Terhesség

Tévhitek, amivel jobb leszámolni

A kóros folyás leggyakoribb oka a bakteriális hüvelyfertőzés, mégis sok félreértés kering a köztudatban róla. Ideje tisztázni ezeket!
2023. Június 01.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

Gondoltad volna, hogy az egészséges hüvelyflóra összetétele majdnem annyira egyedi, mint az ujjlenyomat? A hüvely védelméért a tejsavbaktériumok (orvosi szakszóval Lactobacillusok) közé tartozó különböző baktériumfajok felelősek. Az egészséges nők szervezetében akár 5-8 különböző Lactobacillus-faj is előfordulhat, amelyek aránya változó, például az életmód és a hormonszintek ingadozása is befolyásolja. Ha viszont valamilyen oknál fogva csökken a tejsavbaktériumok száma, akkor egyenes út vezet a bakteriális vaginózishoz (BV), más néven bakteriális hüvelyfertőzéshez. Ez meglehetősen gyakori probléma, mégis a mai napig sokan tabuként kezelik, emiatt pedig sok téves információ kering ezzel kapcsolatban a köztudatban.

Tévhit: A bakteriális vaginózist a nem megfelelő intimhigiénia okozza

Természetesen fontos a rendszeres tisztálkodás és a helyes WC-használat (előtte és utána kézmosás, a törlés pedig elölről hátrafelé történjen), de az intim mosakodás nem feltétlenül jelent védelmet a bakteriális hüvelyfertőzés ellen, sőt! A hüvely alapvetően öntisztuló szerv, amelynek enyhén savas közegét a Lactobacillusok tartják fenn. Az általuk termelt tejsav gátolja a fertőzéseket okozó mikroorganizmusok elszaporodását. A gyakori és indokolatlan hüvelyöblögetéssel, szappanozással azonban éppen az ellenkező hatást érheted el, mivel az kimossa az egészséges hüvelyflórát, nem termelődik elég tejsav, lúgos irányba tolódik a hüvely pH-ja és könnyedén elszaporodnak a kórokozók.

A bakteriális vaginózist kiválthatja emellett az is, ha antibiotikumot kell szedned (például egy felső légúti betegség miatt), mivel a káros baktériumok mellett a hasznosak is elpusztulnak. BV-re hajlamosít továbbá a stresszes életmód, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a fokozott szexuális élet, a gyakori partnercsere.

Tévhit: A bakteriális hüvelyfertőzés nemi úton terjed

A bakteriális vaginózist nem lehet elkapni szexuális együttlét során, de az igaz, hogy ha nagyon aktívak vagytok a pároddal az ágyban, az növeli a fertőzés rizikóját. Nagyon sokat számít, hogyan védekeztek, védekeztek-e egyáltalán vagy éppen babát szeretnétek. Az aktus során a hüvelybe jutó ondó ugyanis megváltoztatja a pH-értéket, de ugyanez a helyzet, ha olyan eszközzel védekeztek, amely spermicidet tartalmaz.

Tévhit: Nem kell orvoshoz fordulni vele, házi praktikákkal gyógyítható

Bár a bakteriális hüvelyfertőzés nem mindig jár együtt kellemetlen panaszokkal, ez nem jelenti azt, hogy el lehet bagatellizálni, és nem szükséges kezelni. Ha a szokásosnál bőségesebb és híg a folyásod, ami fehér vagy szürkés színű, a szaga pedig halra emlékeztet, esetleg viszkető, csípő érzést is tapasztalsz, mindenképp keresd fel a nőgyógyászod. A diagnózis felállítása után általában antibiotikumkúrát szoktak felírni. A kiújulás elkerülése miatt gondoskodni kell az egészséges hüvelyflóra visszaállításáról, amiben fontos szerepe van a prebiotikumoknak, hiszen ezek táplálékul szolgálnak a tejsavbaktériumok részére.

Valószínűleg ebből kiindulva terjedt el az a tévhit, hogy a joghurtba mártott tampon is segíthet. Ezt a netes „jó tanácsot” ne fogadd meg, mert az élőflórás joghurtok fogyasztása kizárólag szájon át javasolt. Ráadásul a legtöbb joghurt cukrot is tartalmaz, ami pedig a legtöbb káros baktériumnak és gombának a tápláléka, így növeli a felülfertőződés esélyét. Nyugodtan egyél joghurtot, de a normál hüvelyflóra visszaállítására a házi szerek helyett speciálisan erre a célra kifejlesztett készítményt használj.

Tévhit: Várandósság alatt egyébként is normális a bőséges hüvelyfolyás, nem kell tartani a BV-től

A terhesség alatt valóban nőhet a hüvelyfolyás mennyisége, de ez csak addig tekinthető normálisnak, ha a szaga, állaga és színe nem változik meg. A terhes nőknél a bakteriális vaginózis az egyik legelterjedtebb fertőzés, világszerte évente kb. 1 millió várandóst érint. Ennek oka, hogy a terhesség miatti hormonszintváltozás felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát. Áldott állapotban a kezeletlen bakteriális hüvelyfertőzés növeli a vetélés vagy a koraszülés kockázatát. Tünetek esetén ezért mielőbb keresd fel a nőgyógyászod. A biztonság kedvéért pedig várandósság alatt a kezelőorvossal egyeztetve lehet alkalmazni olyan készítményt, ami támogatja a hüvelyflóra tejsavbaktériumainak szaporodását, ezzel segíthet megelőzni a bakteriális vaginózist.