A Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája az év elejétől megszüntette a fogadott orvos és szülésznő rendszerét, mindaddig, amíg tiszta jogviszonyokat nem teremtenek.
A kismamák közül azonban nem mindenki örül a helyzetnek, többen aggodalmukat fejezték ki, hogy nem tudnak orvost választani. Az Index cikke idéz egy kismamát, aki szerint a kismamák szabad elhatározásból választanak orvost: “Mélységesen felháborít és elszomorít ez a döntés vagy szabály, mindegy minek nevezzük!!! Ez kitolás a kismamákkal szemben!!!! Ha valaki orvost fogad, akkor annak megvan az oka, és szabad akaratból történik. Azért fogad egy kismama orvost, mert annál az orvosnál érzi magát biztonságban testileg-lelkileg ebben a kiszolgáltatott helyzetben, és vállalja az ezzel járó költségeket is!” Más anya szerint helyes a paraszolvencia kivezetése, és nincs semmi szükség a fogadott/választott orvos, szülésznő rendszerre: “Két gyereket is szültem Németországban. Ott nincs lehetőség orvos fogadására, és csak nagyon kevés helyen van lehetőség szülésznő fogadására. Nekem így egyik sem volt. Normális esetben nincs is szükség orvosra.”
Az Emberi Erőforrás Minisztériuma (EMMI) az RTL Klubnak úgy nyilatkozott: a hálapénz kivezetésére hivatkozva nincs lehetőség a szabad orvosválasztás jogát korlátozni.
A Bács-Kiskun Megyei Oktatókórház közleményében így reagált: “A betegnek joga van az állapota szerint szakmailag indokolt egészségügyi szolgáltató és a választott orvos egyetértésével az ellátást végző orvos megválasztásához, amennyiben azt az egészségi állapota, az ellátás sürgőssége indokolja, vagy az ellátás igénybevételének alapjául szolgáló jogviszony nem zárja ki.” A kórház a jövőben sem szeretné korlátozni a szabad orvosválasztást.
- Kapcsolódó: Hálapénz: mi lesz a szülészeteken?
A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója, Velkey György januárban adott nagyinterjút az Indexnek, ahol elmondta, örül, ha a paraszolvencia végleg kikerül a rendszerből. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki, hogy az új törvény keretei között egyelőre nincs terv azzal kapcsolatban, hogy a beteg márciustól hogyan jut el ahhoz a szakemberhez, akihez ő szeretne.
A rögzített beutalási rend szerint erre most nincs legális lehetőségük, és ezután elvész az eddig bejáratott szürke zónás, rossz, paraszolvenciás módszer is. A kismamák nagy része eddig választott orvosa magánrendelésére járt, majd a kórházban az orvos a szülés folyamán jelen volt.
A Magyar Orvosi Kamara még decemberben dolgozott ki egy javaslatot: ők egy háromoldalú szerződés kötését javasolják a páciens, az orvos, illetve a kórház között, amelynek tartalmát, díjazását közösen határozzák meg. A javaslat kiemeli, hogy a szerződés nem járhat semmilyen ellátási előnnyel a kismama számára sem az ellátási/vizsgálati előjegyzések sorrendjében.
A szerződés alapelve, hogy az orvos rendelkezésre állását és munkaidőn túli tevékenységét javadalmazza.
Egy-egy sürgősségi ellátás, komplikáció, nem várt szövődmény esetén is elláthatja a kismamát magánorvosa az állami ellátásban. Ha a szülés az orvos állami munkahelyén, munkaidő alatt történik, azért külön díjazás nem kérhető – olvasható a szervezet oldalán.
Az EMMI-től mindeddig nem érkezett válasz a Magyar Orvosi Kamara javaslatára.
Forrás: Index.hu