Az újszülött baba koponyacsontjai még nem záródtak be, nem kapcsolódnak egymáshoz, közöttük nyitott részek, kutacsok találhatók, szám szerint hat ilyen terület van. A jelenségnek a megszületéshez van köze: születés közben így a csontok képesek összecsúszni, képessé teszik a koponya áthaladását a szülőcsatornán. Később is szerepe van annak, hogy nem fejeződött be a csontosodási folyamat, még pedig abban, hogy a koponya így képes alkalmazkodni az agy növekedéséhez.
Mikor záródik be a kutacs?
A kutacsok tapintása lágy, megkeményedésük nem egyszerre történik, van, ami már néhány hónapos korban, sőt, akár közvetlenül a szülés után, míg mások csak 1,5-3 éves kor körül záródnak. A koponya teljes csontosodása jelenti azt, hogy benőtt be a gyerek feje lágya.
A mindenki által ismert, a fejtetőn található kutacs rombusz alakú és kezdetben viszonylag nagy átmérőjű. A mérete idővel fokozatosan egyre szűkül. A kutacs záródása nagy egyéni eltérések mutat, vannak gyerekek, akiknél ez a folyamat 1,5 éves korban, míg másoknál 3 évesen befejeződik.
- Kapcsolódó: Így záródik be a kutacs
Mennyire sérülékeny a kutacs területe?
A kutacsnál az agyat egyébként egy igen vastag hártya védi, nyugodtan hozzá lehet érni, sőt, a baba fejbőrének tisztán tartása miatt ez szükséges is, gondoljunk a koszmóra. Természetesen az erőteljes nyomkodástól, külső behatástól védjük ezt a területet.
Miről árulkodik a kutacs állapota?
A kutacs állapota információkat adhat a baba állapotáról, pl. ha a kutacs beesett, az minden esetben figyelmeztető jel, leggyakrabban folyadékhiány esetében tapasztalható. A domborodó kutacs agynyomás-fokozódás jele is lehet, ezért ebben az esetben mindenképp szóljunk az orvosunknak.