Kisgyerek

Megcsípte a csalán a gyereket? Ezzel tudsz segíteni

Itt a jó idő és remélhetőleg minél többet megyünk a szabadba. A csaláncsípés azonban elronthatja az egész kirándulást, ezért jobb, ha előre felkészülünk arra, mivel enyhíthetjük a csípés okozta kellemetlenséget.
2023. Június 12.
Csalán kirándulás
Kép: Getty Images

A csaláncsípés fehéres vagy kissé piros, viszkető, szabálytalan alakú duzzanatokat, hólyagokat okoz a bőrön.

A csaláncsípésre az alábbi megoldások jöhetnek szóba:

Ha kivitelezhető, akkor ne érintsük meg a csípés helyét az első 10 percben. Erre azért van szükség, mert így a növényi vegyszerek kiszáradnak a bőrön, és így sokkal könnyebben eltávolíthatók.

Ha letelt a 10 perc, akkor viszont vízzel (és ha van szappannal) mossuk le a bőrt. Sokszor ennyi is elég ahhoz, hogy enyhítsük a kicsi fájdalmát, a duzzanatot és viszketést.

Legyen nálunk az alap kiránduló felszerelésben antihisztamin tartalmú krém, ezzel óvatosan – ne dörzsölve – kenjük be a bőrt a csípés helyén.

Hideg borogatás is enyhíti a viszketés és a fájdalmat. A meleg borogatás azonban nem jó választás, irritálhatja a bőrt.

Ritkán allergiás reakciót – nehézlégzés, hányás, a kiütés gyors terjedése, ajkak vagy nyelv duzzanata – okozhat a csalán. Amennyiben ez történik, azonnal orvoshoz kell fordulni, mivel az állapot életveszélyes lehet. Akkor is orvoshoz kell menni, ha a csípés nagy bőrfelületre terjed ki, valamint ha nem enyhülnek a tünetek 24 óra után sem.