Gyerek

Ezekből jöhetsz rá, hogy csaló webáruháztól készülsz rendelni

A rendőrség nem győzi hangoztatni, mennyire veszélyes a karácsonyi időszak a különböző netes csalások szempontjából. Elmondták, mikor fogjunk gyanút!
2024. December 13.

A karácsonyi készülődés időszakában, amikor szinte mindenki arra törekszik, hogy beszerezze a legklasszabb ajándékot, gombamód szaporodnak a csalásra szakosodott internetes áruházak. A police.hu friss cikkében összeszedte, milyen jelek buktathatják le az átverésre készülő online shopokat!

Ezekből jöhetsz rá, hogy csaló webáruháztól készülsz rendelni

Mint azt sokadszorra írják, az internetes, így a különféle webshopos csalásokkal kapcsolatban állandóan résen kell lennünk, mert a csalók kiváló érzékkel válogatnak az adódó lehetőségek közül. Megkeresésükre Végh József kriminálpszichológus elmondta, hogy a csalók felmérik, hogy mely időszakokban miféle csalásokat lehet a legkönnyebben elkövetni, és a kínálkozó alkalmakat igyekeznek a lehető legjobban kihasználni.

Jelek, hogy egy webáruház átverésre készül

Ennek a „piacnak” a közelgő ünnepek adják meg a legfőbb lendületet, a kapkodásban sokan türelmetlenek és figyelmetlenek, így könnyen belesétálhatnak a virtuális csapdákba. A kérdésre, hogy mégis hogyan lehet megkülönböztetni a netes csalókat és a valódi online boltokat, így foglalták össze a rendőrség munkatársai a lényeget.

  • Egy valódi webboltnál többnyire sok és jó vásárlói véleményt találunk
  • A termékleírások és az oldal szövegezése nem suta magyarsággal íródott
  • Kételkedésre ad okot, ha a portékákat valószerűtlenül olcsón kínálják
  • A vásárlás során többféle fizetési módot ajánlanak fel
  • A cég neve, címe, elérhetősége szerepel az oldalon, és ami nagyon lényeges: van lehetőség a reklamációra
  • Ha gyanakodnánk, érdemes utánanézni a cégnek a világháló csaló webáruházait összegyűjtő Facebook-oldalon vagy a jogsértő webáruházak adatbázisában; kimondottan előnyös, ha ezeken a helyeken nem bukkan fel a neve
  • Amennyiben az oldalon cégadatokat találunk, azokat az interneten jobb leellenőrizni (székhely, adószám, jegyzett tőke, van-e végrehajtás ellene, miféle tevékenységekkel foglalkozik stb.)

Kötelező gyanakodni, ha elkérik a vevő bankkártyaadatait, ha arra kérik a vásárlót, hogy töltsön le valamilyen alkalmazást, és pénzt sem ajánlatos előre utalni, mindig az utánvétes fizetés lehetőségét kell választani.

Aki ennél is részletesebben szeretne bizonyosságot szerezni arról, hogy nem lesz csalás áldozata, annak rendőrség azt tanácsolja zárásképp, hogy üsse be a keresőbe: honnan tudhatjuk, hogy egy webáruház megbízható? 

Fotó: Getty Images