Kisgyerek

Mikor kezdenek el olvasni a gyerekek?

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a szülőknek nem szabad túl korán és túl sokat stresszelni azon, hogy mikor kezd olvasni a gyerekük.
2023. Szeptember 02.
kislány olvas az ablakban
Erőltetni nem szabad a korai olvasást (Fotó: Getty Images)

Az olvasás megtanulása egy fontos mérföldkő a gyerekek életében, időre és türelemre van szükség ahhoz, hogy a gyerekek eljuthassanak addig a pontig, amikor önállóan lapozgatják a könyveket. Tekintve, hogy az olvasás mennyire fontos a mindennapi életben, ésszerű, hogy a szülők mindent megtegyenek a folyamat előremozdítása érdekében.

Mikor tanuljanak meg a gyerekek olvasni, és mennyit kell tenniük a szülőknek, hogy segítsenek? A Yahoo cikke aláhúzza, amit az orvosok régóta mondanak: hogy a gyerekek eltérő életkorban kezdenek olvasni – és a szülőknek nem szabad túl korán ezen túlságosan stresszelni.

„Vannak szülők a praxisomban, akik már aggódnak, ha a gyerekük nem olvas könyveket 4 évesen” – mondja Dr. Gina Posner, a kaliforniai Fountain Valley-ben található MemorialCare Orange Coast Medical Center okleveles gyermekorvosa a Yahoo Life-nak.

4 évesen még nem kell tudni olvasni, később azonban a szülők is tehetnek azért, hogy felébresszék gyermekükben az olvasás szeretetét.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) szerint a legtöbb gyerek 6 vagy 7 éves korára megtanul olvasni, de vannak, akik már 4 vagy 5 évesen is képesek rá. Az AAP hangsúlyozza, hogy még ha a gyerekek el is kezdik az olvasást, előfordulhat, hogy nem maradnak előrébb az iskolakezdés után – legkésőbb harmadik osztályra mindenki utoléri a korán olvasni kezdőket.

Épp ezért az amerikai szervezet óva int attól, hogy bárki idő előtt rákényszerítse gyerekét az olvasásra, ez ugyanis inkább akadályozhatja a gyermek tanulás iránti érdeklődését.

Kutatások ugyanakkor kimutatták, hogy azok a gyerekek, akiknek születésüktől fogva olvasnak, előbb kezdhetnek el olvasni. Igaz, ehhez kell, hogy olvasás közben beszélgessünk a gyermekkel a könyvben lévő képekről és a szereplők érzelmeiről – a kicsik életkorának megfelelően. A könyvolvasás mennyisége és minősége erősen kötődött az írás-olvasási készségekhez, például ahhoz, hogy a gyermek 4 évesen le tudja-e írni a nevét.

Ezekre az olvasási mérföldkövekre figyelj:

  • 1-3 éves korig: a kicsi válaszol a könyvekben lévő tárgyakkal kapcsolatos kérdésekre, ismerős képeket nevez meg és úgy tesz, mintha könyvet olvasna.
  • 3 éves kor: hosszabb könyvek hallgatása, amelyeket felolvasnak neki, az ábécé dalának éneklése, íráshoz hasonló szimbólumok készítése, a nevük első betűjének felismerése és a könyv hangos felolvasásának utánzása.
  • 4 éves kor: Ismerős jelek és címkék felismerése, rímelő szavak felismerése, az ábécé egyes betűinek megnevezése.
  • 5 éves kor: rímelő szavak előállítása, kimondott szavak párosítása, betűk, számok és szavak írása, néhány ismerős szó felismerése nyomtatott formában, egyszerű szavak elkülönített és kontextusban történő olvasása (azaz a szó használata egy mondatban).
  • 6 és 7 éves korban: Ismerős történetek olvasása, ismeretlen szavak jelzése vagy dekódolása, képek és szövegkörnyezet használata ismeretlen szavak kitalálására, önjavítás, ha hangos olvasás közben hibáznak, írás a részletek logikai sorozatba rendezésével.
  • 7 és 8 éves korban: Hosszabb könyvek önálló olvasása, hangos olvasás megfelelő hangsúllyal és kifejezéssel, szövegkörnyezet és képek használata az ismeretlen szavak azonosítására, írásjelek helyes használata és új hallott szavak, kifejezések vagy beszédformák használata.
  • 9-13 éves kor: Különféle szövegek, például életrajzok, költészet és szépirodalom felfedezése és megértése, olvasástanulás, hogy konkrét információkat nyerjen ki, például egy tudományos könyvből, a történetek főbb elemeinek helyes azonosítása, mint az idő, hely, cselekmény, probléma és felbontás, valamint egy adott témában való olvasás és írás szórakozásból.