Terhesség

Minden, amit tudnod kell a hipnoszülésről

A hipnoszülés egy olyan technika, amit a vajúdás alatti fájdalom és szorongás enyhítésére alkalmaznak. Hogyan működik, mit érdemes tudni a hipnoszülésről?
2022. November 28.
kismama vajúdás
(Kép forrása: Getty Images)

Mi az a hipnoszülés?

A hipnoszülés célja az, hogy enyhítse a félelmet és a szorongást a szülés során, és csökkentse az általános fájdalmat. A várandósok elsősorban relaxációs technikákat sajátíthatnak el, és olyan képet kapnak a szülésről, ami nem a fájdalomra és a szenvedésre összpontosít, írja a Today’s Parent.

A HypnoBirthing (HipnoSzülés) kifejezést Marie Mongan hipnoterapeuta alkotta meg, 1989-ben megjelent HypnoBirthing: The Mongan Method (Hipnoszülés: A Mongan módszer – a szerk.) című könyvével. (Nagybetűs változatában a HypnoBirthing védjegyes rendszerét és módszerét jelenti.)

Mongan-re Dr. Grantly Dick-Read,brit szülészorvos munkája hatott, aki az 1940-es években népszerűsítette a „természetes szülés” kifejezést, és a Childbirth Without Fear (Szülés félelem nélkül – a szerk.) című könyvében arról írt, hogy a szülés során tapasztalt fájdalom egyik tényezője a félelem.

Miután az 1950-es években az első két szülése során Mongan-re érzéstelenítőt kényszerítettek, később harmadik és negyedik gyermekét gyógyszer nélkül hozta világra. Amikor lánya terhes volt, Mongan elkezdett órákat adni, hogy más párok is megismerhessék a félelmek és szorongások kezelésére szolgáló technikáit.

A hipnoszülés esetében nem arról van szó, hogy ezek a technikák valódi hipnotikus állapotba vinnék a kismamát, hanem a mély relaxáció elősegítése a céljuk, hogy elkülönítsék a fájdalmat. Egy terhességi meditációról van inkább szó, ami a tudatra összpontosít. Például az összehúzódásokat „lökéseknek és hullámoknak” nevezve segít közelebb kerülni a baba születéséhez. Segít megváltoztatni a gondolkodásmódot, és azt tanítja, hogy a teste nem fájdalmat és szenvedést érez, hanem a születés csodáját hozza létre.

Hogyan működik a hipnoszülés?

A hipnoszülés mögötti elképzelés az, hogy ha megtanulod kontrollálni a gondolataidat, az segíthet kontrollálni a fájdalmat. Mivel a fájdalom erősen szubjektív, az emberek kevesebb fájdalmat tapasztalhatnak, ha azt pozitívnak vagy produktívnak értelmezik.

Amikor félünk vagy szorongunk, a szervezet természetes módon adrenalin hormont termel, aminek hatására megemelkedik a pulzusszám és a vérnyomás, az oxigén pedig a létfontosságú szervekhez áramlik.

Az adrenalin és a félelem a portál szerint azonban lassítja a szülést, mert gátolja az oxitocint, az összehúzódásokat segítő hormont. Míg az oxitocin lehetővé teszi az izmok ellazulását és csökkenti a fájdalom tudatát, addig az adrenalin feszesebbé teszi az izmokat és fokozza a fájdalmat.

Ezt a folyamatot még nem vizsgálták alaposan, így inkább elméleti, mint bizonyított tény. De a technika mögötti gondolatiság lényege, hogy gátolja az adrenalint és a félelmet, hogy ellazultnak érezze magát a kismama, és több oxitocin szabaduljon fel.

A hipnoszülés gyakorlása és annak ismerete, hogy mire lehet számítani vajúdás közben, csökkentheti a szüléssel kapcsolatos félelmet és szorongást. Van, akinek ennek tudata szükséges ahhoz, hogy nyugodtabbnak és ellazultabbnak érezze magát.

A hipnoszülés relaxációs technikákat használ, köztük a pozitív megerősítéseket, a meditációt, a vizualizációkat és az irányított gondolatokat. Ezek segíthetnek irányítani a testet és az elmét, és elvonni a figyelmet a fájdalomról. Továbbá vannak módszerek a légzés szabályozására is.

A Today’s Parent a hipnoszüléssel kapcsolatban beszámolt előnyökről, pozitív hatásokról és a módszer kritikájáról is ír.

Liliana Custodio szociális munkás, aki HypnoBirthing órákat tart, elmondta a portálnak, hogy „a HypnoBirthing előnyei közé tartozik az a képesség, hogy félelem helyett nyugodtan és magabiztosan adják át magukat a születés kibontakozó élményének, és képesnek, tájékozottnak, magabiztosnak és a szülés folyamatához kapcsolódónak érezhetik magukat, akár a gyógyszerek alkalmazása mellett vagy nélkül”.

A további előnyök, amikről beszámoltak a hipnoszülés kapcsán, a kevésbé fájdalmas szülés, a gyorsabb első szakasz a vajúdás során, a gyógyszer nélküli szülés, a nyugodtabb élmény, amikor a vajúdó kismama éberebb, és a nyugodtabb újszülött.

A hipnoszülést azonban tanulmányok nem támasztják alá megfelelően, és nem biztos, hogy mindenki számára hatékony. Így érdemes inkább úgy tekinteni rá, mint egy eszközre a szülés eszköztárában. A hipnoszüléssel szembeni egyik kritika az, hogy a nagyon erősen összpontosítással a gondolat erejére, és nem készít fel egy B-tervre arra az esetre, ha a hipnoszülési technikák nem működnek a szülés során. Bár a pozitív gondolkodásnak lehet ereje, az nem mindig haladja meg a szülési fájdalmat.

A portál ezért például azt tanácsolja azoknak, akik hipnoszülés órákon vesznek részt, hogy érdemes olyan órákon is részt venniük, amelyek elmagyarázzák a lehetséges orvosi beavatkozásokat és fájdalomcsillapítási lehetőségeket, hogy felkészüljenek a különböző eshetőségekre.

A technika hatékonyságának tudományos vizsgálata nem túl alapos. Míg egyes tanulmányok szerint működik, más tanulmányok ezt nem támasztják alá.

Egy 2016-ban készült metaanalízis során, amely kilenc hipnoszüléssel foglalkozó tanulmányt tekintett át, a kutatók azt találták, hogy nem volt egyértelmű különbség a hipnoszülést gyakorló nők és a kontrollcsoportba tartozók között a következőkben:

  • a természetes szülések száma
  • a választott fájdalomcsillapítási módszerrel kapcsolatos általános elégedettség
  • a vajúdással való megbirkózással kapcsolatos általános érzés
  • az epidurális érzéstelenítés alkalmazása vajúdás közben

A kutatók megjegyezték, hogy a hipnoszülést alkalmazó csoport kevesebb fájdalomcsillapítót használt a vajúdás során (kivéve az epidurált), így a fájdalom enyhén mérséklődött. Arra a következtetésre jutottak, hogy több magas színvonalú kutatásra van szükség, mivel túl kevés tanulmány készült ebben a témában.

A metaanalízis óta készült egy tanulmány 2022-ben, amely megállapította, hogy a hipnoszülést gyakorlóknál alacsonyabb volt a szülési beavatkozás (például a fogó használata), rövidebbek a szülési periódusok, és magasabb a hüvelyi szülések aránya.

Forrás: todaysparent.com