Terhesség

A terhesség alatti súlygyarapodás összefügghet a lányok későbbi növekedési mintázataival

A terhesség első és utolsó hónapjaiban bekövetkező gyors súlygyarapodás kulcsszerepet játszhat a gyermekek és serdülők súlyfelesleg kialakulásában - legalábbis akkor, ha ezek a gyermekek lányok.
2022. Február 14.
A terhesség alatti súlygyarapodás összefügghet a lányok későbbi növekedési mintázataival (fotó: Getty Images)

Az Obesity című folyóiratban közzétett tanulmányban táplálkozástudományi kutatók több mint 300 terhes nőt vizsgáltak, és gyermekeiket 5 és 14 éves koruk között követték nyomon. A kutatók a terhesség alatti súlyváltozás mintáit összevetették a gyermekeik testtömegindexének (BMI), derékkörfogatának és testzsírszázalékának gyermekkorban és korai serdülőkorban bekövetkező változásaival.

“Meg akartuk érteni, hogy a terhesség alatti különböző súlyváltozási minták befolyásolják-e a gyermek növekedését, illetve a gyermek súlyfeleslegének kialakulását” – mondta Beth Widen, a UT Austin táplálkozástudományi tanszékének adjunktusa. “A fiúk esetében nem igazán láttunk olyan nagy különbséget a terhességi hízás és a gyermek testméretének, súlyváltozásának mintázatában. A lányok esetében azonban feltűnő különbségeket találtunk. Ez azt mutatja, hogy a nemek között különbségek vannak a gyermekkori növekedés ezen területén.”

A terhesség alatti súlyváltozás ebben a vizsgálatban négy különböző mintát követett. A vizsgálatban részt vevő terhesek első csoportja az első trimeszterben fogyott, a második trimeszterben mérsékelten, a harmadik trimeszterben pedig gyorsan hízott. A második csoportban mindhárom trimeszterben lassú súlygyarapodás volt tapasztalható. A harmadik csoportban az első trimeszterben lassú súlygyarapodás volt tapasztalható, a terhesség végéig pedig mérsékelt súlygyarapodás. Az utolsó csoportban az első trimeszterben gyors súlygyarapodás következett be, majd a második trimeszterben lassú, a harmadik trimeszterben pedig mérsékelt súlygyarapodás.

A kutatók megállapították, hogy a vizsgálat negyedik csoportjába tartozó nőktől született lányok – akik a terhesség elején és végén gyorsabban híztak – rendelkeztek a legmagasabb testtömegindexszel, a legnagyobb derékkörfogattal és a legmagasabb testzsírszázalékkal 5 és 14 éves koruk között. Ezzel szemben az első csoportba tartozó vizsgálati résztvevőktől született lányok – akik az első trimeszterben fogytak, a második trimeszterben mérsékelten, a harmadikban pedig gyorsan híztak – rendelkeztek a vizsgálat során a legalacsonyabb testtömegindexszel, derékkörfogattal és testzsírszázalékkal.

A vizsgálatban a fiúknál nem alakultak ki egyértelmű terhességi súly- és gyermekkori testösszetétel-mintázatok. Widen feltételezése szerint ez a nemek közötti növekedési- és fejlődési különbségeknek tudható be, amellett, hogy a fiúk és a lányok eltérő módon reagálnak az édesanyjuk terhesség alatti súlygyarapodására.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a gyermekek testösszetételében a terhességtől kezdve és az egész gyermekkorban megfigyelhető minta megállapítása nem egyenlő az ok-okozati összefüggés kimutatásával, ezért további kutatásokra van szükség. A terhesség során bekövetkező testsúlyváltozások, valamint a csecsemők és gyermekek testsúlyváltozásainak összefüggése olyan terület, amely megérett a további kutatásra, véli Widen.

“Ez a tanulmány azt mutatja, hogy nemi különbségek lehetnek a gyermekek testsúlynövekedésében az alapján, hogy minek vannak kitéve méhen belül” – mondta Widen. “De valójában úgy gondoljuk, hogy a terhességi súlygyarapodásnak csak egy kis része változtatható tudatosan – különösen a zsírszövetek körében -, mivel a súlyváltozás nagy része a terhesség fenntartásához szükséges. Lehetséges, hogy ezek az eredmények csak a kezdetét jelentik egy olyan kutatásnak, amely segíthet a gyermekkori elhízás kockázati tényezőinek további megértésében, és segíthet a várandósokat támogató, egyénre szabott súlygyarapodási irányelvek kidolgozásában.”

(Cikk forrása: medicalxpress.com)