A görcsölés szülés után akkor jelentkezik, amikor a méh a terhesség előtti méretére és alakjára kezd visszahúzódni. A méh közvetlenül a szülés után nagyjából 1 kg súlyú, egy héttel később már fele akkora, hat héttel a szülés után pedig nagyjából 60 grammosra csökken.
A görcsök egy másik fontos feladata, hogy szűkítik az ereket a méhben, ezzel útját állva annak, hogy az anya túl sok vért veszítsen a szülés után.
Az első babás édesanyáknál általában enyhébbek lehetnek a görcsök, de gyakran erősödhetnek minden újabb szülés után. A görcsök a szülést követő első két napban lehetnek a legintenzívebbek, és nagyjából a harmadik napon csökkenhet az erősségük. Ahhoz azonban több hétre is szükség lehet, hogy a méh visszahúzódjon a terhesség előtti méretére.
A szoptatás is kiválthatja vagy erőteljesebbé teheti a szülés utáni görcsöket, ennek okozója a szoptatás során felszabaduló oxitocin hormon, ami összehúzódásokat vált ki. Ez valójában jó dolog, a görcsök segítenek, hogy a méh gyorsabban húzódjon vissza a normál méretére, csökkentve a szülés utáni vérszegénység kockázatát, amit a vérveszteség okozhat.
Kell-e aggódni a görcsök miatt?
A szülés utáni görcsök egy része teljesen normális, és otthon is kezelhető, de erősebb fájdalom és egyéb tünetek esetén ajánlott orvoshoz fordulni.
Az alhasban tapasztalt erős fájdalmat okozhatja akár méhfertőzés is, amit endometritisnek neveznek, a hát alsó részébe vagy oldalára kiterjedő fájdalom oka pedig húgyúti fertőzés is lehet. Azt is jelezni kell az orvosnak, ha tartós fájdalom vagy bőrpír tapasztalható a császármetszés vagy a hüvelyi sebek körül.
Ha néhány nap múlva sem enyhülnek a görcsök, vagy ha a fájdalom nagyon erős, keressük fel az orvost.
Az alábbi tüneteket is jelezni kell az orvosnak:
- láz
- fájdalom vagy égő érzés vizeletürítéskor
- kellemetlen szagú folyás
Mivel lehet enyhíteni a szülés utáni görcsöket?
A görcsök normálisak, de nem muszáj ezeket elviselni. Érdemes az orvosnál érdeklődni, milyen fájdalomcsillapítót lehet használni ezek csökkentésére.
Néhány további tipp, ami segíthet:
- a légzőgyakorlatok vagy relaxációs technikák segíthetnek elvonni a figyelmet a fájdalomról
- érdemes próbálkozni a gyakori vizeletürítéssel, még akkor is, ha nem érezzük a késztetést – a telt hólyag ugyanis akadályozza a méh teljes összehúzódását, és fokozza a görcsöket
- tegyünk párnát vagy melegítőpárnát az alhasunkra
- finoman masszírozzuk át az érintett területet
Fotó: Getty Images, Forrás: Via