dr. Gács Ernő
Fotó: MélyvízDr. Gács Ernő, a kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályának vezetője először a szülőszobába kalauzol minket. Talán hogy legyünk túl a nehezén.
– Nem ez a büszkeségünk, jobb lenne kellemesen berendezett, egyágyas szülőszobákban fogadni a kismamákat, de most ezzel kell beérnünk. Mindemellett úgy gondolom, hogy a szülőszobában a személyzet hozzáállása, a szakmai tudás a döntő. Erre pedig nem szokott panasz lenni. Mivel éves átlagban 1,7 szülés esik egy napra, mindig el tudjuk kerülni, hogy egyszerre ketten legyenek a szülőszobán. Aki még nagyon az elején tart, az általában a folyosón sétálgat, vagy odakint üldögél a párjával. Van még egy vajúdóhelyiség, és csak ezután megy a kismama a szülőszobába. Természetesen vele lehet a férje vagy bárki más, akit választ.
Dombóváron már nem alkalmaznak beöntést a szülés előtt, viszont javasolják a hashajtó kúpot. A borotválás problémáját megoldotta az aktuális szépségtrend. Viszont első szülésnél csak elvétve tekintenek el a gátmetszéstől. Többedik szülésnél mindig megbeszélés tárgyát képezi a gátvédelem-gátmetszés kérdése. A szülőszobán nincs semmiféle alternatív lehetőség. A főorvos egy komolyabb szülőszékre költené legelőször az egyelőre nem létező milliókat.
– Bár jó fájástevékenység esetén a kisbaba bármilyen helyzetben megszületik – véli Gács doktor -, azért a gravitáció segíthet. Ezért sem fektetjük le az anyákat a vajúdás alatt, csak amikor úgy érzik, elfáradtak.
A szülőszobában két középen szétválasztható szülőágyat látunk. Rossz emlékű lábtartóit már évek óta nem használják, sőt az ágyat is csak komplikáció esetén bontják ketté, hogy a szülőágyfunkcióban használhassák. Fájdalomcsillapításra a kéjgáz és az epidurális, császármetszéskor a spinális érzéstelenítés áll rendelkezésre.
Tóth Petra Kira még csak egynapos,
de már ügyesen szopizik
Fotó: MélyvízBelesünk a császáros műtőbe is, ahová az apa nem kísérheti el a párját.
– Az apa csak a folyosón várakozhat – avat be minket Pajcsics Lászlóné Ibolya osztályvezető főnővér. – De a műtét után, míg az anyát ellátják, ő dajkálhatja az újszülöttet. Arra is figyelünk, hogy az édesanya a kiemelés után azonnal megkapja pár percre a babáját.
Bababarát kórházhoz híven a megszülető kisbabákat minden esetben mellre teszik, csecsemősnővérek segítik már az első próbálkozást is.
Később az újszülöttosztályon is csecsemősnővérek, szülésznők és az osztályon dolgozó védőnő járkál a szobák között, és mindig ott teremnek, ahol segítségre, bátorításra van szükség. A kicsik egész nap édesanyjuk mellett vannak, pótlást, teát csak orvosi utasításra kapnak. Az egészséges mamákat és babákat természetes szülés után az ötödik, császár után a hetedik napok bocsátják haza.
Tények, adatok
- Éves születésszám: 549
- A császármetszések aránya: 17,85 százalék.
- Egy kétágyas szülőszoba és egy vajúdó várja a családot.
- Szülésznőt lehet választani.
- Az apa nem lehet bent a műtőben császármetszés esetén.
- Gyermekágyas kórtermek: 6 kétágyas, otthonosan berendezett szoba van.
- 24 órás rooming-in ellátás van.
- Fizetős szoba nincs.
- Szülésfelkészítő tanfolyamokat, szülőszoba-látogatásokat szerveznek.
Forrás: Kismama magazin