Mérföldkő minden gyerek (és szülő) életében az iskolakezdés. Azon túl, hogy beszerzünk mindent, amit az iskola kér, lelkileg is felkészítettük a gyereket az iskolába lépésre, fontos, hogy az otthoni környezetet is alakítsuk át az iskolás életre.
Az iskolás évekkel nemcsak a napi rutin, a közösség és az elvárások változnak, hanem az otthoni teendők is. Az iskola és a tanulás jelentőségét emelhetjük azzal, ha a kisgyerek szobája nagygyerekessé változik, a játékok mellett, ha még nem tettük meg korábban, szerezzünk be egy könyvespolcot. Fontos, hogy a tárgyi környezet is mutassa: itt most egy új korszak kezdődik.
A megfelelő hely
A tanulás alapvetően a gyerek dolga, ám ahhoz nyugodt körülmények, tiszta környezet is szükséges. Lehet, hogy elsőben még kevesebbszer kell elvonultan tanulni, de mégis fontos, hogy legyen egy kuckó, tanulósarok, ahova elvonulhat a gyerekünk, ha iskolai feladata van.
A tanulósarok kialakítása lehet a gyerek saját szobájában, de bárhol máshol is, ahol csend és fény van. Ha a gyerekünk figyelme sokszor elkalandozik, akkor ne az ablakra néző helyet válasszuk ki, és ne legyen túlságosan sok minden a falakon, az íróasztalán. Fontos a hely megválasztásában az is, hogy ne a családi élet kellős közepén kelljen tanulni, ezzel csak megnehezítjük a koncentrációt.
Íróasztal, megfelelő szék
Íróasztalra szükség van: mindenképp olyat válasszunk, ami méretben a gyerek magasságához illeszkedik, nem inog, nem mozog, elfér rajta minden kényelmesen és legalább egy fiókja van.
Egy íróasztal a megfelelő székkel, világítással mindenképp fontos kelléke egy iskolásnak. Az ergonómiailag megfelelően kialakított szék, állítható magassággal jó választás. Íróasztal lámpára is szükség van, úgy állítsuk be, hogy a gyerek jól lássa a füzetet, könyvet, ami az asztalon van. Jó választás, ha ablak közelébe tesszük az íróasztalt, a természetes fény miatt.
Rendszerezés
Fontos, hogy a tér funkcionális is legyen, ne csak esztétikus: minden, a tanuláshoz szükséges eszköz és anyag könnyen hozzáférhető legyen. Használjunk polcokat, fiókokat és tárolókat. Az átláthatóság segít a tervezésben, ezért mindenképp legyen dedikált helye a füzeteknek, tollaknak, tankönyveknek, ám fontos, hogy ezt a gyerekkel együtt alakítsuk ki. Ahogy az íróasztal rendberakása is kezdetben legyen közös feladat. Vannak gyerekek, akik imádnak pakolni, rendszerezni, hagyjuk meg nekik, hogy saját ízlésüknek megfelelően rendezzék be a tanulósarkot.
Egy korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a kicsik még igen, a nagyobbak már kevésbé várják az iskolakezdést, aminek számtalan oka lehet, egy azonban biztos, mi, szülők is hozzájárulunk ahhoz, hogyan viszonyul a gyerekünk az iskolához, a tanuláshoz. Például a megfelelő környezet kialakításával is.