Karácsonyra mindenki igyekszik ünneplőbe öltöztetni a lelkét – ami aztán az első rokoni beszólásnál, karácsonyfával kapcsolatos nehézségnél, rosszul sikerült vagy odaégett ünnepi fogásnál, túl jól eldugott ajándéknál, elfáradt és hisztiző gyereknél hullik le, és adja át a helyét valami pattanásig feszült állapotnak – ismerős? Mindenkinél van ilyen, kinél több, kinél kevesebb, de a tökéletesen békés és konfliktusmentes karácsony nagyon ritka. És épp ezért nem is jó erre törekedni. Hogy hogyan érdemes kezelni a karácsonnyal, készülődéssel, rokonlátogatással járó feszültséget, ahhoz Szalai Balázs mindfulness-oktató ad hasznos tanácsokat.
Neked mit jelent a karácsony?
„A karácsonyt gyakran úgy festik le, mint csupa örömmel és boldog együttlétekkel teli időszakot, de lássuk be: az élet nem ilyen. A tökéletesség (eleve: mi az?) egyszerűen nem biztos, hogy megvalósul, és ez így van rendjén. Amikor úgy érezzük, hogy nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnénk, emlékeztethetjük magunkat arra: miért is ünnepeljük a karácsonyt? Mit remélünk tőle valójában? Ez segít fenntartani a fókuszt a fontos dolgokkal kapcsolatban, így jobban képesek leszünk kezelni a kihívást jelentő helyzeteket.”
Maradj tudatos
Sokat segíthet, ha megpróbálod a figyelmedet a jelen pillanaton tartani, és nem hagyod magadat túlságosan bevonódni a konfliktusokba. Szakértőnk azt is elárulja, hogyan lehet ezt megvalósítani. „Figyeljünk a jelen pillanatra, vagyis arra, amit éppen tapasztalunk: a hangokra, illatokra, ízekre. A stresszt okozó helyzetek gondolatok és érzelmek sokaságát válthatják ki, de ahelyett, hogy átadnánk magunkat nekik, meg is figyelhetjük ezeket – legalább valamennyire – elfogulatlanul („Nahát, miket művel épp az agyam.”). Figyeljük meg, hogyan érzi magát a testünk a feszült, stresszes vagy szorongó időszakokban. Ez a tudatosság segíthet valamennyire eltávolodni a negatív gondolatoktól és érzésektől, így lehetővé teszi akár azt is, hogy nyugodtabban reagáljunk a helyzetekre.”
Vita helyett figyelem
Mit tehetünk, ha kezd elharapózni a helyzet, ha túl sok a stressz? Próbáljunk a lehető legkevésbé engedni annak, hogy eluralkodjanak rajtunk a nehéz érzések. „A konfliktussal teli beszélgetésekben nagyon hasznos az úgynevezett tudatos vagy aktív hallgatás: a családtagokkal való kommunikáció során valóban hallgassuk és halljuk meg, amit mondanak. (Sokszor ilyenkor már közben az jár a fejünkben, hogy miért mondják, mit fogunk válaszolni…) A magunk részéről próbáljuk megérteni a nézeteiket, még akkor is, ha nem értünk velük egyet. Ne felejtsük el, hogy mindenki másnak is vannak feszültségei és kihívásai az életben. Megpróbálhatunk ebből a felismerésből kiindulva együttérzőbbek és megértőbbek lenni a családtagjainkkal, még akkor is, ha ez éppen nehéz (ez persze nem jelenti azt, hogy adott esetben elnézünk mindenféle viselkedést).”
A hála érzése is segít: bár nagyon nehéz olyankor értékelni a jó dolgokat, amikor nagy stresszben vagyunk, mégis megpróbálhatunk inkább azokra a dolgokra figyelni, amelyekért hálásak vagyunk.
3 egyszerű trükk, hogy lenyugodj
Ha úgy érzed, puskaporos a levegő, hogy szinte szikrázik a feszültségtől, ezzel a néhány egyszerű dologgal elejét veheted annak, hogy robbanásig fokozódjon a helyzet.
1. Menj(etek) sétálni
Ha nagy a káosz, rengeteget segíthet, ha kivonulsz, vagy akár a gyerekekkel, pároddal együtt kivonultok a helyzetből, és sétáltok egyet – akár csak öt percet. Sokat számít az is, hogy eltávolodtok fejben és fizikailag is a konfliktustól, de a mozgásnak is nagy szerepe van abban, hogy oldódjon a feszültség. (Meg is figyelheted, milyen érzéseket tapasztalsz a testedben a feszült helyzetben, és aztán egy jó sétát követően.) A gyerekeknek is nagyon jót tesz, ha „kimozoghatják magukból” a feszültséget. És persze a csend is segít abban, hogy egy kicsit visszanyerd vagy visszanyerjétek a megbillent egyensúlyt.
2. Lélegezz
Észreveheted, hogy stresszes, feszült helyzetekben a légzésed kapkodóbbá, gyorsabbá, felületesebbé válik. Ha van egy-két perced arra, hogy elvonulj, és egy kicsit figyeld a légzésedet, és tudatosan igyekezz lassabban lélegezni, azzal nagyon megkönnyítheted magadnak, hogy higgadt tudj maradni. (Figyelj arra, hogy nem az a cél, hogy mélyeket lélegezz, hanem az, hogy lassabban.) Kipróbálhatod például a 4-6 légzést: és egy ilyen egyszerű légzőgyakorlat a belégzés tartson 4 számolásig, a kilégzés 6 számolásig. Nem kell a légzés hosszát erőltetni, és a számolás nem másodpercet jelent, annyi a lényeg, hogy természetes, könnyen tartható légzésritmus mellett a kilégzés hosszabb legyen, mint a belégzés. Tényleg pár perc elég ahhoz, hogy nyugodtabb legyél, és ezáltal ne harapózzon el a konfliktus.
3. Táncolj(atok)!
A mozgás nagyon sokat segít abban, hogy oldódjon a feszültség – a tánc erre tökéletes módszer. Nem bírsz a gyerekekkel? Olyan dühös vagy valakire, hogy majd’ felrobbansz? Kapcsolj be valami vidám zenét, és táncolj – de úgy, hogy alaposan „rázd meg” a tested. Pszichológiai szaknyelven ezt somatic shakingneknek hívják, vagyis a rázó, remegő mozdulatokkal a testben felhalmozódott feszültségtől lehet megszabadulni – ez egy nagyon hatékony önszabályozó technika, ami segít a testnek megszabadulni a felesleges kortizoltól, vagyis stresszhormonoktól. És az a legjobb benne, hogy a gyerekeket is könnyen rá tudod venni (na jó, inkább a kisebbeket, kamaszokkal nem biztos, hogy működik) – ugráljatok, bolondozzatok valami jókedvű zenére, és máris könnyebbnek, lazábbnak érzitek majd magatokat.