Nemrég még olyan aprócska volt, most meg már hamarosan óvodába készül… Sok szülő érzi ezt, és aggódik kicsit, mi lesz majd a gyerekével, hogyan fog boldogulni az oviban. Az is, akinek a kicsije jár bölcsődébe az ovi előtt, és az is, akiknél az ovi lesz az első találkozás a nagyobb gyerekközösséggel. Hisz azért ez mégiscsak egy nagy lépés – több gyerek, szigorúbb napirend, nagyobb önállóságot követelő óvodai élet. És nagyon sok szüől kérdezi ilyenkor a bölcsődei gondozókat vagy a leendő óvó néniket: mit kell tudnia a gyereknek, mire oviba megy? És ők rendszerint azt válaszolják: a húszig számolásnál vagy a színek tökéletes megnevezésénél sokkal fontosabb egy kis önbizalom, némi önállóság és egy nagy adag nyitottság. Na de hogyan lehet mindezt megtanítani? Nem lehetetlen, mutatunk néhány hasznos ötletet!
1. Legyen tudatos rutinotok
Ugyan korántsem olyan szigorú az érkezés és távozás rendje az óvodákban, mint majd az iskolában lesz, de azért alkalmazkodni kell az óvodai élet ritmusához, bizonyos szabályokat be kell tartani, hogy gördülékenyen indulhasson a nap a gyerekeknek. Ahhoz, hogy ne legyen olyan megterhelő számára alkalmazkodni az óvodai rendhez, jó, ha otthon is kialakítotok egy nagyjából állandó reggeli és délutáni rutint, és ezt tudatosítjátok. Vagyis elmondod neki, mit csináltok épp, ezután mi következik, bátorítod, hogy ő maga diktálja a készülődés lépéseit. Akár le is rajzolhatod egy papírra, táblára, hogy könnyen tudja követni: reggeli, fogmosás, fésülködés, felöltözés, elpakolás, indulás – ez csak egy példa, legyen úgy, ahogy nálatok bevált. A lényeg, hogy érezze a kicsi, hogy vannak rendszeres teendők, és a sorrendet be kell tartani, bizonyos idő alatt a teendőket el kell végezni. Természetesen ilyenkor mindez még együtt zajlik, játékosan, sok sgítséggel, de sokat beszélgetve mindenről, ami történik. „Az otthoni rutin segít abban, hogy majd az óvodai napirendhez is jobban tudjon a gyerek alkalmazkodni – nyilatkozta Tryphena Permulla-Gagnon pedagógus, a Today’s Parent szakértője. – Jó ötlet beiratkozni könyvtárba vagy csoportos gyerekfoglalkozásokra járni. Ha ezt rendszeresen teszitek, azzal segítesz a kicsinek, hogy legyen egy program, amit minden héten várhat, az ismétlődés pedig segít nekik a rutin elsajátításában.”
2. Bátorítsd az önállóságra
Az oviban, ha nem is azonnal, de hamar meg kell tanulnia egy csomó dolgot egyedül csinálni. És nagyon jó, ha erre valamennyire fel tudod készíteni. Nem arról van szó, hogy az óvoda első napján már önállóan öltözzön tetőtől talpig, de az nagyon sokat segít majd neki, ha nem csinálsz meg mindent helyette, hanem adsz neki egy kis időt, hogy próbálgassa egyedül felvenni a cipőjét, felhúzni a nadrágját, összehajtani a ruháját. Kap majd ehhez segítséget az elején az oviban, ne aggódj, nem lesz magára hagyva, de ha van már egy kis gyakorlata ezekben a dolgokban, akkor hamarabb lesz sikerélménye – és nagyon büszke lesz magára. Természetesen nincs idő minden reggel kivárni, amíg álmodozva beleküzdi a lábát a csizmába, miközben háromszor elkalandozik a figyelme valami egészen másra. De ha néha van idő kivárni ezt, ha minél gyakrabban kéred meg, hogy csinálja ezeket a dolgokat egyedül, és adsz neki feladatokat, annál jobban megy majd később.
3. Tudatosítsátok az érzelmeket
Nem könnyű óvodásnak lenni – és még nehezebb, ha nem tudja a kicsi elmondani, hogy akkor éppen, amikor neki problémája, konfliktusa van, miért nem könnyű. Az is egy fontos tanulnivaló, hogy el tudja mondani, mi bántja, mit érez, mi zaklatta fel, hogyan érzi magát. Ha már kicsi korától úgy beszélgetsz vele, hogy megnevezed az érzelmeket, amelyeket akár te magad átélsz, és őt is erre bátorítod, azzal a későbbiekben nagyon megkönnyíted a dolgát. Olyasmikre gondolunk, mint: „Most dühös vagyok, mert…”, „Fáradtnak érzem magam, mert…”, „Csalódott vagyok, mert…. Jó ötlet az is, hogy olyan könyveket olvastok, mesefilmeket néztek közösen, amelyekben az érzelmek vannak előtérben, akár ezekről szólnak, és beszélgettek róluk. Ilyen például az Agymanók című animációs film, a galériában pedig szuper könyveket találsz.
4. Mutass neki újdonságokat
Az ovi egy teljesen új hely és helyzet – azoknak a gyerekeknek is, akiknek a bölcsődének köszönhetően van már némi gyakorlatuk a közösségbe járással. És mint minden újdonság, ez is ijesztő. Egyéni, hogy ki mennyire ijed meg az új helyzetektől (ezzel felnőttként is így vagyunk), de azért általánosságban elmondható, hogy az a kisgyerek, aki gyakrabban kerül számára új, ismeretlen helyzetbe, később egyre kevésbé ijed meg az új szituktól, egyre jobban alkalmazkodik hozzájuk. Épp ezért nagyon jót teszel a kicsinek, ha minél több számára új dolgot próbáltok ki. Az újdonság ereje megvan, de mellette ott a te támogató közelséged is így. És ha ilyen formán szerez gyakorlatot az új szituk kezelésében, akkor később nyitottabb és magabiztosabb lehet. Nem kell nagy dolgokra gondolni: menjetek el olyan játszótérre, ahol még nem voltatok, kóstoljatok új ízeket, hívjatok olyan vendégeket, akik még nem voltak nálatok, menjetek egy új helyre bevásárolni, fagyizni. Neked ezek apróságok, neki azonban mind-mind újdonság, amit meg kell tanulnia kezelni.
5. Örüljetek neki, milyen sokféle a világ
Különbözők vagyunk – és ez így van jól. És könnyebb lesz a gyermeked élete, ha természetesnek látja, hogy az emberek sokfélék. Van, aki magas, más alacsony. Van, aki szőke, más barna, vörös, vagy épp kopasz. Van, ki színesen öltözik, más csak feketét hord. Ezek nem nagy dolgok, de egy kisgyereknek észrevehető különbségek. A lényeg az, hogy ezekről milyen természetességgel tudsz beszélni. Az oviban is lesz majd olyan kisgyerek, aki vagány és bátor, meg olyan is, aki félénk, sírós. Lesz, aki örömmel megeszi a paradicsomos káposztát, és olyan is, aki utálja. És persze lesz olyan, akinek a te gyermekedétől különböző a bőrszíne, a testalkata, a származása, a vallási, a családi háttere. És nagyon sokat segít, ha a különbözőséget olyan természetesként kezelitek, amilyen az valójában.
Nyitókép forrása: Getty Images
Forrás: todaysparent.com