“Ez súlyos következményekkel járhat” – mondta L’Aurelle Johnson vezető kutató, aki a Kísérletes Biológia 2010 kongresszuson számolt be az eredményekről. “Mellékhatások jelentkezhetnek, ha a terápiás ágensek aktív formává alakulnak, a magas koncentráció pedig káros következményekkel járhat.”
Ezzel szemben ha a terápiás ágens inaktív formája jön létre, nem lesz megfelelő a gyógyszer vérszintje és a gyermek nem profitál a gyógyszerből.
Bár régóta tudjuk, hogy a túlsúlyos felnőtteknél máshogyan zajlik a gyógyszerek anyagcseréje, mint a normál súlyúaknál, hasonló vizsgálatokat gyermekeken eddig nem végeztek. “Mivel az elhízás a gyermekek körében is egyre terjed, tisztában kell lennünk azzal, hogyan befolyásolja a túlsúly és az elhízás a gyógyszerek anyagcseréjét” – magyarázta Johnson.
A kutatók a köhögés elleni dextrometorfán, valamint az üdítőkben megtalálható koffein hatását vizsgálták 16 normál súlyú és 9 elhízott gyermekben. A két kulcsenzim aktivitásának mérésekor kiderült, hogy az elhízott gyermekeknél a koffein fokozza ezen enzimek aktivitását, azonban a dextrometorfán esetében nem tapasztaltak ilyen hatást.
“Ez azt jelenti, hogy az enzim aktivitása változik, ez pedig segíthet a személyre szabott gyógyszerezés kialakításában” – folytatta Johnson, a Minnesota Egyetem Gyógyszerészeti Karának kísérletes és klinikai farmakológus docense. “Az adagolás meghatározásakor a gyermek fizikai állapotát is figyelembe kell vennünk.”
A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogyan változik meg további enzimek aktivitása elhízott gyermekekben.
Forrás: Medipress