A különbségekről dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük.
A csecsemőkori asztma tünetei
Az asztmás gyerekek egy részénél a betegség tünetei már 5 éves koruk előtt jelentkezik. Az azonban nem biztos, hogy az asztmaszerű tünetből ténylegesen kialakul az asztma, de mindenképpen figyelni kell rá, mert korai kezeléssel lehet a legjobb eredményt elérni.Csecsemőknél az asztmaszerű tünetek hátterében egyéb légúti betegségek is lehetnek. Ebben az életkorban a gyakori refluxos panaszok, illetve az ebből adódó mikroaspiraciók okozta tünetek is összetéveszthetők asztmával, obstruktív bronchitis-el – magyarázza dr. Somogyi Éva.Az asztma legjellemzőbb tünetei, a ziháló légzés, a sípoló légzési hang, illetve, ha hétköznapi tevékenységeknél, kis megerőltetésre száraz köhögés jelentkezik. Sokszor hajnalban is fellép a jellegzetes száraz köhögés nehézlégzés kíséretében. Ilyen tünetek esetén javasolt időpontot kérni gyermektüdőgyógyászati kivizsgálásra.Súlyosabb állapot, ha a csecsemő zihál éjszaka, így sürgős orvosi segítségre van szükség. Még súlyosabb, ha a csecsemő sápadt és ajkai és körmei kékes színezetűek, ez már oxigénhiányt jelez. Figyelmeztető jel, ha a légzése nagyon gyors, erőltetett, a fokozott légzési munka miatt az orrszárnyak mozognak, azaz orrszárnyi légzésük van. Ilyenkor fáradt, letargikus és étvágytalan, hosszú fennállás esetén zavartság is jelentkezhet.
- Kapcsolódó: Asztma kezelése: változott a szakmai ajánlás
Asztmás tünetek nagyobb gyerekeknél
Az asztma tünetei bölcsődés, vagy óvodáskorú gyermekeknél lehetnek egészen enyhék is, így ebben a korosztályban igaz, hogy nehéz elkülöníteni bizonyos légúti fertőzés tüneteitől. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy bizonyos esetben épp a légúti fertőzés az, ami előhozza az asztmás tüneteket, szülőként pedig azt gondolhatjuk, hogy csak elhúzódik a fertőzésből történő felépülés.A kezdetben enyhe tünetek azonban kezelés nélkül rosszabbodnak, így mindenképp forduljunk orvoshoz, ha a gyermeknél az alábbi panaszok jelentkeznek:
– elhúzódó köhögés, ami légúti betegségeknél fokozódik,
– éjszaka, alvás közben, hideg levegő hatására vagy fizikai terhelésnél – futkározás, ugrálás közben – jelentkező száraz köhögés,
– zihálás, kilégzésnél hallható sípoló hang,
– testmozgás közben jelentkező nehézlégzés, a gyerek kapkodva vesz levegőt, emiatt inkább kerüli a különböző sportolási lehetőségeket,
– mellkasi szorító érzés, fáradékonyság.Az asztma krónikus betegség, nem gyógyítható, de idejében felismerve jól kezelhető. A mai korszerű készítményekkel gyermekeknél is tünetmentességet lehet elérni. A jól kontrollált asztmával a gyerekek életminősége nem változik, a beállított kezelés mellett a sportolásról sem kell lemondaniuk. A kezelés sok esetben nem élethosszig szól, a gyermekkorban jelentkező asztmás tünetek idővel elmúlhatnak, a gyerekek 60-70%-a kinövi az asztmás betegséget.
Forrás: Tüdőközpont