Lássuk trimeszterenként, mi okozhat hasfájást a terhesség alatt.
Első trimeszter
A terhesség korai jele lehet, hogy apró, kis tűszúráshoz hasonló hasfájást vagy alhasi görcsöt tapasztalsz. Sőt, sok nőnél a beágyazódást is kísérhetik ezek a tünetek. Utóbbit beágyazódási fájdalomként is szokás nevezni.
Az első trimeszterben a hormonális változások, a húgyhólyag növekedése, a fokozott gázképződés és székrekedés, valamint a szalagok megnyúlása is okozhat hasfájást. Valójában nagyon ritka, hogy enyhe alhasi fájdalom egyáltalán ne jelentkezzen a várandósság első három hónapjában.
Második trimeszter
Ebben az időszakban minden békés, a terhesség legnyugodtabb heteire számíthatsz. Ha kínzott a reggeli émelygés, vagy időnként szúrt az alhasad, jó eséllyel nyoma sem lesz a második trimeszterben. Kivétel persze van: ha nem egy, hanem több babát vársz, akkor olyan gyors ütemben nő a méhed, hogy az bizony okozhat alhasi fájdalmat.
Az is előfordulhat, hogy a méh növekedése miatt az azt tartó szalagok húzódnak, ezt sok kismama alhasi görcsök formájában tapasztalja. Ezt rövid, éles és egyoldalú fájdalomként élheted meg.
Harmadik trimeszter
A terhesség utolsó harmadában jelentkezhetnek a Braxton-Hicks összehúzódások, amik hasonlóak a valódi méhösszehúzódásokhoz, első terhesség alatt sokan – érthető okokból – össze is keverhetik a kettőt. Úgy állapítható meg, melyikről van szó, hogy a Braxton-Hicks összehúzódások (más néven jóslófájások) nem erősödnek, elmúlnak, ha meleg fürdőt veszel, valamint, ha testhelyzetet változtatsz.
Amikor komolyan kell venni a hasfájást
Egy órán belül hat vagy több összehúzódást mindenképp komolyan kell venni, ez a koraszülés jele is lehet. Ha a kismama vérzik, szédül és alhasi görcsei vannak, akkor is feltétlenül értesíteni kell az orvost, szülésznőt. A rózsaszínű folyás is utalhat koraszülésre, akkor is, ha nem jár fájdalommal. Ha a hasi fájdalmat hányinger, hányás, láz vagy hátfájás kíséri, akkor se vegyük félvállról a tüneteket és kérjünk segítséget.