Miért fontos a jó szoptatós melltartó?
A terhesség utolsó hónapjaiban a mellek már igencsak teltek, gyakran akár 1-2 számmal nagyobbak is lehetnek, mint a terhesség előtt. A megnövekedett cicik már sokkal határozottabb tartást igényelnek egy-egy melltartótól, így ajánlott már a várandósságod ideje alatt frissíteni a melltartó kollekciódon. Ha a mellek nem kapják meg a megfelelő alátámasztást, sokkal könnyebben alakulhatnak ki striák, vagy lehet később megereszkedett az emlő. Ráadásul sok kismamánál már a szülés előtt jó néhány héttel beindul a tejtermelés, és akár gyengébb, akár erősebb szivárgás tapasztalható. Ebben az esetben már érdemes melltartóbetétet használni. A melltartóbetét viszont nem arról híres, hogy diszkréten megbújik az ember lányának cicifixében.
Mik tehát egy jó szoptatós melltartó főbb ismérvei?
Erre a kérdésre valószínűleg ahány kismama van, annyi féle válasz létezik. De két dolog biztos; legyen a létező legkényelmesebb és könnyen elő lehessen belőle varázsolni a cicit, – ha kell akár fél kézzel is, – mert egy éhes baba nem a türelméről híres.
Komolyra fordítva a szót:
1: Kényelem és tartás!
Ez talán a lehető legfontosabb, hiszen valószínűleg egész nap – igen éjszaka is – viselni fogod. Érdemes olyan darabokat keresni, melyek rugalmas, puha, és légáteresztő – lehetőleg nem szintetikus – anyagból készülnek. Messzire kerüld el a merevítős darabokat, ugyanis a túlontúl szoros, kényelmetlen melltartók, akár a tejmennyiség csökkenését vagy mellgyulladást is okozhatnak. Keresd a megvastagított vállpántos, vastag mell alatti gumírozással ellátott, lehetőleg varrásmentes és több sor kapoccsal ellátott darabokat!
Klasszikus – Triumph Mamabel Comfort
(Kép forrása: daker.hu)
Ultrakényelmes vastagpántos – Carriwell
(Kép forrása: daker.hu)
2: Legyen praktikus!
Valószínűleg 2-3 szoptatós melltartóba minimum be kell ruháznod és nem csak higiéniai okokból, hogy amíg az egyiket mosod legyen alternatíva. Fontos letisztázni, hogy mire és mikor szeretnéd használni a melltartót. A standard szoptatós melltartó könnyedén lenyitható, hogy melltartó levétele nélkül is megetethesd a babád. Ki kell tapasztalnod, hogy számodra mi a legkézenfekvőbb; ha kibújtatod a melled a rugalmas nyíláson keresztül, ha lekapcsolható a kosár, vagy ha középen kapcsos teljesen szétnyíló melltartót használsz az etetéskor.
Vannak kifejezetten a fejéshez kialakított darabok, amik lehetővé teszik, hogy elektromos fejőt használva a kezeid szabadon maradjanak, hiszen a rugalmas gumírozott kialakítás a helyén tartja a készüléket.
Melltartó fejéshez – TrueLife Nutrio Bra
(Kép forrása: eshop.truelife.eu)
(Kép forrása: bebibolt.hu)
Mivel a szoptatás ideje alatt – az első időkben amíg a baba tejigénye és a tejtermelés felveszi a szükséges rutint – éjszaka is biztosan szükséged lesz melltartóra. Hacsak nem akarsz arra felébredni, hogy az egész ágyad úszik az anyatejben. Éjszakára a top szerű, pihe-puha anyagból készült, rugalmas darabokat ajánljuk.
Éjszakára – Medela
(Kép forrása: notino.hu)
vagy Reserved Top
(Kép forrása: reserved.com)
3: Készüljön jó anyagból!
Már a várandósság ideje alatt is, – de a szoptatásnál aztán pláne – extra érzékenyekké válnak a mellek. Éppen ezért fontos, hogy olyan anyagból készült melltartót válassz, ami nem fokozza a terület irritációját. Legyen rugalmas, bőrbarát, lehetőleg természetes pamut, minél kevesebb díszítéssel, csattal.
Sportos – Astratex
(Kép forrása: astratex.hu)
A műszálas melltartók kevésbé tudnak szellőzni, ami főleg egy fokozottan izzadó friss anyukánál nem túl praktikus. A megrekedt nedvesség irritációt és akár bőrproblémákat is okozhat, a kellemetlen szagokról nem is beszélve. A csipkéről átmenetileg szintén érdemes elfeledkezni, mert a kezdeti időkben például egy kisebesedett bimbóudvarnak az extra irritációra van a legkevésbé szüksége. Persze szoptatós melltartóból is vannak csinosabb darabok, ha esetleg alkalmi öltözet alá vennéd fel, vagy csak apát lepnéd meg vele. De ezek tényleg egy-egy viselet erejéig ajánlottak csupán.
Csinos csipkés – H&M
(Kép forrása: hm.com)
Apának szeretettel – Anita
(Kép forrása: brendon.hu)
4: Rejtse el a kosár, amit el kell!
Praktikus, ha olyan szoptatós melltartót választasz, melynek kosara minél nagyobb felületen takarja a mellett, illetve ha szivacsos. Lehet, hogy ilyenkor van az ember lányának a legszebb dekoltázsa, de hamar rá fogsz jönni, hogy egy kosár, mely elrejti a melltartóbetétet, és nem engedi átlátszani a gyakran sokkal sötétebb és nagyobb bimbóudvart a pólóidon, sokkal fontosabb. A szivacsos melltartó kosár pedig azon túl, hogy szintén jobban álcázza a sokszor zavarbaejtően hatalmas melltartóbetéteket, még az esetleges túlcsordulás esetén is segít menteni a helyzetet és megakadályozni, hogy a pólód/blúzod szinte egy pillanat alatt átázzon.
Szivacsos – H&M
(Kép forrása: hm.com)
Pénztárcabarát – Mammina Varrásnélküli szoptatós melltartó
(Kép forrása: mammina.hu)
Mikor vásárolj szoptatós melltartót?
Készülj fel rá, hogy ez valószínűleg egy több körös dolog lesz. Azt mindenképp érdemes szem előtt tartanod, hogy a mellméret ilyenkor igencsak változékony, így a várandósság alatt, vagy a szülést követő első hetekben kényelmesnek ítélt melltartó, lehet hogy 1-2 hónappal később, már nem fogja megállni a helyét.
Ha mindenképp előre vásárolnál érdemes az aktuális méretnél 1-2 mérettel nagyobb melltartót is megvenni, így biztosan lesz egy társad a szülést követő tejbelövellés idejére is, olyankor ugyanis a legnagyobbak a mellek. Néhány hét/hónap után pedig, amikor már beáll a rutinotok és kialakul, hogy mik a baba igényei, lassan beáll stabilan a mellméreted. Akkor majd érdemes lesz végiggondolni, hogy kényelmesek, megfelelő méretűek, praktikusak-e még az addig már beszerzett darabok és abban az esetben ha nem, akkor ennek megfelelően felszerelkezni 1-1 friss darabbal.