Terhesség

A harmadik harmad

28. hét 29. hét 30. hét 31. hét 32. hét Összefoglalva: 28-32. hét Mi történik odabent? Testi változások Orvosi vizsgálatok 33. hét 34. hét 35. hét 36. hét Összefoglalva: 33-36. hét Mi történik odabent? Testi változások Orvosi vizsgálatok 37. hét 38. hét 39. hét 40. hét Összefoglalva: 37-42. hét Mi történik odabent? Testi változások Orvosi […]

28. hét

29. hét

30. hét

31. hét

32. hét

Összefoglalva: 28-32. hét

Mi történik odabent?

Testi változások

Orvosi vizsgálatok

33. hét

34. hét

35. hét

36. hét

Összefoglalva: 33-36. hét

Mi történik odabent?

Testi változások

Orvosi vizsgálatok

37. hét

38. hét

39. hét

40. hét

Összefoglalva: 37-42. hét

Mi történik odabent?

Testi változások

Orvosi vizsgálatok

28. hét

MAMA: A méhlepényen keresztül immunanyagokatis kap a magzat édesanyjától. Ezek egy sor fertőző betegség ellenmegvédik az első hónapokban.

MAGZAT: A baba bőre már nem olyan áttetsző,mint eddig, mert lassanként a zsírraktárak is épülni kezdenek. 35 centihosszú a magzat, súlya pedig egy kiló körüli.

29. hét

MAMA: A várandósság harmadik harmadában az átlagos súlyú kismamának napi 2500 kalóriára van szüksége. A következő hetekben tovább növekszik a keblek mérete, előtej is szivároghat belőlük. Kinyomkodni nem kell, csak lemosni.

MAGZAT: A magzat 1200 grammos, tüdejének fejlődése rohamos léptekben halad

30. hét

MAMA: A méh ránehezedik a hólyagra, így gyakran vizelési ingert érez a kismama. Az ilyenkor jelentkező hátfájás magyarázata ugyancsak a növekvő méh, egyre inkább megváltozik ugyanis a test súlyeloszlása.

MAGZAT: Már arra is képes, hogy szabályozza testhőmérsékletét. Súlya 1450 gramm.

31. hét

MAMA: Mostanában esedékes a második fogászati ellenőrzés.

MAGZAT: A magzat körmöcskéi már az ujjhegyéig érnek, súlya 1600 gramm. Az ízeket is képes megkülönböztetni.

32. hét

MAMA: Ha magas a vérnyomása, dagad a karja, lába és az arca, valamint a feje is fáj, forduljon orvoshoz, ezek a terhességi magasvérnyomás-betegség tünetei lehetnek.

MAGZAT: A kisfiúk heréi leszállnak a herezacskóba. Az átlagos súly 1800 gramm, a testhossz 40 centi. A bőr alatti zsírszövet megvastagodik. Amikor a mama nyugodni tér, a magzat vidám fickándozásba és helyezkedésbe kezd.

Összefoglalva: 28-32. hét

Mi történik odabent?

A huszonnyolcadik héten a magzat már 1150 grammos, négy héttel később pedig már a két kilogramm közelében jár, és harminc centiméter hosszú. Testének arányai hasonlóak, mint születéskor. A harmincadik hét táján alakul ki a hőszabályozás képessége. Bőrét vastagon borítja a magzatmáz, körmei pedig egészen lenőttek. Lassanként a zsírpárnácskák is megjelennek, bár bőséges tartalékokról még nem beszélhetünk. A babák többsége a harminckettedik hét végén fejjel lefelé helyezkedik el, de akkor sincs ok aggodalomra, ha még mindig csak “ücsörög”. A szülésig többször oda-vissza fordulhat, de egyre kevesebb hely áll rendelkezésre az efféle mutatványokhoz. A kisfiúk heréi már a herezacskóban vannak. Ha most születne meg a baba, nagy valószínűséggel önállóan tudna már lélegezni, s ha semmiféle betegség sem súlyosbítaná helyzetét, lassanként a szopással is ügyesen boldogulna.

Testi változások

Számos kismamánál ezekben a hetekben válik egyre erőteljesebbé a súlygyarapodás. Ügyeljünk az egészséges táplálék-összetételre! Csökkentsük a zsiradékok és a só fogyasztását, nyers gyümölcs és zöldség akár naponta kétszer-háromszor is a tányérra kerülhet. A jó közérzetet és a kiapadhatatlannak tűnő energiát tekintsük olyan ajándéknak, mellyel okosan kell gazdálkodnunk! A túlterheltség hamar érezteti hatását, s ilyenkor jobb, ha azonnal lepihenünk. Kényszerű ágynyugalom idején vigasztalódjunk a fekvés pozitív oldalával: olvasgathatunk kedvünkre, játszhatunk logikai játékokkal, rendezgethetjük a családi fényképeket, és napjában többször is erősíthetjük rejtett izmainkat az intimtornával! A jó hangulat és a kiegyensúlyozottság a magzatra is előnyösen hat.

Orvosi vizsgálatok

Ha a méhösszehúzódások túlságosan gyakran jelentkeznek, az orvos hüvelyváladék-vizsgálat segítségével győződik meg arról, nem felszálló fertőzés okozza-e a problémát. A harminckettedik héten kerül sor a harmadik ultrahangvizsgálatra. Ekkor ellenőrzik, hogy a magzat megfelelően növekedik-e. Ebben a hónapban ismét tanácsos felkeresni a fogorvost. Fontos, hogy a lyukas fogakat időben rendbe hozassuk, mert a kisbaba mellől már nehezebb lesz elmenni. A fogászati kezelés során használt fájdalomcsillapító nem árt a magzatnak. Ha pocakunkat ólomkötény takarja, a fogröntgentől sem kell félnünk.

Rh-összeférhetetlenség esetén (ha az anya Rh-negatív és az apa pozitív) többször is ellenőrzik a kismama vérének ellenanyagszintjét.

33. hét

MAMA:Eljött a szülőszoba-látogatás ideje! Na sajnálja rá az időt, ismerkedjék meg a választott kórház körülményeivel és szemléletmódjával.

MAGZAT: A magzat már kétkilós. Fejének átmérője 8,5 centi.

34. hét

MAMA: A méh körül időnként érezhető éles nyilallások a tartószalagok feszülésére utalnak. Pihenjen le, kerülje a hosszas ácsorgást.

MAGZAT: A baba súlya 2250 gramm. Ha megszületne, valószínűleg nem volna már gondja a szopással, feltéve, ha éjjel-nappal édesanyja mellett lehetne.

35. hét

MAMA: Ha a szülők nem élnek házasságban, a gyerek anyakönyvezéséhez anyakönyvvezető előtt tett, apaságot elismerő nyilatkozat szükséges, valamint a hajadon családi állapotot igazoló okmány. Ezt nem árt még időben beszerezni!

MAGZAT: A pocaklakó súlya már 2500 gramm, a baba roppant közlékeny. Mozgással, helyezkedéssel válaszol a hasfalhoz hajolva hozzá intézett szavakra.

36. hét

MAMA: A szülési szabadság kezdete. Nem kötelező szülés előtt igénybe venni. Az egyszeri anyasági segély kiutalásának feltétele, hogy a kismama összesen négy alkalommal megjelenjen a terhesgondozáson.

MAGZAT: Naponta 14 gramm zsírszövetet növeszt a magzat, hogy felvértezze magát az odakint várható hideg ellen.

Összefoglalva: 33-36. hét

Mi történik odabent?

A magzat mind jobban hasonlít egy formás újszülötthöz. A nyolcadik hónap elején átlagosan két kilogrammot nyom, s hetente huszonöt dekával gyarapodik. Igazi párbeszédet is folytathatunk már vele, persze elsősorban a mozdulatok nyelvén. Szívesen hallgat zenét, belesimul a simogató tenyérbe, s ha finoman noszogatni kezdjük, különféle mozgásokkal tudatja aggódó szüleivel, hogy igenis él és virul, csak éppen szundikált egy kicsit. Ha édesapja közel hajol a pocakhoz, és mély, dörmögő hangján nevén szólítja, rendszerint válaszol, s helyezkedik egy kicsit. Éjszakánként többször is felébreszti édesanyját, talán nem volt megelégedve a testhelyzettel, s egy kis változatosságra vágyott. A nyolcadik hónap végére már majdnem érettnek tekinthetjük a kisbabát, ha megszületne, valószínűleg inkubátorra sem volna szüksége.

Testi változások

A várandósság során a tíz-tizenöt kilogramm közötti súlygyarapodást tekintik egészségesnek. Ez csak részben tevődik össze a magzat (3-3,5 kg), a magzatvíz (1-1,5 kg), a méhlepény (0,5 kg) és a megnagyobbodott méh (1-1,5 kg) súlyából – az adatok a szülés körüli időszakra vonatkoznak. A szövetek közötti folyadék és az érpályákban keringő vérmennyiség növekedése is legalább egy-másfél kilogrammot jelent, s némi zsírtartalék felhalmozása is normális jelenség. Emellett természetesen fontos az egészséges, nem túlságosan zsír- és szénhidrátdús táplálkozás, hiszen manapság nem kell a kismamáknak az ősemberéhez hasonló életmódot folytatniuk, ahol a zsírpárnák a túlélés zálogai voltak a táplálékban szegény időszakokban. A várandósság idején a korábbi 1800-2000 kalóriás energiabevitelt legfeljebb 300 kalóriával érdemes kiegészíteni. Nem csupán rohamos súlygyarapodásnál kell számolni az úgynevezett terhességi csíkok, azaz striák megjelenésével. Rendszerint a melleken és az egyre jobban domborodó pocakon jelennek meg. Nem a bőr repedezik meg, hanem az alatta elhelyezkedő kötőszöveti réteg. Mivel ennek rugalmassága, tágulékonysága elsősorban alkati tényezőkkel függ össze, ne várjunk túlságosan sokat a különféle kenőcsök és masszázsmódszerek használatától, bár valóban előfordulhat, hogy ellenállóbbá teszik a szöveteket.

Mit vizsgál az orvos?

Ha az ultrahangeredmények alapján felmerül a gyanú, hogy a magzat nem fejődik megfelelően, vagy a lepény idő előtt elöregedett, áramlásvizsgálatot (flowmetria) végeznek. Ennek során arról bizonyosodnak meg, hogy megfelelő-e a lepényi és a magzati keringés. Ha problémák merülnek fel, gyakoribb ellenőrzésre van szükség. Az egyik lehetséges módszer a magzati szívhang vizsgálatára alkalmas kardiotokográf (CTG) használata. A műszer érzékelőjét az anya hasára helyezik, s azt figyelik, hogyan változik a szívhangok száma a magzatmozgások, illetve méhösszehúzódások hatására. Ez a nonstressz teszt (NST), amikor semmilyen külső terheléssel sem befolyásolják az eredményt, az anya nyugalmi állapotban van. Egészséges terhességnél csak a harminchetedik héttől kezdve kerül sor heti rendszerességgel NST-re. A vizsgálatok mellett legkésőbb ezekben a hetekben szánjunk időt arra, hogy a szülésről beszélgessünk választott orvosunkkal, szülésznőnkkel. Ha van a közelben szülésre felkészítő tanfolyam, a második, harmadik babára várva is érdemes ellátogatni rá.

37. hét

MAMA: Ha hőhullámok öntik el, az főként a szervezetben folyó intenzív munkának és energiafelhasználásnak tulajdonítható.

MAGZAT: Súlya 2950 gramm, már szempillái is vannak, arca már egészen kerek, babás.

39. hét

MAMA: A “mindenórás” kismamában ellentétes érzelmek kavarognak. Türelmetlenség, kíváncsiság és félelem az ismeretlentől, izgalom a sok újdonság miatt.

MAGZAT: Már olyan szűk a hely odabent, hogy teljes fordulatok megtételére nemigen van hely. Az intenzív mocorgás a szülés közeledtével elcsitul, de nem szűnik meg egészen.

Összefoglalva: 37-42. hét

Mi történik odabent?

A magzat hossza a feje búbjától a popsijáig 34 centiméter, súlya pedig már a három kilogrammot is meghaladhatja az utolsó hónap kezdetén. Ezekben a hetekben jelentősen gyarapodik a zsírszövet mennyisége. A baba testét borító finom pihécskék lassan eltünedeznek, s ahogy gömbölyödnek az idomok, úgy simulnak ki az apró ráncocskák. A negyvenedik héten az átlagos súly 3,5 kilogramm körüli, a köldökzsinór hossza pedig ötven centiméter. A babák tíz százaléka akár a 42. hétig is képes várni a születéssel, bár ezt kevés kórházban várják ki, s ha a vizsgálati eredmények már nem kedvezőek, megindítják a szülést.

Testi változások

Az utolsó időszakot a legtöbb kismama türelmetlenül viseli. A hatalmas pocak egyre több kényelmetlenséget okoz, s mivel már szűk a hely odabent, a pici némelyik mozdulata kifejezetten kellemetlen lehet. Kerüljük a hanyatt fekvést, mert a méh ebben a testhelyzetben ránehezedik az egyik fontos vénára, s ez komoly ellátási zavarokhoz vezethet. Egyébként is kényelmesebb az oldalt fekvés, ha párnát teszünk térdünk közé. Olykor megtévesztően erősek és rendszeresek lehetnek a jósló fájások, amelyek még a sokadszor szülőket is képesek becsapni. Ha pihenés, meleg fürdő hatására sem múlnak, sőt egyre erőteljesebbé válnak, ideje felvenni a kapcsolatot a szülésznővel. Addig viszont használjuk ki az alkalmat, s aludjunk, pihenjünk minél többet, hogy kipihenten, bőséges erőtartalékokkal indulhassunk szülni.

Orvosi vizsgálatok

Kérdezzük meg az orvostól, hányadik héttől tartja indokoltnak a rendszeres magzatiszívhang-vizsgálatot és a fájáserősség mérését, az NST-t. Az utolsó hónapban sor kerülhet az úgynevezett BSH-szűrésre, mely egy B-csoportú sztreptokukkusz baktérium kimutatására szolgál a hüvelyváladékból, esetleg vizeletből. A várandós nők tizenöt-húsz százaléka tünetmentes hordozó. Általában nem veszélyezteti a kismama egészségét, ezért kezelést sem igényelne. Mivel azonban a baktérium átjuthat a magzatba, illetve születés közben megfertőzheti, és súlyos lefolyású megbetegedést okozhat, célszerű elvégezni a tesztet. A baktériumot hordozó anyák kisbabáinak egy-két százaléka fertőződik, s a fertőzöttek öt százalékánál halálos kimenetelű a betegség. Ha a teszt pozitív, antibiotikum-kezelést kap az anya, amellyel jó eséllyel megelőzhető a baba fertőződése.

Megindult szülésnél a kórházi felvételkor NST-vizsgálatra kerül sor, kézi vizsgálattal győződnek meg arról, mennyire nyílt ki a méhszáj, felpuhult és megrövidült-e a méhnyak. Sok helyütt amnioszkópiás vizsgálattal a magzatvíz színét is megtekintik, ha nem repedt meg a burok.

>

Forrás: Bababszoba.hu