Trend

Felnőttként is hasznos ez a kedvelt gyerekkori tevékenység

Nemcsak gyerekkorban hasznos a színezés, felnőttként is érdemes ezt a hobbit űznünk.
2024. December 07.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A HuffPost szerint az elmúlt hónapokban robbanásszerűen nőtt a TikTok-on a ColoringTok, vagyis a színezés tevékenységéhez kötődő közösség, és a Reddit-en is sok eszmecsere folyik a legjobb filctollakról, hogy melyik színezőkönyvet ajánlják, és a legnépszerűbb alkotókról. Sokak szerint pedig ez az egyszerű tevékenység jótékonyan hatott a mentális egészségükre is.

„A színezés egy játék, önkifejezés és megnyugtató tevékenység gyerekként, és nincs ami ellene szóljon, hogy a felnőttkorra is kiterjesszük” – mondta a portálnak Saba Harouni Lurie, házasság- és családterapeuta, művészetterapeuta.

A portál összegyűjtött néhány okot arra, hogy miért hasznos felnőttként is a színezés.

Javíthatja a hangulatot. A művészeti tevékenységekről általánosságban kimutatták, hogy csökkentik a szorongást, oldják a stresszt és segítik a relaxációt. Egy tanulmány szerint mindössze húsz perc színezés is segíthet megnyugodni, és egy geometrikus minta húsz percig tartó színezése hatékonyabban csökkentette a szorongást, mint a szabad rajzolás.

Azzal kapcsolatban, hogy miért olyan pihentető a színezés, Renée Zavislak pszichoterapeuta beszélt a lapnak, hogy a színezés figyelmet igényel – elvonja a figyelmet a stresszforrásokról – és emellett szenzomotoros (az érzékszerveket összekapcsoló) tevékenység is. A színezés az összetettebb művészeti elfoglaltságokkal szemben viszonylag egyszerűbb és intuitívabb – nem kell azzal foglalkozni, hogy mit rajzoljunk vagy alkossunk, csak ki kell tölteni a helyeket.

A színezőkönyvben kiválaszthatjuk, hogy milyen képet szeretnénk színezni és milyen színeket használunk, és egy egyértelmű, konkrét célvonal is van. „Hatra dőlhetünk és megcsodálhatjuk a munkánkat, tudva, hogy teljesítettük a kitűzött feladatot” – mondta Lurie.

Egyfajta meditáció. Ha leülünk a színezőkönyv mellé, az a jelenre irányítja a figyelmet, segít z érzékszerveket bevonni. Lurie szerint összekapcsolja a kézben levő rajzeszközt és annak az érzését, ahogy a papíron színezünk vele – így a színezés ismétlődő jellege segít meditatív állapotba hozni.

Hasznos az agyunknak. A színezés javíthatja a kognitív funkciókat, elősegíti az ügynevezett „flow” állapotot, az egy tevékenységben való elmerülést. Az agy jutalmazás központja bekapcsolódik, amikor flow-ban vagyunk, és a kutatások szerint ez összefügghet a megnövekedett motivációval és teljesítménnyel. Emellett a színezés segítheti a kreatív gondolkodást és a figyelmet – egy kutatás szerint 20 percnyi színezés még a tevékenység befejezése után is javíthatja a problémamegoldó képességeket.