Mi az a makroszómia?
A baba átlagos születési súlya 2700-4000 gramm közötti. A 4000 grammnál nagyobb súlyú babákat nagy, az 5000 grammnál is nagyobbakat óriás magzatnak nevezzük.A magzati túlnövekedés vagy más néven makroszómiáról akkor beszélünk, ha a baba súlya a 90-es percentilis határ felett van, ami azt jelenti, hogy a vele azonos terhességi hétre született babák 90 százalékánál nagyobb a súlya.
Mitől lehet egy baba súlya túl nagy?
A nagy magzat több problémát is okozhat a kismamának és ők is veszélyeztettettek lehetnek. A makroszómiának több oka is lehet.
Ritkán, de okozhatja genetikai betegség, pl. a Beckwith-Wiedemann szindróma, ebben az esetben a baba nemcsak nagyobb súlyú, hanem hosszabb is társainál és fejlődésük üteme is sokkal gyorsabb, mint a többi babának.Természetesen meghúzódhat a háttérben, hogy a szülők maguk is nagyobb súllyal születtek, vagy nagyobbak az átlagnál.A leggyakoribb ok azonban a cukorbetegség, az anya nem megfelelően kezelt vagy fel nem ismert cukorbetegsége, terhességi cukorbetegsége, illetve az inzulinrezisztencia. Éppen ezért van nagy jelentősége a terhesség alatt végzett cukorterheléses vizsgálatnak.
Egy nagyobb magzat kihordása megterheli az anya szervezetét, ráadásul a fokozott növekedés nemcsak a baba súlyát, hanem a belső szerveit is érintheti: nagyobb szívvel és májjal születik, így a szívproblémák kialakulásának esélye is megnő.
- Kapcsolódó:Ha nagyobb a magzat az átlagnál
Ezek lehetnek a makroszómia hajlamosító tényezői
Létezik azonban olyan eset is, amikor a fenti problémák egyike sem áll fenn, mégis nagy súllyal születik a baba. Az alábbi tényezők kockázatot jelentenek:
- az anyai életkor (35 feletti nők esetében gyakoribb, hogy a baba nagy súllyal születik)
- az anya magassága
- az anya túlsúlya
- ha a baba neme lány
- ha korábbi terhességnél már előfordult makroszómia
Mit tehetünk?
Fontos, hogy vegyünk részt a terhességi szűrővizsgálatokon. A rendszeres testmozgás, a megfelelő táplálkozás, az egészséges életmód mind hozzájárul a cukoranyagcsere betegségek elkerüléséhez.