Kisgyerek

„Kódos gyerekek”: Mit jelent az SNI és a BTMN?

Az érintett gyerekek szülei sokszor vonakodnak attól, hogy kódot kapjon a gyermekük, ami teljesen érthető.
2024. Október 11.

Az eduline.hu átfogó cikket készített „a kódos gyerekekről”, akikkel kapcsolatban még mindig rengeteg tévhit kering a köztudatban. Ezek miatt nemcsak az érintett szülők tartanak a kódoktól, hanem az osztálytársak szülei is.

sni btmn kódok jelentése 

Ezt erősítik meg az Eduline által megkérdezett gyógypedagógusok is, akik szerint sok szülő gyakran hallani sem akar a szakértői vizsgálatról és arról, hogy a gyermeke kódot kapjon. „Félnek, hogy ezáltal stigmatizálják a gyereket, a diagnózis negatív hatással lesz a jövőjére, vagy ezek után majd másképp bánnak vele. Emellett az is felmerülhet a szülőkben, hogy a szakértői vélemény róluk mond ítéletet, mintha nem lennének képesek megfelelően gondoskodni gyerekük fejlődéséről” – sorolják a leggyakoribb indokokat.

Mindezekkel szemben mégis nagyon fontos lenne a szakértői vélemény kiállítása, ha annak felmerül az igénye. Ez szükséges ahhoz, hogy pontosan felmérjék a gyerek esetleges speciális igényeit, és javaslatokat tegyenek a megfelelő fejlesztési módszerekre, oktatási formákra vagy további ellátásokra.

SNI, BTMN – Mi mit jelent?

Hazánkban a törvény három kategóriába sorolja azokat a gyerekeket, akik különleges bánásmódot igényelnek:

  • Sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek
  • Beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő (BTMN) gyerekek
  • Kiemelten tehetséges gyerekek

Ahhoz, hogy a különleges bánásmódot igénylő tanulók megkaphassák a számukra szükséges ellátást, szakértői bizottságnak kell megállapítania, hogy melyik kategóriába tartoznak. Ezt a feladatot a pedagógiai szakszolgálatok látják el.

20 év alatt több mint 40%-kal nőtt a sajátos nevelési igényű gyerekek száma Magyarországon. A 2023/2024-es tanévben összesen 104 865 óvodás, általános iskolás és középiskolás tanuló volt sajátos nevelési igényű. A KSH adatai szerint a 2022/23-as tanévben az általános iskolákban az integráltan oktatott SNI-s diákok aránya 72% volt, vagyis a gyerekek kétharmada átlagos fejlődésűekkel együtt nevelkedik.

Stigma vagy segítség?

Sok olyan gyerekkel találkoztunk már, akik nem járnak hozzánk. Nincsen papírjuk mert a szülők nem szeretnék vagy nem tudnák elfogadni a diagnózist. Viszont így ezek a gyerekek nem kapnak fejlesztést és segítséget. Emiatt nem vehetik igénybe az ezzel járó kedvezményeket sem. Az SNI-s gyerekek például kaphatnak tantárgyi felmentést, plusz időt a dolgozatokhoz vagy akár a felvételihez. Csomó olyan dolog járna nekik a vizsgálat után, ami segítheti őket a tanulásban – mondta az Eduline-nak egy gyógypedagógus.

A további hasznos információkat tartalmazó teljes cikk ide kattintva érhető el.

Fotó: Getty Images