Azt vetted észre, hogy a kisgyermeked ütöget, lökdösődik, sőt akár harap is, ha valakivel játszik? Ez gyakran a függetlenség gyakorlásának, illetve a frusztráció kifejezésének és az önkontroll tanulásának lehet az egyik módja.
Milyen okai lehetnek a kisgyerekkori agressziónak?
A kisgyerekkori agresszió nem azt jelenti, hogy a gyermek később problémás lesz. Ez a taktika sokkal inkább a harag kifejezése, illetve territoriális dolog. A gyermek ideges lehet valamitől, például ha elveszik a játékát, vagy valaki meghúzza a haját, de nincs meg a képessége, hogy érzelmeit valamilyen kevésbé sértő módon fejezze ki. – A kisgyerek úgy érzi, hogy a világon minden nagyobb nála, teljes önállóságot akar, alig tud még beszélni, és azt gondolja, hogy az emberek olvasnak a fejében. Erre valaki elveszi a játékát, ami jogosan őt illeti – mondta a Parents.com-nak Ari Brown, gyermekorvos, a Baby 411 című könyv társszerzője. Nem csoda, hogy a gyermek ilyenkor frusztráltan viselkedhet!
- Kapcsolódó: Így reagálj, ha agresszív a kicsi
Más esetben ez kísérleti jellegű dolog is lehet, arra gondolhat, hogy mi történik, ha meglök valakit, vagy megharap? De az is lehet, hogy egy idősebb testvére viselkedett agresszívan, ő pedig csak utánozza.
Mit érdemes tenni, ha agresszíven viselkedik a kisgyerek?
Ha a gyerek így viselkedik, akkor a higgadt és következetes reakció megtaníthatja neki, hogy csalódás esetén hogy reagáljon ő maga is nyugodtan. A következő módszerekkel érdemes próbálkozni.
- Kapcsolódó: Az agresszivitás okai totyogóknál
Reagálj azonnal
A szülőknek azonnal reagálnia kell az agresszív magatartásra, hiszen ha várnak, a gyermek elfelejtheti, mit is tett. Győződj meg arról is, hogy a gyermek érti, ha azt mondod neki, hogy nem ütünk meg senkit, mert az fáj neki.
Ne hagyd, hogy azt kapja, amit szeretne
A kisgyermek agresszív viselkedése soha nem eredményezheti, hogy valóban megkapja, amit akar: például más játékát. Máskülönben azt tanulja meg, hogy ezzel a viselkedéssel megkapja, amit akar.
Vigasztald meg, akit a gyermeked bántott
Elsőként mindig azt a gyereket kell megvigasztalni, akit bántottak. – Ezzel fel tudod hívni gyermeked figyelmét arra, hogy amit tett, az fáj a másiknak – mondta Dr. Eileen Kennedy-Moore, A 12 mód, hogy felhívd a szüleid figyelmét (anélkül, hogy megütnéd a testvéredet) könyv szerzője.
- Kapcsolódó: Agresszió és empátia
Ismerd fel az ő érzéseit is
A szakértő szerint természetesen az agresszíven viselkedő gyermek érzéseit is fel kell ismerni, ez is segíthet neki megnyugodni. Például mondhatod azt, hogy tudod, hogy nem érzi jól magát, ha valaki elveszi a játékát.
Alternatív megoldások
Próbáld meg rávezetni a gyermekedet a negatív érzéseinek jobb kezelésére. – Kérdezd meg, szerinte hogy érezte magát a másik gyermek, amikor megütötte, és hogy szerinte milyen más módszer létezik arra, hogy megkapja a mackót tőle – mondta Dr. Kennedy-Moore. Ha részt vehet a megoldási tervben, sokkal valószínűbb, hogy kivitelezi azt.
Dicsérd meg, ha jól viselkedik
Ne felejtsd el megdicsérni a gyermeked, ha helyesen viselkedik. Mondd például neki, hogy jó volt látni, milyen szépen játszott a testvérével, vagy a kis barátjával.
- Kapcsolódó: Segítség! Harap, karmol, üt a totyogóm
Figyeld a viselkedését
Ha a gyermeked éppen az agresszív megnyilvánulási időszakán megy keresztül, figyeld mindig, amikor kapcsolatba lép a társaival. Próbálj közbeavatkozni, de ne beszélj szigorúan, és adj neki egy 2 perces kiállítást a játékból.
Ne reagálj agresszíven
Soha nem szabad például a harapás után úgy büntetni a gyereket, hogy megmutatod neki, hogy ez mennyire fáj, azzal, hogy megharapod őt.A szakértők szerint általában nem kell aggódni az agresszív megnyilvánulások miatt kisgyermekkorban, hiszen ez a frusztráció, a harag, a kontrollálási vágy primitív kifejezése. Amint a nyelv és a gesztusok jobb elsajátítása után másképp is ki tudja fejezni magát, ez elmúlik. Ha azonban az óvodában is agresszív lesz, akkor érdemes egy szakember tanácsát is kérni.(Cikk forrása: parents.com)