Dr. Károssy Csaba, az osztályvezető főorvos nevetve kommentálja értetlenkedésem.
– Magánkórháznak tervezték, azonban nem sikerült befejezni, önkormányzati kezelésbe került, és a mai napig kft.-ként működik.
A két éve átadott épületszárny tágas és modern, babakáddal, pelenkázóval felszerelt kórtermeiből a Körös-partra nyílik kilátás. Azonban, mivel a kórháznak kicsi a vonzáskörzete, nagyon alacsony az éves születésszám, ezért bizonytalan az osztály jövője.
– Természetesen a kórház orvosainak rengeteg ötlete lenne, hogyan lehetne vonzóvá tenni szülészetünket, de számos ezek közül a pénz hiányán vérzik el. Örülnénk, ha minden szülőszobában további alternatív eszközökkel dicsekedhetnénk, és a szolgáltatásaink palettáját is bővíthetnénk – mondja dr. Mike Géza, a szülészet egyik főorvosa. – Vannak viszont elképzelések, amelyek megvalósulni látszanak: jelenleg olyan minősítés megszerzésén fáradozunk, amely a Down-kór szűrésén túl többrétű szűrővizsgálat elvégzésére adna lehetőséget.
– Bármennyire kis kórház vagyunk, az epidurális érzéstelenítés a nap huszonnégy órájában elérhető, ingyenesen, de érdekes módon a szülő nők többsége nem veszi igénybe. Császárnál spinális érzéstelenítést alkalmazunk – mondja az osztályvezető főorvos.
A kórház két szülőszobája szeparált, a népszerű vajúdáskönnyítő eszközök (bordásfal, labda) is megtalálhatók bennük, ezeket szívesen használják a kismamák.
– A szülést hagyományos, fekvő helyzetben vezetjük le, mert négykézláb, guggoló pózban nem férünk a gáthoz, illetve nem tudjuk teljes mértékben ellenőrizni a baba mozgását. Tisztában vagyunk azzal, hogy őseink is guggoló helyzetben adtak életet, és a háton fekvés leginkább nekünk, orvosoknak kedvez – a kismamáknak kevésbé –, de ebben az esetben a biztonságot helyezzük előtérbe – mondja dr. Mike Géza.
A szülések döntő részénél az apák is jelen vannak, kivételt csak a műtétek jelentenek.
– Ha bármilyen komplikáció adódik, amelyet itt nem tudunk ellátni, a baba a szolnoki megyei kórházba kerül, súlyos esetben pedig Debrecen az illetékes – magyaráz Dr. Károssy Csaba.
A beszélgetés zárásaként a főorvos végigvezet az épületen, közben szakadatlanul mesél megrázó afrikai szakmai élményeiről, merthogy dr. Károssy Csaba világot járt orvos, aki számára Mezőtúr maga a nyugalom szigete.
Tények, adatok:
Születésszám: 2009-ben 337
Császármetszések: 31,48 százalék
Ágyszám: 17, melyből tíz a szülészeten, hét a nőgyógyászaton található
A szobák két- és négyágyasok, fürdőszobásak.
Alapítványi szobák nincsenek.
24 órás rooming-in, igény esetén
Szülésznőválasztás lehetséges.
Korszerű labor, 4D ultrahang, Down-kór-szűrés, terhespatológia, koraszülöttrészleg.
Szülésfelkészítő program áll a családok rendelkezésére.
Szülés után a kismamák a negyedik napon, császár esetén pedig az ötödik napon mehetnek haza.
(A cikk a 2010 augusztusi állapotot tükrözi.)
Forrás: Kismama magazin