Terhesség

Miért nem rugdos a baba, ha apa teszi a pocakra a kezét?

Nagyjából a terhesség 18. hetétől érzi az anya a magzat mozgását. A negyedik hónaptól már képes az anya kapcsolatot létesíteni a babával, a hasa érintésével.
2021. Február 03.
Miért hagyja abba a mozgást a baba, ha apa teszi a pocakra a kezét? (fotó: Getty Images)

Sőt, a magzat is keresi az anya társaságát, válaszolhatnak egymásnak.

Ma már biztosan állítható, hogy a magzat minden érzékszerve kifejlődik és működik a terhesség második trimeszterére: reagál a hőmérsékletre, a nyomási ingerre vagy éppen az egyensúlyi ingerekre is (az anya járására például).

A hangok érzékeléséről tudjuk, hogy már a 3 hónapos magzat is elindul a mély hang irányába, ennek valószínűleg a hang által keltett vibráció az oka. Az 5-6 hónapos magzat pedig rugdalózással reagál a hangingerekre. Az anya testén belüli és kívüli hangokat is érzékeli, sőt meg is tudja őket különböztetni egymástól. Nemcsak az anya, hanem az apa hangját is felismerik megszületésük után.

A magzat az ingereket élményként rögzíti és tárolja, és konkrét testi élményként maradnak meg az emlékezetében. A magzat minden ingerre figyel, az ismeretlenekre úgy reagál, hogy mozdulatlanná válik, szívritmusa lelassul, majd az inger irányába fordul. Ha az inger hosszabban megmarad, akkor a magzat megszokja és megbarátkozik vele. Amikor az anya megérinti a hasát, akkor ficánkolni kezd, rugdos, de ha az apa teszi a hasra a kezét, akkor abbamarad a mozgás. Tehát a magzat érzékeli a változást, ami adódhat a tenyér hőjéből, méretéből vagy az anya érzelmeinek megváltozásából. Ha az apa nem veszi el a tenyerét, kitart türelmesen, akkor a magzat megszokja a változást és ismét mozogni, rugdosni kezd.

(A cikk a gyogyhirek.hu alapján készült.)

Forrás: gyogyhirek.hu