Terhesség

Második harmad

13. hét 14. hét 15. hét 16. hét 17. hét 18. hét 19. hét 20. hét 21. hét 22. hét Összefoglalva: 19-22 hét Mi történik odabent? Testi változások Orvosi vizsgálatok 23. hét 24. hét 25. hét 26. hét 27. hét Összefoglalva: 23-27. hét Mi történik odabent? Testi változások Orvosi vizsgálatok 13. hét MAMA: Nem árt, […]
2007. Szeptember 04.

13. hét

14. hét

15. hét

16. hét

17. hét

18. hét

19. hét

20. hét

21. hét

22. hét

Összefoglalva: 19-22 hét

Mi történik odabent?

Testi változások

Orvosi vizsgálatok

23. hét

24. hét

25. hét

26. hét

27. hét

Összefoglalva: 23-27. hét

Mi történik odabent?

Testi változások

Orvosi vizsgálatok

13. hét

MAMA: Nem árt, ha a kismama elmegy fogorvosához, hogy időben elvégezhesse a szükséges “javításokat”. A fájdalomcsillapító injekció nem árt a magzatnak!

Elmaradoznak a rosszullétek

Lehetséges, hogy a hányinger épp a farkaséhségnek adja át a helyét! Ügyeljünk arra, hogy ne együnk túlságosan sokat egyszerre, inkább több kisebb étkezésre kerüljön sor. Naponta legalább egyszer fogyasszunk nyers zöldségféléket, salátát, és a friss gyümölcs se maradjon ki. Az édesség utáni vágyat inkább aszalt gyümölcsökkel, rágcsálnivalókkal csillapítsuk. Ha gondoskodunk arról, hogy táplálékunk elegendő növényi rostot tartalmazzon, székrekedéses panaszoktól sem kell tartani. Az aszalt gyümölcsök, nyers zöldségek a növekvő vasszükséglet fedezésére is alkalmasak. A legkönnyebben felszívódó és hasznosítható vasat húsfélékből nyeri a szerveztünk. A negyedik hónap sok kismama számára ideális a terhestorna vagy a szülésre felkészítő tanfolyam megkezdésére. Jólesik a mozgás, s különösen azoknak ajánlatos, akik egész nap ülnek munkahelyükön. A visszértágulat megelőzésében is fontos szerepet játszik a rendszeres testmozgás, gyaloglás, kirándulás. A levegőzést zimankós, lucskos napokon se hagyjuk ki, de ügyeljünk a jól szigetelő meleg cipőre, ruhaneműre, másállapotban ugyanis a legtöbb nő hajlamosabb a felfázásra, vagyis a hólyaghurutra. Az ezzel kapcsolatos panaszokat mindig komolyan kell venni, hiszen a húgyúti fertőzések kórokozói a hüvelybe kerülve olyan fertőzést okozhatnak, amely koraszüléshez vezethet. A megelőzésnek fontos része a pamut alsóneműk viselése. Nedvesség- és levegőzáró betétet lehetőleg ne használjunk, a nedves meleg ugyanis kimondottan kedvez a kórokozók szaporodásának. Éppen ezért a szűk, műszálas nadrágok viselése sem ajánlatos a várandósság idején.

MAGZAT: A magzat hossza a feje búbjától a popsijáig 7 centi. Már a lábujjait is meg lehet számlálni. Karja és lába körülbelül egyforma hosszú.

14. hét

MAMA: A méh most akkora, mint egy grépfrút. A kilenc hónap folyamán súlya hússzorosára, nagysága pedig tizennégyszeresére fog nőni. Igazi átváltozóművész, csupa simaizomszövetből!

MAGZAT: Az embrionális fejlődés kezdeti szakaszában a fej két oldalán elhelyezkedő szemek ekkor már középre kerülnek, a fülecskék pedig oldalra. Feje búbján megjelennek az első hajszálak, CRL-je pedig tíz centi.

15. hét

MAMA: A kismama tettre készebbnek érzi magát, hiszen a kezdeti aluszékonyság is alábbhagy. Itt az ideje a kellemes tornának, kirándulásnak, táncnak. Az a fő, hogy ne legyen megerőltető.

MAGZAT: Szopja az ujját, és ha hozzáér, megfogja a köldökzsinórt. A belső nemi szervek is kialakulnak. A vese már képes vizeletkiválasztásra: a baba azt pisili ki, amit megivott. Súlya 95 gramm.

16. hét

MAMA: A haj dúsabbnak, fényesebbnek tűnik, mint valaha, az arc pedig formásan telt. Ezen a héten kerül sor az AFP vizsgálatra.

AFP vizsgálat

Az alfa-fetoprotein (anyai keringésbe kerülő magzati fehérje) szűrése akkor ad jól értékelhető eredményt, ha a terhesség betöltött tizenhatodik hete után egy-két nappal kerül rá sor. Ezért, ha nem tudjuk pontosan, hányadik hétnél tartunk, érdemes ultrahangvizsgálattal bizonyságot szerezni. Sok felesleges aggodalomtól megkíméljük magunkat, ha pontosan a megadott időben végeztetjük el a szűrést, éhgyomorra levett vérből, és értékeléséhez megadjuk az anya testsúlyát is.

A rövidítés nem más, mint az egyik magzati fehérje elnevezése, amely az anyai keringésből is kimutatható: alfa fetoprotein. Magzati velőcsőzáródási rendellenességek (nyitott gerinc, agykoponyahiány) esetén magasabb, más problémák, például Down-kór esetén alacsonyabb értéket mutat a szokásosnál. Az AFP-eredmény azonban sokszor okoz felesleges riadalmat, hiszen a kórosan magas vagy alacsony értéket mutató kismamák több mint felénél semmilyen probléma sem mutatható ki. Az emelkedett érték magyarázata az is lehet, hogy az anya ikreket vár, de sokszor semmilyen magyarázatot sem sikerül találni, s végül a baba is egészségesen születik meg. A leleten feltüntetett MOM-érték azt fejezi ki, hogy a mért koncentráció hányszorosa az adott terhességi hétre jellemző átlagértéknek. Ezért nem mindegy, pontosan mikor is kerül sor a vizsgálatra, hiszen egy hét késés már jelentős eltérést eredményezhet. Az AFP-érték a következő tartományokban mozoghat:

– normálisnak tekinthető 0,8-1,4 MOM között

– mérsékelten emelkedett 1,4-2,5 MOM között

– emelkedett 2,5 MOM felett

– alacsony 0,8 MOM alatt

Sok körzetben az AFP-vel egyidejűleg a lepényhormon egyik összetevőjét, a béta-HCG-t is meghatározzák. A leleten ebben az esetben is a MOM-érték szerepel, mely 0,5 és 1,4 között tekinthető normálisnak. A két különböző tényezőt figyelembe vevő vizsgálat találati aránya már valamivel nagyobb. Térítés ellenében további két-három marker vizsgálata is igényelhető.

MAGZAT: Már szemöldöke is van, pici ujjacskáin pedig köröm díszeleg. Lábai most már hosszabbak, mint a karjai. Súlya 110 gramm. Folyamatosan mozgolódik, úszkál odabent az egyenletes melegben, de ezt kívülről még csak igen ritkán lehet érezni. Ha adódik esténként egy csendes, nyugalmas félóra, feküdjünk le, tegyük tenyerünket finoman a szeméremcsont feletti részre, és figyeljünk behunyt szemmel a bensőnkre. Vajon mit érez az apróság csendes úszkálás közben? Mit hall mindabból, ami körülötte történik? Miről árulkodnak számára anyja szívdobbanásai? Csupa titok! Utazzunk néha vissza ebbe a csendes világba, látogassuk meg lelkünk legmélyét. Ki tudja, talán ott lapulnak valahol legbelül ezek a régi-régi emlékek.

17. hét

MAMA: A mellbimbó kellemetlenül érzékeny lehet. Ez később alábbhagy, de addig is jól jöhet egy pamut melltartó.

MAGZAT: A 4D felvételek tanúsága szerint még grimaszokat is vág a magzat. Súlya 135 gramm. Körülbelül 16 centi hosszú.

18. hét

MAMA: Sok várandós nőnél látható a köldököt és szeméremszőrzetet összekötő sötét vonalszerű pigmentfolt, a linea nigra.

MAGZAT: Az ultrahangvizsgálaton – egy kis szerencsével – már a magzat neme is megállapítható. Csontrendszere gyorsan fejlődik, bőre vörös, állát, homlokát finom pihék borítják. 165 grammos.

19. hét

MAMA: A legtöbb édesanya a 17. és 20. hét között érzékeli az első magzatmozgásokat. Először inkább finom rebbenéshez hasonlítható, később egyre nyilvánvalóbbak a pici kis rúgások és bukfencek.

MAGZAT: Mozgásai sokkal összerendezettebbek és határozottabbak, mint eddig. Ennek is köszönhető, hogy most már kívülről is érzékelhető. Súlya 200 gramm.

20. hét

MAMA: Félidő! Milyen hamar elröppentek a hónapok! A köldök már kezd ellapulni a has bőrének feszülése miatt, a gömbölyödő pocak pedig egyre nyilvánvalóbbá válik.

MAGZAT: A baba szívhangja már egyszerű sztetoszkóppal is jól hallható. Súlya 30 deka, hossza 25 centi. A 13. hét óta megduplázta súlyát. Testének arányai már a kisbabáknál megszokotthoz hasonlítanak, csak növekednie kell még.

21. hét

MAMA: Ahogy egyre jobban tágul és feszül a bőr a hason, gyakran viszketést okoz, különösen akkor, ha az alsónemű vagy harisnya bevágódik a bőrbe. A méh egészen a köldök vonaláig emelkedik.

MAGZAT: Jól hall már, ami abból is látszik, hogy rúgkapálásba kezd az erős, dübörgő hangoktól. A finom, ringatóan lágy zenét határozottan kedveli.

22. hét

MAMA: Itt az ideje valamiféle számvetésnek! Mit gondol a szülésről? Milyen érzési vannak a gyerekvárással kapcsoltban? Ha nyugtalanító gondolatok gyötrik, keresse az alkalmat, hogy megbeszélhesse a párjával vagy szülésre felkészítéssel foglalkozó pszichológussal.

MAGZAT: A baba súlya már 450 gramm, hossza 21 centi. Szemeit csukva tartja, bár mozgása alapján érezhető, hogy vannak nyugalmasabb és aktívabb időszakai.

Összefoglalva: 19-22 hét

Mi történik odabent?

A huszadik héten kereken harmincdekás a magzat, fejének átmérője 47 milliméter, combcsontocskája éppen három centiméteres, kicsi kerek hasát pedig tizenöt centis szalaggal tudnánk körbevenni. Micsoda méretek! Ebben az időszakban átlagosan 80-100 grammot gyarapodik az egészségesen fejlődő baba hetente. Nem csoda, ha már rendszeresen érezhetővé válnak a magzatmozgások. A huszonkettedik héten már az édesapa is érzékelheti a pici rúgásokat, ha tenyerét csöndben és nyugalomban az egyre szembetűnőbben domborodó pocakra helyezi. Valószínűleg már korábban is hallja a pici a különféle zajokat, ám a hetek múlásával ez kívülről is érezhető lesz. Egyre nyilvánvalóbbá válik ugyanis, hogy ő is válogat: az erős, hangos, durva zajok rémült rúgkapálást váltanak ki. A magzat testén védő viaszréteg, magzatmáz képződik. Kisebb darabkák leáznak belőle, s a magzatvízben úszkálnak, amiből folyamatosan kortyolgat a kisbaba. Ebből képződik az első béltartalom, a magzatszurok, amit majd a szülés utáni első napokban fogunk viszontlátni a pelenkában.

Testi változások

A várandósság félideje körüli időszakban, pontosabban a harmadik harmadban számíthatunk a leggondtalanabb hetekre. Használjuk ki az alkalmat kiadós kirándulásra, sétára, táncoljunk, tornásszunk kedvünk szerint! Az örömmel végzett testmozgás során endorfinok, azaz boldogsághormonok szabadulnak fel a szervezetben, s ezek jótékony hatásából a magzat is részesül. A terhesség folyamán csökken a vénák falának rugalmassága és feszessége, ezért a deréktól lefelé eső testrészeken előfordulhat, hogy vénatágulat, köznapi nevén visszeresedés alakulhat ki. A méh növekedése folytán egyre nagyobb nyomást gyakorol a nagyvénákra, ezért egyes kismamáknál kellemetlen tünetek jelentkezhetnek: visszértágulat a szeméremajkakon, lábakon, illetve a végbélnyílásnál (aranyér). A huszadik héttől fokozottan figyelni kell a toxémiára, azaz terhességi mérgezésre utaló esetleges tünetekre: az első jel a vérnyomás 140/90 fölé emelkedése és a vizenyő, azaz ödéma. A kismamák kétharmada tapasztalja, hogy estefelé nehéz a lába és vizesedik, ez azonban normális jelenség. Toxémia esetén ezzel szemben az egész testen tapasztaljuk ezt a tünetet. Először talán a rohamos súlygyarapodás hívja fel a figyelmet erre a problémára.

Orvosi vizsgálatok

Az ötödik hónapban, általában a tizennyolcadik és huszadik hét között kerül sor a “genetikai” ultrahangvizsgálatra. Az elnevezés onnan ered, hogy az orvos ilyenkor alaposan szemügyre veszi, megfelelően fejlődnek-e a magzat belső részei. Sor kerül a koponya és az agy szerkezetének, a gerinc épségének vizsgálatára, ellenőrzi a szív négy üregének meglétét, a rekeszizom és a hasfal épségét, a hólyag és a vesék működését. A végtagok épsége az apró csontok meglétének alapos vizsgálatával állapítható meg. A legtöbb korszerű ultrahangkészülék súlybecslő programmal működik, mely a hosszadatok ismeretében kilencven százalékos pontossággal meg tudja állapítani, mekkora lehet a magzat súlya. Fontos információ a magzat mozgása is.

Az ultrahangleleten olvasható legfontosabb rövidítések feloldása: CRL – ülőmagasság (koponyától a farkcsontig), BPD – koponya-harántátmérő, HC – fejkörfogat (számított adat), AD – a has hosszanti és harántátmérője, AC – haskörfogat (számított adat), FL – combcsont hossza, HU – felkarcsont hossza. A védőnői tanácsadások során kerülhet sor havonkénti vizelet- és vérnyomásvizsgálatra. Ha az értékek kórosak, sűrűbben kell ellenőrzésre járni.

23. hét

MAMA: A súlygyarapodás a terhesség félideje körül 2-3 kiló. A vízvisszatartás következtében nehéznek érezheti a lábát. Ezen segíthet egy kis séta, vagy az, ha felrakott lábakkal ücsörög egy keveset.

MAGZAT: Súlya 550 gramm. Képes a fájdalomérzékelésre, és testét sötét árnyalatú pihék borítják.

24. hét

MAMA: A méh eléri a köldök magasságát. Forduljunk orvoshoz, ha gyakran keményedik, ha vérzést, vagy égő, csípő érzést tapasztalunk a nemi szerveknél.

MAGZAT: A baba elérte a koraszülöttség alsó határát. Ha megszületne, már volna esélye az életben maradásra, de idegrendszere, tüdeje még nem elég fejlett. Súlya 600 gramm, hossza 30 centi.

25. hét

MAMA: Ahogy növekszik a méh, egyre kevesebb hely marad a gyomornak. Ez az egyik oka a gyomorégésnek. Próbálkozzunk kisebb adag étellel és evés után sétával!

MAGZAT: Ha csuklik a baba, anyukája ütemes kis rángásokra lesz figyelmes. Súlya 800 gramm.

26. hét

MAMA: A kismamák 70-80 százalékánál terhességi csíkok jelennek meg a melleken és a hason. Szülés után ugyan nem tűnnek el, de alig láthatóvá válnak.

MAGZAT: A babának még nincsenek zsírtartalékai. Légzésszabályozása már valószínűleg működne, ha megszületne. Édesanyja hangját megismeri.

27. hét

MAMA: Egyre gyakrabban tapasztalhatóak nem fájdalmas méhösszehúzódások. Ezek készítik fel a méh izomzatát a vajúdásra. Ha kellemetlennek érzi, feküdjön le és pihenjen, hiszen a kimerültség, feldúltság is okozhat a kelleténél erősebb méhösszehúzódásokat.

MAGZAT: A magzat súlya már elérheti a 900 grammot, fejének átmérője 7 centi. Szíve éppen kétszer annyit ver percenként, mint egy felnőtté, vagyis 120-140-et.

Összefoglalva: 23-27. hét

Mi történik odabent?

A huszonharmadik héten már 550 grammos a magzat, s hetente nagyjából száz grammot gyarapodik. A huszonnegyedik hét afféle bűvös határ: ha most születne meg, már koraszülöttnek számítana, s lenne esélye az életben maradásra. Ilyen korán születő kisbabáknál azonban igen gyakoriak a maradandó károsodások. A hatodik hónap folyamán kezdenek kifejlődni az idegsejtek, de nem halmozódtak még fel a méhen kívüli élethez szükséges zsírtartalékok. A huszonhatodik héttől már működik a légzésszabályozás is. A magzat érzékeli a fény és a sötétség, a nappal és az éjszaka váltakozását is: nem pusztán a szöveteken átderengő fény, hanem édesanyja alvás-ébrenlét ritmusa is befolyásolja viselkedését, s annak a mintának a kialakulását, amit születése után követni fog.

Testi változások

A növekedő méh egyre feljebb nyomja a gyomrot, s emiatt állandósulhat a teltségérzés, ha ritkán, nagyobb adagokat eszik a kismama. A gyakori, kis étkezésekkel általában megelőzhetjük vagy elodázhatjuk a gyomorégést. Ebben az időszakban már egyre feltűnőbbek a méhösszehúzódások: nem fájdalmasak, de jól érezhetően keményedik a méh. Ha lefekszünk, és kezünket a pocak alsó részéhez tesszük, érezhetővé válik a viszonylag gyenge összehúzódás is. Ha egy óra alatt öt-hat alkalomnál többször érezzük, vagy egyre kellemetlenebbé, erősebbé válik, és hasmenés kíséri, forduljunk orvoshoz, mert előfordulhat, hogy fenyegető koraszülésről van szó. A várandósság során fokozódik a hajlam a vérrögképződésre, ezért különösen fontos, hogy sétával, kismamatornával kiküszöböljük a vér pangását.

Orvosi vizsgálatok

Rendszerint a 26. héten kerül sor a terhességi diabétesz, azaz cukorbetegség szűrésére. Ilyenkor éhgyomorra tesztreggelit (zsemlét és tejet) fogyaszt a kismama, majd egy óra múlva vérvétel következik. Ha a vércukorérték magasabb, mint 7 millimol/liter, cukorterheléses vizsgálatra (OGTT) lesz szükség. Ez 75 gramm glükózoldat elfogyasztását jelenti éhgyomorra. Terhességi cukorbetegségről akkor beszélünk, ha ez az érték két órával az oldat elfogyasztása után 7,8 millimol/liter felett van. Ugyancsak a hatodik hónapban kerül sor vérvizsgálatra, a vasraktárak telítettségének vizsgálatára (szérum ferritin), ha ez eddig nem történt volna meg, vagy ha fennáll a vérszegénység gyanúja. Ilyen esetben a szérumvas-vizsgálat és a teljes vaskötő kapacitás ismerete tovább árnyalja a képet, mert információt ad a szövetek vasellátottságáról is. A jelenleg elfogadott orvosi álláspont szerint telített vasraktárak esetén is javasolható a napi 30-60 milligramm vasbevitel jól felszívódó, poliszacharid-komplexek formájában. Fontos, hogy betartsuk a felírt vaskészítmény szedési utasítását, hiszen nem mindegy, hogy étkezés előtt vagy közben vesszük be. Ha magnéziumot is kell szedni, ne a vassal együtt vegyük be! Ha felmerül a koraszülés gyanúja, az orvos vizsgálja a méhszáj és méhnyak állapotát, és meggyőződik róla, nem felszálló fertőzés okozza-e a panaszokat.

>

Forrás: Bababszoba.hu