Terhesség

Terhességi cukorbetegség: szükség van véralvadásgátlóra?

A cukorbetegség számtalan szövődménnyel, többek között fokozott trombózis-készséggel járhat, ezért komoly odafigyelést igényel a megelőzése.
2017. Február 18.

Terhesség cukorbetegen: szükség van véralvadásgátlóra?

Várandósság során még nagyobb hangsúlyt kap a trombózis prevenciója, hiszen már maga a terhesség is jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának rizikóját. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudtuk, vajon van-e esetükben szükség véralvadásgátló terápiára a várandósság során és után.

Cukorbetegség és várandósság – dupla rizikó

Várandósság során a szervezet olyan változásokon megy keresztül, mely támogatják a baba egészséges fejlődését, és felkészítik az anyukát a szülésre. Hogy elkerülhető legyen ekkor a komolyabb vérvesztés, több olyan alvadási faktor és enzim termelődik, melyek fokozzák a véralvadást. Ennek azonban hátulütője, hogy így könnyebben kialakulnak vérrögök, melyek mind a baba mind a kismama életét veszélyeztetik. A thrombus-képződés rizikója természetesen még nagyobb, ha a terhesség mellett egyéb olyan tényezők is vannak, melyek megnövelik a trombózis kialakulásának kockázatát.

Ilyen állapot például a cukorbetegség. Különösen akkor, ha túlsúllyal társul, ugyanis a zsírsejtek olyan faktort képesek termelni, ami fokozza a véralvadást. Sajnos a hosszabb ideje fennálló cukorbetegség károsítja az erek falát, ami fokozza a vérlemezkék összecsapódását, mely hatására vérrögök keletkeznek. Emellett a diabetes miatt megnő az alvadási faktorok aktiválódása is, ami szintén hozzájárul a thrombusok (vérrögök) keletkezéséhez a vénákban, így mélyvénás trombózis/tüdőembólia alakulhat ki.

Véralvadásgátlással a várandósság alatti biztonságért

A trombózis-prevenció fontos mozzanata a véralvadásgátló kezelés, valamint a megfelelő életmód (2-3l folyadék fogyasztása, könnyű, rendszeres mozgás, dohányzás abbahagyása, túlsúly leadása, diéta). De vajon minden cukorbetegnek szüksége van véralvadást gátló kezelésre a terhesség során?

Mivel mind a várandósság, mind a diabetes jelentősen megnöveli a trombózis kialakulásának rizikóját, ezért komoly hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre. Fontos, hogy a kismama viseljen kompressziós harisnyát, ha visszér tágulat van a lábán, mert a felületes vénák nyomásával a mélyvénák felé fokozódik a keringés, így csökken a pangás a lábakban, ezzel csökken a trombózis kialakulásának esélye is. Különösen fontos a cukorbetegeknél, hogy igyanak megfelelő mennyiségű folyadékot!

Továbbá ha nincs kontraindikáció, úgy az orvossal egyeztetve végezzenek könnyed mozgást is, hiszen az nem csak a vércukorszintet szabályozza, de a vér pangását is megakadályozza. Hogy szükséges-e ezek mellett véralvadásgátló terápiában részesülnie a kismamának, az mindig egyéni elbírálás függvénye – hiszen figyelembe kell venni, hogy vannak-e egyéb rizikófaktorok, melyek megnövelik a vérrögök képződésének esélyét.

Ilyen lehet pl. a túlsúly, bizonyos autoimmun betegségek, magasabb életkor, hosszas ágynyugalom, vagy valamilyen genetikai mutáció (pl. Leiden mutáció, MTHFR, Protein S/C alacsony szintje)- ezek jelenlétéről egyszerű vérvétel útján lehet megbizonyosodni. Továbbá indokolhatja a gyógyszeres (LMWH) kezelést az is, ha a kismamánál korábban előfordult már trombózis, vagy ha esetleg súlyos visszértágulatokkal küzd – magyarázza dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus, aki a paciensek visszajelzései alapján elnyerte a Trombózisközpont Év Kiváló Orvosa díjat.

Kapcsolódó cikkeink terhességi cukorbetegség témában:

Forrás: Trombózisközpont