Terhesség

Nem növeli a mellrák kockázatát a lombikkezelés

Holland kutatók szerint - a korábbi feltételezésekkel szemben - nem nő a mellrák kialakulásának esélye azoknál a nőknél, akik lombikkezelésen estek át.
2016. Július 26.

A lombikkezelések során bizonyos hormonok – például az ösztrogén és a progeszteron – szintje időszakosan lecsökken, míg másoké megemelkedik, emiatt gondolták azt a szakemberek, hogy mindez hatással lehet a mellrák kialakulására.

Hogy kiderítsék, mi is az igazság, Alexandra van den Belt-Dusebout, az amszterdami Rák Intézet munkatársa csapatával több, mint 19 000 lombikkezelésen átesett nőt kísért figyelemmel, akik a vizsgálat kezdetekor átlagosan 33 évesek voltak, és 3-4 kezelésen voltak már túl. A nők 54 éves korában összevetették a mellrákosok arányát közel 6000 olyan nőével, akik hasonló korúak voltak, de nem vettek részt lombikprogramban.

A The Journal of the American Medical Association című lapban közzétett kutatás során kiderült, hogy a két csoport között a mellrák kialakulásának tekintetében semmilyen lényegi különbség nem volt tapasztalható, a lombikkezelésben részt vettek körében az arány 3, míg a másik csoportban 2,9 százalék volt. A kezelés során szedett gyógyszereknek sem volt ilyen tekintetben negatív hatása, sőt, akik hét vagy annál is több kezelésben vettek részt, azoknál kisebb volt a mellrák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik csak egyen vagy kettőn.

A szakemberek ugyanakkor hozzátették, hogy akik eleve magas kockázati csoportba tartoznak a mellrák szempontjából, azok azért továbbra is legyenek óvatosak a lombikkezeléssel, hiszen annak során mégiscsak magas dózisú hormonok jutnak a szervezetbe.

Kapcsolódó cikkeink:

  • Lombikos vagyok – miért nem beszélhetek róla?
  • Mindegy, hogyan fogant!
  • Babák a lombikból – az IVF rövid története
  • Forrás: Medipress