Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer Facebook-bejegyzésében tette fel azt a kérdést, hogy „Tényleg „gyógyítja” a tyúkhúsleves a megfázást?”. Ahogy a poszt is írja, sokan valóságos gyógyírként tekintenek a húslevesre – de vajon tényleg hatásos a megfázás ellen?
„A német Stiftung Gesundheitswissen szerint amikor a húsleves hatásait laboratóriumi körülmények között vizsgálták, a kémcsöves kísérletekben valóban találtak gyulladáscsökkentő hatásra utaló jeleket. A vizsgálatokat ugyanakkor nehezíti, hogy egy húslevesben a különféle zsírsavakat tartalmazó csirkehústól az értékes tápanyagokat rejtő zöldségekig (zeller, sárgarépa, karalábé stb.) számtalan összetevő található, és ezeknek az immunrendszer egyes mechanizmusaira való hatását szinte lehetetlen külön-külön kimutatni” – írják a bejegyzésben. Viszont ahogy megjegyzik, ez nem jelenti azt, hogy haszontalan lenne a forró tyúkhúsleves fogyasztása: amellett, hogy tápláló, segítheti feloldani a nyákot és segítheti a szövetek vérkeringését, ami jótékony megfázáskor.
A témáról korábban ebben a cikkünkben is írtunk, ahol szintén szerepeltek a húslevesnek ez utóbbi hasznos tulajdonságai, mellette pedig az étvágyra gyakorolt jótékony hatása is a felsőlégúti betegségek esetén.