Teherbeesés

Babaváró hitel: sokan nem arra használják, amire adják

Sokan tőkeként használják fel a hitelt. Erre a Magyar Nemzeti Bank is rámutatott, a hazai nagybankok mégis szemérmesen hallgatnak arról, vajon hányan használják másra a babaváró hitelt.
2019. Szeptember 11.
Babaváró hitel: sokan nem arra használják, amire adják (fotó: iStock)

A babaváró hitel fő turpisságára már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is rámutatott: sokan a 10 millió forintos hitelt befektetik, azaz tőkeként használják. Az Mfor és a Privátbankár megkérdezett 9 hazai nagybankot erről, de szemérmesen hallgatnak arról, hogy mekkora lehet az a kör, akik erre használják fel az ingyen pénzt – írja a 24.hu.

Már a nyári bevezetés előtt is voltak arra figyelmeztetések, hogy ha nem kötik ki, mire lehet használni a 10 millió forintos hitelt, akkor olyanok is felveszik, akik egyáltalán nem szorulnak rá, sőt tőkeként használva még meg is forgathatják.

A legkézenfekvőbb megforgatás a Magyar Állampapír (MÁP) Plusz megvétele: az adómentes és a kamatfizetés idején névértéken visszaváltható, 5 éves időtávon évente közel 5 százalékot hoz. A Bankmonitor összesítése szerint ezzel az egyszerű megoldással két gyermek születésénél 14,43 százalékos éves hozamot lehet elérni, három gyereknél viszont ennél is nagyobb profitot vághatnak zsebre, a 10 millióból 12,7 milliót csinálva.

Az Mfor és Privátbankár megpróbált utánajárni, hogy mekkora az MNB által azonosíthatónak nevezett réteg. A kilenc nagy pénzintézet közül ketten nem is válaszoltak, de a beérkezett válaszok is kimerültek abban, hogy az adatok feldolgozása folyamatban van vagy hogy a hitel szabadfelhasználású, így annak sorsáról nem rendelkeznek adatbázissal.

A K&H, az UniCredit és az OTP szerint a beérkezett babaváró hiteligénylések meghatározott többsége lakáscélú.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: 24.hu