Család

Segítség! A gyerekem jobban szereti a dadust, mint engem!

Ha a gyermeked folyton arról áradozik, hogy mennyire szeret valaki mást, az nagyon tud fájni. Hogyan lehet ezt kezelni? Ennek járt utána az nlc újságírója, Kun Gabi.
2024. December 07.

A végtelen szeretet mellett a szülői lét része az is, hogy a gyerekek olykor olyanokat tesznek és mondanak, hogy mélyen megbántják az érzéseinket – természetesen nem direkt. A gyerekek a saját szüleikkel szemben is tudnak kivételezni, ismerjük mind az apás és anyás korszakokat, amikor matricaként tapadnak az egyik szülőre, de a másiktól frászt kapnak.

Segítség! A gyerekem jobban szereti a dadust, mint engem!

Ilyenkor az elutasított szülő persze szomorkodik, de az a tudat mindenképp vigasztaló, hogy nemsokára fordul a kocka, és te leszel a kedvenc szülő, míg a párod kerül a kispadra. (Mindezek alól kivétel a kamaszkor, amikor mindkét szülő kiesik a pikszisből, de ne szaladjunk ennyire előre.) De mi történik akkor, ha a gyerek teljesen mást részesít előnyben, például a dadust a bölcsiben, vagy egy másik gondozót, mondjuk egy bébiszittert?

Mi ez a kivételezés?

Bár fájhat, ha látod, hogy a gyereked izgatottan rohan a dadus felé, vagy azt vágja a fejedhez, hogy mennyivel jobban szereti az óvónőt, mint téged, egy pszichológus szerint ha ez történik, az valószínűleg azt jelenti, hogy valójában remekül neveled a gyerekeket.

Szülőként rengeteg kisebb-nagyobb feladattal zsonglőrködsz nap mint nap, és az a felelősség, hogy mindent menedzselsz, mind az idődből, mind az energiádból sokat követel. Azok a gondozók, akik nem szülői szerepben vannak a gyerek életében, mint a dadusok, óvónők, tanítók, „sok koncentrált és irányított figyelmet és megerősítést adnak a gyereknek – mondta el Dr. Alexandra Stratyner New York-i pszichológus a Scary Mommy-nak.

Ha egy gondozó rendszeresen jelen van, amikor a szülő a napi élethez szükséges feladatokkal foglalkozik, akkor ebben a külső személyben megbízik a gyerek, ami normális a fejlődésében.

A gyerekek természetes módon vonzódnak az új kötődésekhez, ezek a gyermek szociális fejlődésének jelei.

Teljesen természetes, ha a gyerek pozitívan értékeli azt, ha valaki kizárólag a gondozására koncentrál, sajnos azonban nem lehet megmondani, meddig tart a kivételezése. Stratyner szerint a nem szülői gondozóhoz való ragaszkodás bármely életkorban vagy fejlődési szakaszban felbukkanhat: „Lehet átmeneti vagy évekig tartó, mivel a gyermek szociális és érzelmi szükségletei ingadoznak.”

A teljes cikket ide kattintva érheted el az nlc.hu oldalán.

Fotó: Getty Images