Terhesség

Az intim fertőzések kezelésében is kettőn áll a vásár!

A közhiedelemmel ellentétben a bakteriális hüvelyfertőzés nem szexuális úton terjed, de ha egyszer felüti a fejét, nagyon fontos, hogy a pár mindkét tagja tegyen ellene.
2024. Április 10.
(Kép forrása: Getty Images)

A hüvelyflóra mikrobiológiai egyensúlya érzékeny. Ha egyszer felborul, a hüvelyben kis számban természetesen is jelen lévő vagy kívülről érkező kórokozó baktériumok elszaporodhatnak, megfelelő kezelés nélkül pedig hosszan tartó kellemetlenséget okozhatnak.

Ebből is jól látszik, hogy a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulásához egyáltalán nem kell gyakran váltogatni a szexuális partnereket, sőt még szerelmes összebújásra sincs szükség ahhoz, hogy megtörténjen a baj.

Fontos azonban, hogy ha fennáll a bakteriális hüvelyfertőzés (aminek jelenlétére bőséges, híg váladékozás, szürkésfehér színű, sokszor kellemetlen szagú folyás hívhatja fel a figyelmet), akkor a gyógyulásért és az újrafertőződés megakadályozásáért a pár mindkét tagja tegyen.

Ez azért nagyon lényeges, mert a félvállról vett bakteriális fertőzés akár gyulladást is előidézhet a kismedencében vagy a méhnyálkahártyán. Amennyiben a fertőzés hosszabb ideig áll fenn, a visszamaradó kismedencei hegesedés rosszabb esetben akár meddőséghez is vezethet. 

Ahhoz, hogy a hüvelyflóra enyhén savas pH-ja és a hüvelyben a védelmező baktériumok számbeli fölénye megmaradjon sokat lehet tenni a műszálas fehérnemű kerülésével, valamint a „túlillatosított” intim mosakodók és tisztasági betétek használatának mellőzésével.

Nincs ok a szégyenkezésre!

A bakteriális hüvelyfertőzés több szempontból is kellemetlen: nemcsak a vele együtt járó tünetek okoznak gondot, hanem a szégyenérzet is, ami miatt az érintettek nehezen beszélnek erről az egyébként meglepően sokakat érintő problémáról mind a párjukkal, mind a nőgyógyászukkal.

A szakemberek előtt nemcsak azért nincs ok a pironkodásra, mert számukra már-már mindennapos a jelenség, hanem azért is, mert célzott kezelést nyújthatnak és hasznos tanácsokat adhatnak a megelőzésért.

Szinte biztos, hogy javasolni fogják a bakteriális vaginózis megelőzését is szolgáló hüvelyflóra-regeneráló készítmények alkalmazását, amit a biztonság kedvéért érdemes időnként megismételni, vagy akár hosszabb időn át folytatni.

Hogyan segíthet a partner bakteriális vaginózis esetén?

Amíg fennáll a bakteriális hüvelyfertőzés, mindenképp tanácsos kerülni a szexuális együttléteket, még óvszer használata mellett is. Bár a gumióvszer elvileg védelmet nyújt a különféle kórokozók terjedésével szemben, tudnod kell, hogy a spermiciddel kezelt óvszer kedvezőtlenül hathat a hüvelyflóra egyensúlyára, ami a megbetegedés alatt amúgy is kibillent.

Ennek tudatában már nem is olyan meglepő, hogy nincs szükség a partnerek gyakori váltogatására vagy kicsapongó szerelmi életre ahhoz, hogy kialakuljon és akár többször is visszatérjen a kellemetlen intim fertőzés. A stabil párkapcsolatban élők ugyanúgy veszélyeztetettek, főleg akkor, ha a társukat nem avatják be a dologba.

A gombás fertőzéseknél is gyakoribb bakteriális vaginózist kifejezetten előmozdíthatja az átlagosnál gyakoribb, vagyis napi egy vagy annál is több szexuális együttlét, ami gyengítheti az egészséges hüvelyflóra védelmi funkcióját, így az ilyen intenzívebb időszakokban mindenképp tanácsos a megelőzésre is gondot fordítani jótékony tejsavbaktériumokat tartalmazó készítmények alkalmazásával.

Egy kölcsönös bizalomra épülő, őszinte kapcsolatban a partnerek nyíltan beszélhetnek egymással még az olyan témákról is, mint a bakteriális vaginózis, aminek kezelésénél nagyon sokat nyom a latban a társ támogató és türelmes hozzáállása.

„A férjem higgadtsága kellett a gyógyuláshoz”

Bernadett az első gyermekét várta, amikor nem sokkal a vízválasztónak számító 12. hét után tapasztalta magán a bakteriális vaginózis tüneteit. „Ezek még várandósság nélkül is ijesztőek lehetnek, amikor először találkozik velük az ember lánya, de így, terhesen még kétségbeejtőbbnek tűnt a helyzet” – emlékezett vissza az anyuka, aki a férjét is beavatta a problémába.

Bernadett panaszait természetesen ő is komolyan vette, de nem lett rajta úrrá a pánik, és sokat tett azért, hogy amennyire lehetett, megnyugtassa a párját: „Nem sokkal előtte jártunk nőgyógyásznál, aki ismét megerősítette, hogy a babánk jól van, de hogy még véletlenül se sodorjuk őt veszélybe, András először megbízható internetes oldalakon nézett utána, hogy mivel is állhatunk szemben.”

A leendő apuka szerint minden jel arra utalt, hogy Bernadettnek bakteriális vaginózisa van, de a diagnózist természetesen szakemberre szerették volna bízni. Mindketten egyetértettek abban, hogy jobb, ha nem várnak a hetek múlva esedékes nőgyógyászati látogatásig azzal, hogy hozzáértő segítségét kérjék.

„András higgadtsága nagyon sokat segített nekem, olyan mértékben mellettem állt, hogy még az orvosi vizsgálatra is ő kért nekem időpontot. A vizitre is elkísért, és együtt örült velem, amikor megtudtuk, hogy ez a fertőzés még várandósság alatt is könnyen orvosolható” – idézte vissza a kismama, aki a gyógyulása óta a megelőzésre is nagy gondot fordít a hüvelyflóra egyensúlyát fenntartó készítményekkel.

Tudtad?

Ritkább esetekben fordul elő, hogy az immunrendszer magától is képes legyőzni a különféle fertőzéseket, ezért érdemes minden eltéréssel szakember segítségét kérni, a megfelelő kezelés hiányában ugyanis a probléma nemcsak elhúzódhat, hanem rendszeresen ki is újulhat.