Terhesség

Fogamzásgátlás férfi szemmel: a védekezés a nők dolga

A férfiak a nemi betegségeknél is jobban tartanak a nem kívánt terhességtől, ennek ellenére több mint negyedük (27%) egyáltalán nem szokott gondoskodni a védekezésről, további 13%-uk pedig rendszeresen megfeledkezik róla.
2016. Február 24.

Nemzetközi kutatások szerint a férfiak hozzáállása döntően megváltozik a gyermekvállalást követően: apaként már a saját felelősségüket is látják a tudatos családtervezésben. Későn kapnak észbe: a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozottság leginkább a 35-45 évesekre és a diplomásokra jellemző.

A szakértők szerint már a kezdetektől oda kellene figyelni az ismeretterjesztésre, Magyarországon ugyanis kimagasló a tinédzserterhességek aránya, és ez részben a férfiaknak való megfelelési kényszerrel magyarázható. A fiatalok 38%-a – jellemzően az óvszerhasználattal járó kellemetlenségek és a megbízható módszerek hormontartalma miatt – a megszakításos közösülést választja.

A korszerű fogamzásgátlók ismerete sokat segítene a helyzeten: a sokak számára élményfokozó hüvelygyűrűben lévő hormon például lényegesen kíméletesebben hat a szervezetre, mert elkerüli a májat. A napjainkban már tizenévesek által is használható hormontartalmú méhen belüli eszköz pedig teljesen észrevétlen mindkét fél számára.

A huszonévesek fele heti rendszerességgel, minden tizedik magyar fiatal pedig naponta él szexuális életet, ennek ellenére a 18-24 éves korosztály ismeri legkevésbé a védekezési módszereket és azok helyes alkalmazását.

A fogamzásgátlók elutasításában a nem megfelelő szexuális felvilágosítás és a tájékozatlanság mellett a férfiaknak való megfelelési vágy is gyakran szerepet játszik. A férfiak 80%-át zavarják az óvszer használatával járó kényelmetlenségek, míg fogamzásgátló tabletta szedése esetén a nők közel fele tapasztalt már libidócsökkenést, súlygyarapodást vagy bőrproblémákat. Az alkalmazás és a mellékhatások miatt fellépő szorongás az intim együttlétekre is árnyékot vethet, így sok nő végül inkább lemond a biztonságos együttlétekről. A probléma a riasztó hazai statisztikákban is tetten érhető: a teljes lakosság körében 100 élve születésre 40, a 19 éven aluliak körében pedig 80 abortusz jut.

A férfiak harmadának ötlete sincs, melyik módszer okozhat kellemetlenséget a nőknekA védekezéssel kapcsolatos felelősségtudat csak sokkal később, a gyermekvállalás vagy egy esetleges nem kívánt terhesség után alakul ki a férfiakban. Legtudatosabbnak a 35-45 évesek, a diplomások és a családapák bizonyulnak, az utódok száma ugyanakkor nem befolyásolja az éberséget: az egy vagy több gyermekesek hozzáállása között nincs számottevő különbség.

„Azok a férfiak, akiket érdekel a védekezés kérdése, többnyire abban a megoldásban bíznak, amit ők maguk tartanak kézben. Minden harmadik férfi az óvszerre esküszik, amellyel még tökéletes használat esetén is tízszer akkora a teherbeesés kockázata, mint például a hüvelygyűrűvel vagy a hormontartalmú méhen belüli eszközzel való védekezés esetén.” – mondta Dr. Szőnyi György szülész-nőgyógyász szakorvos, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a férfiak több mint egyharmada (37%) soha nem hallott még az esetleges mellékhatásokról, a modern eszközöket pedig a legtöbben egyáltalán nem ismerik.

„Civil munkám során gyakran szembesülök a férfiak tájékozatlanságával: a hüvelygyűrűt például elsőre sokan keverik össze a péniszgyűrűvel, és gondolják azt, hogy az ő élményük fokozását szolgálja, a hormontartalmú méhen belüli eszközről pedig még csak nem is hallottak. A felszabadult szexet a védekezés elé helyezik, pedig a kettő együtt is megvalósítható. A hiányos szexuális felvilágosítás miatt sajnos a nők többsége sincs tisztában a választási lehetőségekkel, és az ismereteik – a férfiakéhoz hasonlóan – a tablettáig és a sürgősségi fogamzásgátlóig terjednek.” – folytatja Dr. Szőnyi György.

A férfiak többsége szerint nem okozhat nehézséget mindennap ugyanakkor bevenni a tablettátA lényeg, hogy a férfinak jó legyen: a 18-29 évesek 38%-a rendszeresen védekezik megszakításos közösüléssel, pedig minden harmadik nő kifejezetten feszeng, ha nem elég megbízható az alkalmazott módszer. A férfiakat kevésbé foglalkoztatja a védekezés hatékonysága: csupán egyötödükkel fordult már elő, hogy hasonló okok miatt nem tudták teljesen elengedni magukat.

A legelterjedtebb hormonális módszernek számító tabletta is sok fejfájást okozhat: gyomorrontás, hasmenés, alkoholfogyasztás vagy 1-1 kihagyott szem esetén is jelentősen csökkenhet a megbízhatósága. Minden második nő szerint képtelenség minden nap ugyanabban az időben bevenni, és sokukkal – már a kezdő tablettaszedőkkel is – rendszeresen előfordul, hogy kimarad egy-egy szem. A férfiak mindezt a női hangulatingadozással magyarázzák, és csupán egyötödük értett egyet azzal, hogy nehézséget okozhat nap mint nap ugyanabban az időpontban bevenni a tablettát.

„A harminc év alatti korosztály mindössze negyede elégedett teljes mértékben a szerelmi életével, minden nyolcadik magyar pedig kifejezetten tart az intim együttlétektől. Ez főként a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozatlanság, a rosszul megválasztott védekezési eszköz, valamint az ezekből fakadó aggodalmak számlájára írható, a körültekintő védekezés ugyanis a kiegyensúlyozott magánélet egyik alapfeltétele. Fontos lenne, hogy a párok ebben a kérdésben is közösen hozzanak döntést, hiszen mindkét fél érintett a fogamzásgátlás kérdésében.

Számos olyan módszer létezik, amely helyes alkalmazás esetén nemcsak megbízható, de észrevétlen is: akit zavar a mindennapos odafigyelés, annak a hormontartalmú méhen belüli eszközt és a hüvelygyűrű is jó megoldás lehet”– foglalta össze Dr. Szőnyi György.

Forrás: FLOW PR