Terhesség

Egekben a hazai császármetszések aránya

Az elmúlt években a császármetszések aránya folyamatosan nőtt: míg 25 éve még csak a 20 százalékot lépte át, addig 2017-re meghaladta a 40 százalékot. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai alapján tavaly sem történt pozitív fordulat a császármetszések arányát tekintve.
2025. Április 01.
anyuka szülés után

(Fotó: Getty Images)

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) minden év elején közzéteszi az előző év hazai szülészeti ellátásról szóló statisztikáját. Ez idén nem történt meg (cikkünk megjelenéséig sem), ezért az Ablak a világra közérdekű adatigényléssel fordult az alapkezelőhöz. A NEAK által megküldött adatokból kiderül, hogy tavaly sem fordult a trend:

2024-ben a császármetszés aránya 41,59% volt.

Az elmúlt években folyamatosan emelkedik a műtéti úton történő szülések aránya: míg a 2000-es évek elején 20 százalék volt, addig 2017-ben már 40, 2019-ben pedig 42, 02 százalékot tett ki.

A NEAK adatai csak az állami intézményékre vonatkoznak, a magánkórházakra nem, így nem tudjuk, hogy ott hogy alakult tavaly a császármetszések aránya. Mindenesetre tavaly a Válasz online járt utána annak, hogy a magánintézményekben többen vagy kevesebben szülnek császárral: volt intézmény, ahol 77 százalékos volt a császárarány és volt olyan is, ahol 46, több intézmény pedig nem közölt adatokat a lappal.

A NEAK adataiból az is látszik, hogy 15 állami szülészeten csökkent, 26 kórházban pedig nőtt a császárral született babák aránya. A legtöbbet javító kórház a Kanizsai Dorottya Kórház volt, ahol a 2023-as 50,79 százalékhoz képest tavaly 35,28 százalékos volt a császárarány. Ajkán, Kiskunhalason, Esztergomban, valamint a budapesti Semmelweis Egyetemen és szintén a fővárosi Honvédkórházban többen szültek tavaly császármetszéssel, mint hüvelyi úton. A WHO 15-20 százalékos ajánlásához közelít a Győri Petz Aladár Kórház (26,52 százalék), a Dombóvári Szent Lukács Kórház, illetve az Egri Markhot Ferenc Kórház szülészeti osztálya.