Terhesség

Új módszer érhető el itthon a mióma kezelésben, nem csökkenti a gyerekvállalás esélyét

A méhmegtartó, vágás nélküli műtéti eljárás a régiónkban elsőként nálunk lesz hozzáférhető.
2023. Október 11.
Kórházban nő az ágyon ül
Kép: Getty Images

A Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet által műtét nélkül végzett, rádiófrekvenciás ablációval történő mióma kezelés során – a hagyományos műtéttel szemben – nem kell eltávolítani a méhet. A szervezetet a beavatkozás csak minimálisan terheli, esetenként még altatás sem szükséges. A fejlesztés több mint 100 millió forintba került – közölte a magánszolgáltató az MTI-vel.

A fejlesztés révén a jóindulatú méhdaganat vágás nélküli műtéti kezelési módja elsőként Magyarországon lesz hozzáférhető Kelet-Közép-Európában. Az új, méhmegtartó eljárás kiemelt fontosságú, hiszen évente 13 ezer méheltávolítás történik Magyarországon. Negyed részük rosszindulatú, a többi jóindulatú daganat, az esetek többségében mióma miatt – ismertette  Novák Zoltán szülész-nőgyógyász és nőgyógyászati daganatsebész, a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társaságának elnöke.

Az új eljárással a méh megmenthető, ráadásul hegek nélkül. A beavatkozás nem csökkenti a későbbi gyermekvállalás esélyét.  

A mióma a leggyakoribb jóindulatú daganat, a termékeny korú nők mintegy 20-50 százalékánál előfordul. Az ellátás ambuláns, pár óra kórházi tartózkodással. A kezelés 30-40 percet vesz igénybe. Bizonyos típusú miómák esetén elvégezhető akár a hasfalon keresztül is, így még altatást sem igényel. Harmat Zoltán, a Premier Med radiológus főorvosa  ismertette, hogy a rádiófrekvenciás ablációval (RFA) végzett kezelés során vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket.

A rádiófrekvenciás ablációt a kétezres évek elejétől hatékonyan használják külföldön és Magyarországon egyaránt számos tumorfajta kezelésére, leggyakrabban a máj, vese, csont, tüdő, olykor a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatai vagy jóindulatú elváltozásai kezelésre. Ez az eljárás számos területen alkalmazható, ahol képalkotó módszerrel vezérelve úgy tudnak eljuttatni egy tűt a gyógyítani kívánt részhez, hogy más szerv ne sérüljön.

A technológia alkalmazása a rosszindulatú elváltozásoknál áttörést hozhat a rákkezelésben, ezért hároméves kutatást indítottak a pajzsmirigyrák vágás nélküli műtétének kifejlesztésére.