nyugaton, Pécs Árpádtető állomáson csak 8 fokot regisztráltak, ami az ilyenkor szokásosnál nagyjából 15 fokkal alacsonyabb – írja a Hungaromet.
Kemény nyáron vagyunk túl: az átlagosnál kétszer több hőségnap volt idén, vagyis olyan eset, amikor a legmagasabb hőmérséklet elérte a 30 Celsius-fokot.A nyár középhőmérséklete országos átlagban 2,7 Celsius-fokkal meghaladta az 1991-2020-as évek átlagát. Több tartós hőhullám is kialakult a nyáron, és júliusban és augusztusban is meghaladta a legmagasabb mért hőmérséklet a 40 Celsius-fokot.
Augusztus 13-án, 14-én és 17-én a napi maximumhőmérséklet országos rekordja, augusztus 14-én, 15-én, 16-án, 17-én és 18-án a legmagasabb minimumhőmérséklet országos rekordja is megdőlt. Végül a nyár a szokásosnál 6-7 fokkal melegebb idővel ért véget.
Már megszoktuk az időjárás furcsaságait, már egyik évszakunk sem hasonlít arra, amilyennek gyerekkorunkban megéltük. Télen például már évek óta alig havazik, legfeljebb néhány napot tudnak a gyerekek szánkózni. Vajon idén ugyanez várható?
A 2024/2025-ös tél Magyarországon a jelenlegi előrejelzések szerint a szokásosnál is enyhébb és csapadékosabb lesz, elsősorban az El Niño jelenség miatt, ami számos időjárási szélsőséget képes okozni. Európában, különösen Közép- és Kelet-Európában főként nedves, meleg levegőt hoz magával. Ami a csapadékot illeti, az esőzés dominál majd, és bár előfordulhatnak hóesések, a havat sajnos gyorsan elolvasztja majd a meleg idő.