Terhesség

Semmelweis Egyetem II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

A klinika különleges helyet foglal el az ország szülészeteinek sorában. Ide kerülnek a nagy kockázatú esetek, a veszélyeztetett babákra és édesanyákra felkészült szakemberek vigyáznak.
2011. Április 08.

Pajor Attila professzor, a klinika igazgatója büszkén meséli, hogy az utóbbi években nagyarányú korszerűsítésre került sor az intézményben. Európai színvonalú, egyágyas, fürdőszobás apartmanokat alakítottak ki a szülőszobán, ahol megfelelő műszerezettség mellett barátságos környezetben hozhatják világra kisbabájukat az édesanyák. Évtizedek óta szerveznek szülésre felkészítő tanfolyamot, a szülőszobát is meg lehet tekinteni.

A klinika speciális területei közé tartozik a vérképzőszervi és autoimmunbeteg kismamák gondozása, ezen a téren Pajor professzor tapasztalatai kiemelkedőek. Az ország minden területéről érkeznek hozzá gyerekre vágyó párok. A professzor vallja, hogy legfontosabb az egészséges kommunikáció, amely megalapozza a bizalmat az orvos és a páciens között.

A gyermekágyas osztályon együtt lehet anya és kisbaba, bár éjszakára sokan beadják a picit a csecsemőosztályra. A főnővér elmondja, hogy támogatják az igény szerinti szoptatást, de szükség esetén vizet kapnak a babák. Tápszert egészséges újszülöttnek az első három napban nem adnak, utána is csak orvosi utasításra, a koraszülötteknek pedig 24 óra elteltével. A szoptatóhelyiségben személyre szabott segítséget kapnak az anyák, itt lehetőség van arra is, hogy koraszülött kisbabájuknak lefejjék a tejet.

A koraszülött intenzív részleg vezetője, dr. Nobilis András egyetemi docens egészen pici, éretlen koraszülötteket lát el jól felkészült csapatával.

– Ma már – az ellátás színvonalának köszönhetően – a harmincadik hét előtt született kisbabák életesélyei is egyre jobbak – mondja a professzor. – Egy-egy csepp kolosztrumot már az első napokban a szájukba kapnak a legkisebbek is, hogy a különleges összetételű anyatej kifejthesse védőhatását. Az immunfehérjék bevonják a bélfalat, és védőréteget képeznek rajta. Ha a csecsemők állapota megengedi, akkor édesanyjuk mellkasán pihenhetnek, más szóval kenguruznak. A kengurumódszer alkalmazása során stabilizálódik a légzés, a szívműködés, a testhőmérséklet, csökken a stresszhormonszint és a fájdalomérzet.

Tények, adatok:

Éves születésszám (2010): 3163

A császármetszés aránya: 47 százalék

Négy apartmanból álló, európai színvonalú szülőszoba-traktus

A szülőszobán van lehetőség vajúdást könnyítő labda és bordásfal használatára.

Szülésznőválasztás lehetséges.

Egy kísérő bent lehet a vajúdásnál.

A beöntés, borotválás, gátmetszés nem kötelező.

A köldökzsinórt nem vágják el rögtön.

A gyermekágyas részlegen hét ötágyas, fürdőszobás kórterem van, melyek 24 órás rooming-in rendszerben működnek.

(A cikk a 2011 februári állapotot tükrözi.)

Forrás: Kismama magazin