Minden eddiginél több, 12 kisbaba él az egri Markhot Ferenc Kórház csecsemőosztályán, akiket szüleik elhagytak. Régóta nincs elég nevelőszülő, a gyermekvédelem nem tud gondoskodni róluk – értesült a Népszava. A Belügyminisztérium a lapnak hozzátette: elhelyezésük „életkoruk és egészségi állapotuk függvényében, újszülött, újszülött intenzív, csecsemő vagy csecsemő intenzív osztályokon történik.”
Az, hogy egészséges csecsemők is több hónapot töltenek kórházba nem felel meg az előírásoknak, ugyanis „a gyermek átmeneti gondozását és otthont nyújtó ellátását elsősorban befogadó szülőnél kell biztosítani”, ettől csak akkor lehet eltérni, „ha a gyermek tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos, vagy a testvéreket nem lehet együttesen a befogadó szülőnél elhelyezni vagy más okból szükséges az intézményes elhelyezés”. A törvény szerint befogadó szülő lehet helyettes- vagy nevelőszülő. Azt, hogy ezt nem sikerül teljesíteni, azzal magyarázható: az ágazatban dolgozók évek óta hiába kérnek tisztességes fizetést, emiatt régóta nincs elég nevelőszülő.
„Rendkívül súlyos gyermekjogi vétek, hogy csak azért hagynak kórházakban elhagyott babákat, mert nem tudnak másutt gondoskodni róluk – mondta a lapnak Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője. Szerinte a babáknak azonnal nevelőszülőkhöz kellene kerülniük, nem hónapokig kórházban lenniük. Hozzátette, hogy „a kormány megalkotta azt a jogszabályt, amely szerint a 12 év alatti, állami gondoskodásban élő gyerekeknek nevelőszülőknél kell lakniuk. Csakhogy a törvény betarthatatlan, olyan hatalmas a kapacitáshiány, és annyira kevés a nevelőszülő.”