Az Unicef UK szerint a szülők 44%-a aggódik a gyermeke egészségéért, különösen az első gyerekes szülők. Újabban elképesztően népszerű TikTok-trend a babák szabadtéri altatása, amelynek népszerűsége ezer százalékkal nőtt az utóbbi időkben, ám nem minden gyakorlat biztonságos vagy legalábbis kérdéseket vet fel. Ezért szakértők ismét összefoglalják, mi kell ahhoz, hogy gyermekünket biztonságban tudhassuk akár a szabadban alszik, akár a lakásban.
Plusz takarót ne
Ahogy a hőmérséklet csökken, csábító plusz takarók alkalmazása. A réteges hálóruha azonban biztonságosabb megoldás. Válasszunk egy alapréteget a baba hálózsákja alá az egynél több takaró helyett. A túl meleg, a túl sok takaró és bebugyolálás ugyanis növelheti a SIDS (vagyis a hirtelen csecsemőhalál) kockázatát.
Sapkát beltérben inkább ne
Lehet, hogy azt gondoljuk, hogy sapkára a babának mindig szükséges van, de nagyot tévedünk. Beltérben egyáltalán nincs rá szüksége, a csecsemők ugyanis a fejükön keresztül szabályozzák a hőmérsékletüket, így a lakásban ráadott sapkák túlmelegedést okozhatnak. A sapkát csak akkor adjuk a babára, ha kimegyünk levegőzni. Akkor viszont mindenképp.
Kezek, lábak helyett tarkó
Ha tudni akarjuk, hogy a babának melege van-e, ne a kezére vagy a lábára hagyatkozzunk, hanem tapintsuk meg a mellkasát vagy a tarkóját. Ha a bőrét nyirkosnak érzed, akkor a babának melege lehet, ekkor vegyünk le róla egy réteget. A szoba, ahol a baba alszik optimális hőmérséklete alváshoz 16-20 °C.
Minimalista kiságy
Nem, a babáknak nincs szükségük sem párnára, sem dekorációra, de még plüssökre sem az ágyukban. A lehető legminimalistább ágyhoz ragaszkodjunk, így csökkentjük a SIDS és a fulladás esélyét. Külső, hideg falhoz, ablak közelébe sem célszerű tenni a kiságyat.