Terhesség

Áldott állapotban is harmóniában

Figyelem! A terhesség hüvelyi változásokkal is járhat. Bemutatjuk, melyek a várandósság egészséges velejárói, illetve mely tünetek esetén ajánlott az orvos segítségét kérni.
2022. Június 10.
Áldott állapotban is harmóniában (fotó: Getty Images)

A terhesség hatalmas változásokat idéz elő a női szervezetben, amelyek megjelenése szokatlan érzés lehet a kismamának. A terhességi hormonok a hüvelyflórára is hatással vannak, így egyebek mellett megváltozhat a hüvelyi folyás, és a fertőzések kockázata is nőhet ebben az időszakban.

Milyen hatással lehetnek a terhességi hormonok a hüvelyflórára?

A terhességi hormonok kapcsán általában az ösztrogén és a progeszteron szerepét emelik ki. Ez a két hormon elősegíti a terhességet, ugyanakkor a módosult szérumszintjük sok egyéb testi folyamatot is befolyásol.

A petefészkek – majd a terhesség előrehaladtával a méhlepény – által termelt ösztrogén elősegíti a méh növekedését, fenntartja a méhnyálkahártya megfelelő állapotát, és szabályoz egyéb kulcsfontosságú hormonokat is. Az ösztrogén mellett kiemelendő a progeszteron, amely a petefészkekben termelődik, és központi szerepe van a menstruációs ciklusban, a fogantatásban, illetve a terhesség megtartásában. (Hiányában ugyanis nem történik meg a tüszőrepedés és a beágyazódás sem.)

A megnövekedett hormonszintek miatt a terhesség során bővebb hüvelyi folyást lehet tapasztalni. Már a fogantatás után is megváltozhat a hüvelyváladék, és úgynevezett fehérfolyást (leukorrhea) lehet tapasztalni, amely fehéres színű, enyhe szagú, a megszokottnál kissé bővebb mennyiségű.

Míg az ösztrogén hatására hígabb, addig a progeszteron miatt sűrűbb lehet a hüvelyi folyás. A méhnyakcsatorna nyálkahártyájának mirigyei is több váladékot termelnek a terhesség során – a nyákdugó is ebből alakul ki.

A terhesség alatt megnövekedett váladék segít fenntartani a baktériumok egészséges egyensúlyát a hüvelyben. Amire fontos figyelni, hogy annak hígnak, tejszerűnek és enyhe szagúnak kell lennie, ha viszont csomós, sűrű vagy további tünetekkel (például viszketéssel vagy kellemetlen szaggal, halszaggal) együtt jelentkezik, arról tájékoztatni kell a kezelőorvost.

A hormonok hatására a hüvely enyhén savas pH-ja is eltolódhat – ezért a hüvelyi folyás szaga is változhat, vagy erősödhet. A megváltozott pH és az ingadozó hormonszintek miatt a kismama fogékonyabbá válik a húgyúti, illetve a gombás és a bakteriális hüvelyi fertőzésekre is. Ha a hüvelyi folyás szaga erősnek vagy kellemetlennek tűnik, vagy a színe sárgás, zöldes, szürkés lesz, esetleg égő, viszkető érzés kíséri, mindenképpen ajánlott konzultálni az orvossal, mert ezek a tünetek fertőzés jelei lehetnek.

A fent leírt változások miatt felborulhat a “jó” (Lactobacillusok) és a “rossz” hüvelyi baktériumok egyensúlya, ami bakteriális vaginózishoz is vezethet. Az Amerikai Terhességi Szövetség (American Pregnancy Association) szerint a bakteriális vaginózis a terhes nők 10-30 százalékánál fordul elő. A fertőzés egyik fő jele a hígabb, halszagú, szürkés színű folyás.

Emellett néha viszketést, a vizeletürítés során pedig égő érzést is lehet tapasztalni. Sok bakteriális vaginózisban szenvedő nőnek azonban egyáltalán nincsenek tünetei.

Bakteriális vaginózis gyanúja esetén is javasolt mielőbb orvoshoz fordulni, mert a kezeletlen fertőzés koraszüléshez, alacsony születési súlyhoz és akár vetéléshez is vezethet. A hüvelyfertőzés megfelelő és biztonságos terápiájában a szakorvos tud segíteni.

Milyen egyéb változásokat okozhat a terhesség a hüvely és a szeméremtest területén?

A megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint az egész testben fokozza a véráramlást. Ennek hatására nem szokatlan az sem, ha a terhesség előrehaladtával a szeméremajkak és a hüvely területén változást tapasztal a kismama. A hüvely és a szeméremajkak tűnhetnek duzzadtnak, és teltebbnek érződhetnek. De olyan feltűnő változásokat is lehet tapasztalni, mint a sötétebbé válásuk, kékesebb, lilásabb elszíneződésük, vagy az erek kitágulása a szeméremtesten.

Arra azonban fontos odafigyelni, hogy esetenként a hüvely duzzanatát fertőzés is okozhatja. Ilyenkor bőrpír, égő, viszkető érzés is kísérőtünet lehet – ha ezeket tapasztalja a kismama, a megfelelő kezelés érdekében ajánlott orvoshoz fordulnia.

Felhasznált források: whattoexpect.com

thebump.com

healthline.com

whattoexpect.com

healthline.com

mayoclinic.org

parents.com