Három helyre is járhatnak terhesgondozásra azok, akik itt szeretnének majd szülni: a X. és XVII. kerületi szakrendelőbe, és ide a kórházba is. Ultrahangvizsgálatokra a helyszínek közül ide érdemes jönni, itt található ugyanis a legjobb felbontású 4D készülék. A szülészetnek szerződése van a Sejtbank Kft.-vel, így a tizenkettedik héten a tarkóredőszűrésen kívül az úgynevezett kombinált tesztet is ingyenesen biztosítják az ide járó kismamáknak. Az I. Női Klinikán és az ÁEK-en kívül ide is fordulhatnak azok, akiknél genetikai vizsgálatra van szükség.
dr. László Ádám
Fotó: MélyvízA szülőszobába érkezve rugalmas bánásmódra számíthat a kismama. Borotválás már rég nincs, a beöntést ajánlják, de nem kötelező. Epidurális érzéstelenítést éjjel-nappal lehet kérni, de egyelőre nem sokan élnek ezzel a lehetőséggel.
Gátmetszést először szülőknél sem kötelező végezni, körülbelül 30 százalékuk hozhatja világra a kisbabáját anélkül – nem tapasztaltuk, hogy a megfelelő mérlegelés után elmaradó gátmetszés bármiféle hátrányt jelente a kismamák számára – fogalmaz dr. László Ádám főorvos, egyetemi magántanár, aki immár több mint tíz éve irányítja az osztály munkáját.
Szülés után három napig maradnak kórházban a kismamák akkor is, ha császárral szültek. – Felszívódó varratokat használunk az esetek többségében, így megkíméljük az anyákat attól, hogy varratszedésre vissza kelljen jönniük. Már sok éve a korszerű Misgav-Ladach technikával operálunk császármetszés esetén, így hamarabb felépülnek az édesanyák. Műtét után nyolc órával kelhetnek fel először, ám ezt nem a műtét, hanem a gerincközeli érzéstelenítés indokolja.
Ilyen egy háromágyas kórterem a Bajcsyban.
Most három hosszú hajú kislány tölti itt
élete első napjait anyukájával
Fotó: MélyvízAz apa ugyan nem jöhet be a műtőbe, de császár után is kezdettől fogva együtt lehet anya és újszülöttje – ugyanakkor sok édesanya kéri az első napon, hogy kisbabáját átmenetileg az újszülöttrészlegen helyezzék el. Egyszerre legfeljebb egy-két baba szokott bent lenni – tudtuk meg László főorvostól.
Az alapítványi szobában, ha van hely, az édesapa is bent maradhat éjszakára a kórházban. Ez különösen császármetszés után jelent nagy segítséget az anyának.
Az osztály megpályázta a bababarát kórház címet, melynek sok fontos feltétele máris adott. A szülés után például nem viszik el a kisbabát, nyugodtan szoptathat az édesanya, és a kétórás megfigyelési idő alatt végig együtt maradhat a kis család.
Tények, adatok
- Születésszám 2008-ban: 1500, ennek 30 százaléka császármetszés.
- Négy egyágyas szülőszoba van, az egyikben vajúdókád, mindegyikben rendelkezésre állnak alternatív eszközök.
- Lehet szülésznőt választani.
- Tartanak szülésre felkészítő tanfolyamot, amely kilenc alkalomból áll.
- Itt működik a bezárt Schöpf-Merei Kórház genetikai részlege.
- A gyermekágyas osztályon négy alapítványi szoba (9000 Ft/éjszaka) és öt kórterem van, utóbbiakhoz közös mellékhelyiségek tartoznak.
- 24 órás rooming-in rendszer van.
- A látogatási időt csak a szoptatások kijelölt időszakában korlátozzák.
- Részletes információk, videofelvétel a szülőszobákról, szolgáltatások: www.bajcsyszul.hu
Forrás: Kismama magazin