Kisgyerek

Asztma kezelése: változott a szakmai ajánlás

Megfelelő gyógyszerekkel az asztmás betegek túlnyomó többsége tünet- és panaszmentessé tehető, ugyanolyan aktív életet élhet, mint az egészségesek. Változott a szakmai ajánlás.
2019. Május 08.
Asztma kezelése: változott a szakmai ajánlás

Dr. Tamási Lilla, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinika igazgatóhelyettese elmondta, hogy “A legtöbb beteg esetében nem feltétlenül kell elfogadni azt, hogy az asztma korlátozza a mindennapi életet, és kötelező velejárója az időszakos állapotromlás vagy asztmás roham.”

Megváltozott a 2019-es ajánlás

Az új irányelv egyértelművé teszi, hogy a rövid hatású hörgőtágító kezelés (rohamoldó, gyors hatású hörgtágító) terápiája önmagában, gyulladáscsökkentő kezelés nélkül nem feltétlenül előnyös, ezért a gyulladást, mint a betegség okát is kezelni kell.

A friss nemzetközi asztmaajánlás a betegség súlyosságától függetlenül az inhalációs kortikoszteroid tartalmú gyulladásgátlóval kiegészített hörgtágító terápiát javasolja. Az asztma legenyhébb eseteitől eltekintve az inhalációs kortikoszteroidok képezték eddig is az asztma kezelés alapkövét hazánkban is, az újdonság az, hogy a kifejezetten enyhe esetekre is vonatkozik mostantól.

A kezelés korai stádiumtól való bevezetése a következőket célozza:

  • A súlyos asztmás állapotromlások és halálesetek számának visszaszorítását az enyhébb tüneteket mutató betegeknél is.
  • Az asztmás betegek kezelési alapelveinek egységesítését, minden súlyossági csoportban.
  • Az ügynevezett rövid hatású hörgőtágítók nagymértékű használatának visszaszorítását.

Kapcsolódó cikkeink asztma témában:

Forrás: MedicalOnline