Miért fontos a rendszeres orrfújás?
Az orrfolyás és orrdugulás gyakran előforduló légúti tünetek, jellemzően különböző vírus- és baktériumfertőzések miatt alakulnak ki. Az orrnyálkahártya duzzanata megnehezíti a légzést, ráadásul a melléküregek sem tudnak megfelelően szellőzni. A pangó váladékban elszaporodó kórokozók könnyen fertőzéseket válthatnak ki, ezért a rendszeres orrfújás alapvető fontosságú minden életkorban. Az egészen kisgyermekek azonban maguktól még nem képesek erre, így az első években szükség van az orrszívó igény szerinti, megfelelő használatára. Nagyjából 2-3 éves koruktól már érdemes őket először a tudatos orrlégzésre, majd az önálló orrfújásra is megtanítani, amelyek fontos lépések a gyermekek egészséges fejlődésében.
Az orrlégzés tudatosítása: miért szükséges?
A legtöbb kisgyermek ösztönösen szájon át lélegzik, ami légúti megbetegedések során növeli a szövődmények kialakulásának kockázatát. A szájlégzés ráadásul nemcsak emiatt veszélyes, hanem azért is, mert könnyen beszédproblémákhoz, valamint az arccsontok és a fogak rendellenes fejlődéséhez vezethet. Ezzel szemben az orrlégzés elősegíti a belélegzett levegő szűrését és felmelegítését, valamint a szaglás, a hangképzés és az egészséges anatómiai fejlődés szempontjából is elengedhetetlen.
Orrfújás, de nem mindegy hogyan!
Az orrfújás technikáját érdemes a gyermeknek lépésről-lépésre megtanítani. Fontos a megfelelő testtartás is: ehhez egy kissé hajtsa előre a fejét, csukja be a szájat, ezt követően először az egyik orrlyukát fogja be egy zsebkendővel, míg a másikat kifújja, majd fordítva. Javasolt a fújást nem egyszer hosszan, hanem egymás után többször, rövidebben ismételni. Ezzel a módszerrel – az egyszerre mindkét orrlyuk fújásával ellentétben – elkerülhetők az olyan komplikációk is, hogy a váladék visszajusson a melléküregekbe, ami arc- vagy középfülgyulladást okozhat. Tanítsuk meg a gyermeknek azt is, hogy a használt papírzsebkendőt dobja a szemetesbe, majd mosson jó alaposan kezet. Fontos továbbá, hogy addig, amíg még nem tudja teljesen kiüríteni az orrát, a szülőknek továbbra is segíteni kell orrszívóval eltávolítani a maradék váladékot.
Az orrspray használata: tippek és tanácsok
Ha már a helyes orrfújás gördülékenyen megy, javasolt az orrspray megfelelő használatát is időben megmutatni a gyermeknek. Ehhez a művelethez ismét kissé előrehajtott fej szükséges, majd fogja be az egyik orrlyukát. A másik orrlyukába vezesse be óvatosan az – egyenesen tartott! – orrspray adagolófejét, majd a pumpa megnyomásával az orrüregbe kerülő oldatot finoman lélegezze be. Ha ez sikerült, a levegőt a száján át engedje ki, hogy az oldat a helyén maradjon. A tíz évnél fiatalabb gyermekek esetében javasolt az orrspray-k használata közben gondoskodni a szülői segítségről vagy felügyeletről.
Orrfújás előtt és után használható orrspray-k
A sűrű, letapadt, nehezen üríthető orrváladék fellazításában segítséget jelenthetnek a tengervizes vagy tengeri sós orrspray-k. Megkönnyítik az orrfújást és az orrszívást, ráadásul már egészen kisgyermekkorban is biztonságosan használhatóak. A gyógyszertárban elérhetőek olyan orrnyálkahártya-nyugtató hatóanyagot tartalmazó változatok is, amelyeket azonban a már kiürített orrüregbe kell alkalmazni ahhoz, hogy megfelelően ki tudják fejteni a hatásukat. Ezek a készítmények csak bizonyos életkor felett használhatóak, ezért fontos mindig elolvasni és szigorúan betartani az adott orrspray-n található, erre vonatkozó utasításokat.