“A késői koraszülött baba egy teljes időre érkezett baba kisebb változata.”
A “késői” koraszülöttek a 34-36. terhességi hét között született babák. A várandósság utolsó hat hetében a baba átlagosan heti 225 grammot szed fel. A néhány héttel korábban született babák tehát valamivel kisebbek, mint a teljes időre érkezett babák, de nem csak kisebbek. Egyedülálló egészségügyi szempontokat is figyelembe kell venni náluk, hiszen lehetnek légzési problémáik, alacsony vércukorszintjük, etetési nehézségeik, probléma testhőmérsékletük fenntartásával. Gyakori esetükben, hogy alacsonyabb a kalcium- és a foszforszint a szervezetükben, mert kimaradnak a terhesség azon fontos heteiből, amikor a csontok mineralizációjának kétharmada történik.Az éretlen immunrendszer miatt a fertőzések kockázata is magasabb. Az anyától az antitestek a terhesség utolsó szakaszában a méhlepényen át jutnak el a születendő babához – habár az újabb kutatások szerint már a 24. héten született koraszülöttek is megkapják ezeket. A koraszülöttek nagyobb fertőzési kockázatának okaként az immunrendszer egyéb aspektusait, például a fejletlen tüdőt vagy a gyengébb bőrgátat tekintik.
- Kapcsolódó: 9 gyakori tévhit a koraszülöttekről
A késői koraszülöttek neurológiai rendszere is éretlen még. Egy 35. terhességi héten született baba agya kétharmada a teljes időre született babáénak. Az utolsó hónapokban és hetekben a csecsemők idegrendszere még mindig fejlődik az anyaméhben. A mielin nevű zsíros anyag kialakulása is ekkor történik, amely köpenyt képez az idegi rostok körül, és gyorsítja az idegi imupulzusok átadását. Az éretlen idegrendszer miatt a koraszülötteknek gyakran nehéz megnyugtatniuk és megvigasztalniuk magukat, ezért még több időre és odafigyelésre van szükségük, miközben megismerik a méhen kívüli világot.
“Ha a koraszülöttek csuklanak, az azt jelenti, hogy nőnek.”
Amikor egy anyuka babát vár, észreveheti, hogy a pici csuklik a méhben ez általában a második vagy harmadik trimeszterben kezdődik. Ez egy reakció arra, hogy a baba magzatvizet nyelt, miközben “gyakorolta a légzést”, felkészülve a szülés utáni életre.A második trimeszterben a babák elkezdik lenyelni a méhben lévő magzatvíz egy részét. A magzatvíz számos növekedési tényezővel rendelkezik, gyulladáscsökkentő és fertőzésellenes összetevői vannak, melyek segítik a baba bélmikrobiomjának érését, építik az immunitást, és előkészítik a tej szülés utáni befogadását. Születés után az újszülött gyakran továbbra is folytatja a csuklást, amelyet a rekeszizom hirtelen összehúzódásai okoznak, és amelyet az izom irritációja és vagus ideg (az agyat a hassal összekötő ideg) vált ki. Tehát a csuklás gyakori az újszülötteknél, és csak akkor okoz aggodalmat, ha az első 12 hónapon túl is fennáll.
- Kapcsolódó: A babák csuklásának leggyakoribb okai
A koraszülötteknél a csuklás inkább fiziológiai válasz, mint fizikai ok. A koraszülöttek idegrendszere még éretlen, emiatt másképp reagálnak a stresszre. A koraszülöttek koraérett szerveit éretlen idegrendszer szabályozza, ez pedig fiziológiai stresszreakciót válthat ki, amikor a csecsemők túlstimulálódnak. A viselkedési stressz jelei között lehetnek a tüsszögés, a köpködés, az öklendezés és a csuklás. Fontos felismerni a csecsemők stresszre adott jelzéseit, hogy a lehető legjobb módon tudjunk reagálni rá és megvigasztalni.“Nem számít, mivel táplálják a koraszülöttek, hiszen az anyatej és a tápszer is étel, ezáltal kalória.”A kutatásoknak és az orvostudomány fejlődésének köszönhetően sokat fejlődött a koraszülött ellátás is, de bármennyire előrehaladott, a NICU (újszülött intenzív osztály) csak azt próbálja utánozni, amit a természet legjobban az anyaméhen belül tesz, hogy támogassa a baba fejlődését és növekedését. Ez az újszülöttek táplálkozási szükséglete esetén is igaz. A tápszergyártók tudtak készíteni olyan tápszert, amely kimondottan a koraszülöttek növekedési és táplálkozási igényeihez lett igazítva. Azonban a kutatások szerint továbbra is a természet kínálja a legideálisabb táplálékot, különösen a koraszülött babák éretlen immun- és gyomor-bélrendszerének speciális szükségletei esetén.
- Kapcsolódó: Koraszülöttek szoptatása: mire kell figyelni?
Az anyatej 130 oligoszacharidot tartalmaz, olyan prebiotikumokat, amelyek elengedhetetlenek a koraszülöttek növekedéséhez. Ezek a jó baktériumok segítenek egészséges élő sejtejeket és antitesteket telepíteni a bélrendszerbe. Az antitestek pedig segítenek védeni a súlyos bélgyulladástól, a NEC (Necrotizing Enterocolitis) nevű fertőzéstől, amely nagyon veszélyes, akár kritikus is lehet egy koraszülöttre.Az előtej, a kolosztrum gyulladáscsökkentő és fertőzésellenes összetevőket tartalmaz – hasonlóan a magzatvízhez. Az anyatej, különösen a kolosztrum – főként az első napokban – serkenti a bélrendszer és a nyálkahártya bélés gyors növekedését, amely segíti az érését és a védelmét, mint a magzatvíz tette az anyaméhben. Az anyatej az immunitást is kiépíti, véd a fertőzésektől és a betegségektől.Az anyatej nem csupán egy étel, nagyon sok előnye van a koraszülöttekre nézve, segít növekedni, túlélni és erősödni is. Segít csökkenteni bizonyos súlyos koraszülötteket veszélyeztető szövődmények kockázatát, és számtalan bizonyíték van rá, hogy életmentő gyógyszer is lehet a törékeny csecsemő számára.Természetesen az is előfordulhat, hogy az anya, bármennyire is szeretné, nem tudja anyatejjel etetni, szoptatni a koraszülött babáját, vagy éppen nincs elég teje – mindennek számtalan oka lehet. Ilyen esetben a tápszeres táplálással sincsen semmi baj, a baba számára ez is jó, így is lehet teljesen egészséges a gyermek.
“A koraszülött baba készen áll, hogy elhagyja a NICU-t, ha eléri a 2 kilogramm feletti súlyt.”
Ez valóban egy fontos mérföldkő, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy a babák ilyenkor elhagyhatják a NICU-t, és hazamehetnek. Hogy mikor mehet haza egy koraszülött baba, azon múlik, mikor ér el bizonyos mérföldköveket. Tipikusan a következő kritériumoknak kell megfelelni, mielőtt hazaengedik:
- önállóan tudja a normál testhőmérsékleten belül tartani a hőmérsékletét egy nyitott kiságyban, sapka vagy plusz takaró nélkül
- tudjon szájon át önállóan tejet fogyasztani, szoptatás vagy cumisüveges táplálás esetén, és közben elegendő kalóriához is jusson
- érje el a megfelelő súlyt
- tudjon önállóan lélegezni
- ne legyen nála apnoe (légzési szünetek) és bradycardia (lassú pulzusszám),vagy színváltozás
Továbbá mielőtt hazaengedik, a babának szüksége lehet autóüléses tesztre, hallásvizsgálatra, illetve különféle speciális vizsgálatokra is. Mivel minden baba más és máshogy fejlődik, ezért nehéz azt megmondani, mikor érik el az egyes babák az összes mérföldkövet.
“A koraszülöttek ugyanakkor érik el az egyes mérföldköveket, mint a teljes időre született babák.”
Nem érdemes összehasonlítani a koraszülött babádat valamelyik barátod ugyanazon a héten született babájával, aki kilenc hónapra érkezett. Fontos szem előtt tartani, a baba még koraszülött akkor is, miután hazaengedték a kórházból, ez még nem jelenti azt, hogy teljes időre érkezett babának kell tekinteni.A baba koraszülött, aki mostanra elérte a teljes gesztációt. Ez nagy különbség, különösen, ha nagyon küzdelmes volt az indulás. A baba elég egészséges és stabil állapotú, hogy a kórházon kívül is tovább növekedjen, fejlődjön, ez pedig már önmagában is elképesztő dolog! Ezért a különböző fejlődési mérföldkövek esetén is emlékezz arra, hogy ne a baba születési dátumát vedd alapul, hanem a korrigált életkort. Azt se felejtsd el, hogy a teljes időre született gyerekeknél is lehet késé az egyes mérföldkövekben, hiszen minden baba más, és más ütemben is fejlődik.A cikk forrása: verywellfamily.com